Wtorek 24 maja 2022 | Imieniny: Joanny, Marii, Zuzanny

Rejestracja Zaloguj się
golfkwidzyn
AVIVA - SPRAWDZAMY JAKOŚĆ KWIDZYŃSKIEGO POWIETRZA - KLIKNIJ TUTAJ

Puls Kwidzyna > Wstępniaki

SESYJNE REMANENTY (WSTĘPNIAK)

Marek SidorTym razem chciałbym wesprzeć niezależnego radnego, który w trakcie ostatniej sesji Rady Miejskiej zwrócił uwagę na sprawy na tyle istotne, że powinny znaleźć się one w porządku obrad najbliższych komisji rady. Niestety, mam takie wrażenie, że decydenci nie za bardzo chcieli by pójść tą drogą, bo musieli by zweryfikować podjęte przez nich wcześniej decyzje.

Franciszek Galicki po raz drugi pytał o zasady odpłatności w przedszkolach. Nowe zasady odpłatności za przedszkola to efekt znowelizowanej ustawy o systemie oświaty (ustawa z 5 sierpnia 2010 roku), a także uchwał samorządów. Mnie oczywiście najbardziej interesuje unormowanie przyjęte dwa miesiące temu przez naszych radnych, którzy ochoczo wykorzystali wprowadzone ostatnie zmiany i usankcjonowali na kwidzyńskim rynku bezpłatne nauczanie, wychowanie i opiekę, w limitowanym czasie – pięciu godzin. Efekty takiej polityki już widać w innych gminach, gdzie rodzice pięciolatków, których nie stać na takie opłaty, zaczęli je zabierać do szkolnych zerówek, bo są bezpłatne. Sądzę, że stosowna komisja powinna jeszcze raz zająć się tą sprawą, chociażby dlatego, iż zgodnie z rządową oceną sytuacji - wysokość opłat zależy jedynie od podejścia samorządów, a nie od ministerialnych wytycznych.

Kolejna sprawa zasygnalizowana przez radnego, to informacja z wiarygodnego źródła, że IP przez ostatnie sześć lat podniosło stawkę za oczyszczania ścieków zaledwie o jeden grosz, a miasto w tym czasie bazowało na kalkulacji przedstawionej przez spółkę komunalną, która uwzględniała zupełnie inne wielkości wzrostu ceny za wodę. W tym przypadku rajcy też powinni przyjrzeć się kalkulacjom ich firmy, która w istocie rzeczy jest pośrednikiem tego cennego produktu.

Trzecia sprawa to „janosikowe”. Szkoda, że wszyscy wykorzystujemy ten ułomny mechanizm fiskalny jako 100-procentowe alibi do zaciskania pasa. A tu kłania się przede wszystkim przewidywalność odnośnie zobowiązań wobec Skarbu Państwa. Unormowanie to funkcjonuje już ładnych kilka lat i nie jest żadnym zaskoczeniem dla samorządowców. Służby finansowe gminy powinny przygotować zawczasu możliwy antybiotyk do zaaplikowania - zanim dopadnie nas „janosikowa” choroba.

Oceń artykuł
Autor: Marek Sidor | Sobota 3 grudnia 2011 | 000 23143
KWIDZYNIACY MAM PROGNOZA POGODY
Prawa autorskie 2010 - 2022 © Puls Kwidzyna | Projekt i wykonanie Studio Siedem