Piątek 17 września 2021 | Imieniny: Franciszka, Hildegardy, Roberta

Rejestracja Zaloguj się
golfkwidzyn
AVIVA - SPRAWDZAMY JAKOŚĆ KWIDZYŃSKIEGO POWIETRZA - KLIKNIJ TUTAJ

Zdrowie i uroda > Uroda

ABY POCZUĆ SIĘ JAK BOGINI... (10)

DZIEWCZYNY LUBIĄ BRĄZ…
 
Na pustyni filtr przeciwsłoneczny to nie wszystko – trudno tu rozpoznać autorkę artykułuSłońce - centralna gwiazda Układu Słonecznego, wokół której krąży nasza planeta. To właśnie ona jest podstawą życia na Ziemi. Nie tylko daje nam ciepło, energię i światło, ale również stymuluje nasze organizmy, a dodatkowo jest źródłem radości i siły. Lato to pora roku, gdy nie mamy nawet najmniejszych powodów, by w naszej strefie klimatycznej narzekać na jego brak. Wówczas z prawdziwą rozkoszą wylegujemy się w ciepłych promieniach. Jednak tak samo, jak Słońce jest do życia niezbędne, może również być dla niego śmiertelnie groźnie…

 

Opalać się czy nie?

W ostatnich latach coraz więcej mówi się i pisze o szkodliwości opalania. Oczywiście, jak we wszystkim - najważniejszy jest umiar i rozwaga. Umiejętne korzystanie z kąpieli słonecznych pozytywnie wpływają na zdrowie i urodę. Zalecane jest jednak zrezygnowanie z długiego wylegiwania się na plaży. Wystarczy samo przebywanie na dworze w słoneczne dni, by dostarczyć sobie właściwej ilości światła. W obecnych czasach piękny brąz świadczy o wysokiej aktywności fizycznej i podnosi atrakcyjność, jednak promienie UVA wnikają w głębokie warstwy skóry, niszcząc włókna kolagenu i elastyny odpowiedzialne (jak sama nazwa wskazuje) za elastyczność skóry. Wówczas staje się ona szorstka i sucha, co sprzyja pojawianiu się zmarszczek. Ponadto światło słoneczne szkodzi naszym oczom, które w okresie letnim powinny chronić  porządne okulary słoneczne z odpowiednimi filtrami.

Noszenie okularów tylko modnych i silnie przyciemnionych, a nie wyposażonych w odpowiednie filtry, może wyrządzić więcej szkody niż ich brak.

 

Przygotowanie do opalania

Przygotowanie do częstych i intensywnych kontaktów ze słońcem musi być bardzo dobrze zaplanowane i skrupulatnie przemyślane. Najlepiej zacząć od spacerów i krótkiego opalania – około 15 minut w godzinach porannych lub popołudniowych. Kilka tygodni przed urlopem zalecane jest spożywanie suplementów diety uodparniających na słońce. W ciągu pierwszych dni opalania skóra wytworzy ochronny pigment – melaninę, który zabezpieczy ją przed większą dawką promieniowania. Bezwzględnie trzeba też pokrywać ciało odpowiednimi preparatami kosmetycznymi z filtrem ochronnym. Faktor powinien być dobrany do typu karnacji. Po opalaniu również należy zastosować specjalny kosmetyk, który zapewni skórze właściwe nawilżenie, ochronę przeciwrodnikową i utrwalenie opalenizny. W okresie letnim szczególnie ważne jest, by nie zapominać o wypijaniu dostatecznej ilości wody – minimum dwóch litrów dziennie. Nie dopuścimy wówczas do odwodnienia organizmu, na które najszybciej reaguje właśnie skóra. Czapka z daszkiem, modny w tym sezonie kapelusz z szerokim rondem, odpowiednie okulary przeciwsłoneczne lub parasol – to obowiązkowy zestaw letnich rekwizytów!

 

Korzyści z opalania

Mimo, że intensywne opalanie może powodować poważne choroby skóry (łącznie ze zmianami nowotworowymi), to jednak nie sposób pominąć korzyści płynących z delikatnego i rozsądnego korzystania ze słońca. Po pierwsze - to właśnie dzięki jego promieniom dochodzi w organizmie do syntezy witaminy D, która sprzyja właściwej mineralizacji kości i zębów. Szczególnie dzieci i osoby dorosłe narażone na osteoporozę powinny zapewnić skórze odpowiednią dawkę promieniowania. Opalanie jest bardzo pomocne w leczeniu wielu schorzeń skórnych, takich jak łuszczyca czy trądzik. Dodatkowo promieniowanie UV pozytywnie wpływa na układ immunologiczny i krążenia, a także wydzielanie hormonów przez gruczoły dokrewne. 

 

Korzystajmy więc z pieszczot, jakie oferuje nam słońce, jednak zawsze z głową. Niech opalanie stanie się nie tylko źródłem przyjemności, ale przede wszystkim zdrowia. Gromadźmy zapasy energii na długie jesienno-zimowe wieczory, kiedy plucha i szaruga zawładną światem. Jednak do tego mamy jeszcze sporo czasu. Teraz cieszmy się latem, nie zapominając jednocześnie o kodeksie bezpiecznego opalania.

 

Oceń artykuł
Autor: Alicja Przyłuska | Piątek 1 lipca 2011 | 000 3409
KWIDZYNIACY MAM PROGNOZA POGODY
Prawa autorskie 2010 - 2021 © Puls Kwidzyna | Projekt i wykonanie Studio Siedem