Wtorek 28 września 2021 | Imieniny: Luby, Wacława, Salomona

Rejestracja Zaloguj się
golfkwidzyn
AVIVA - SPRAWDZAMY JAKOŚĆ KWIDZYŃSKIEGO POWIETRZA - KLIKNIJ TUTAJ

Puls Kwidzyna > O tym warto wiedzieć

KWIDZYN MÓWI ZIELENI – NIE

Miasto ogłosiło niedawno wyłożenie do publicznego wglądu miejscowego planu zagospodarowanie przestrzenne Długa – Północ I, czyli obszaru między ulicami Malborską, Długą i osiedlem Bajkowym. Nic w tym dziwnego, bo procedura wymaga takiego kroku. Jednak mało kto bierze udział w procesie planowania przestrzennego mimo, że każdy z nas może zabrać głos. I nawet nie trzeba być mieszkańcem Kwidzyna.

 

Ale do rzeczy. Zastanówmy się jakiego chcemy miasta. Odpowiedź jest prosta: ładnego, funkcjonalnego i przyjaznego naszym codziennym potrzebom. Wszystko jest super jeśli mieszkamy w centrum Kwidzyna – do sklepu blisko, do szkoły blisko, jest przedszkole, kościół i nawet jest gdzie wyprowadzić psa, bo tu skwerek a tam park.

Teraz wyobraźmy sobie pola objęte miejscowym planem Długa – Północ I. Osiedle domów jednorodzinnych oraz dopuszczona zabudowa wielorodzinna. Pięknie i sielankowo, na obrzeżach miasta. Oczywiście pomijamy fakt, że z jednej strony terenu jest ulica Malborska, z drugiej powstanie pewnie kiedyś obwodnica, a z trzeciej są tory kolejowe. Tak jest i z tym zrobiono co było możliwe – zaplanowano, że od strony torów osiedle będzie oddzielał dziesięciometrowy pas zieleni. Fajnie.

Tylko, że zawsze jest jakieś ale. Poza tym pasem wzdłuż torów, wyznaczono jeden obszar zieleni – skarpę przy ulicy Malborskiej – obszar będący inwestycyjnie całkowitym nieużytkiem, na spacery też niezbyt dogodny, bo hałas od ulicy jest tam uciążliwy.

Ktoś powie: „Ale po co park, po co skwerek, skoro będą tam domy jednorodzinne i osiedla”. I tu i tu będzie trawnik, tuje, może nawet jakieś drzewo ktoś przez pomyłkę posadzi, na osiedlu pewnie będzie plac zabaw.

W sumie normalnie, tak jak wszędzie. Ogrodźmy się tujami albo betonem i bądźmy szczęśliwi w naszych czterech ścianach. A co jak psa trzeba będzie wyprowadzić? To na chodniku się załatwi, żaden problem. W Kwidzynie przecież nie trzeba zbierać. A co jak z wózkiem rodzice będą chcieli wyjść? Co tam, kupię wózek z kółkami, które łatwo się ściąga, żeby psie kupy zmywać. A dzieci gdzie będą się uczyć jeździć na rolkach czy rowerze – przecież to będą małe osiedlowe uliczki. Kiedyś na pewno, ale zanim pojawi się na nich dobra nawierzchnia, to pewnie dzieci już dorosną. Kochanie, przejdziemy się na spacer? Dobrze, chodźmy, na cmentarzu jest o tej porze tak pięknie.

I fakt, że Studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego dla naszego miasta nie zakłada na tym obszarze terenów przestrzeni publicznej, a zakłada „strefę rozwoju zabudowy” - nie oznacza, że mieszkańcy tej strefy nie będą potrzebowali zieleni publicznej do realizacji swoich codziennych potrzeb.

Dlatego poddaję pod zastanowienie kwestię zieleni w mieście. W obliczu drastycznego spadku różnorodności biologicznej, zmian klimatycznych, a także biorąc pod uwagę nasze codzienne potrzeby, powinniśmy bardzo rozważnie podchodzić do przekształcania obszarów rolniczych w zabudowane i zostawiać margines na to, że nie wiemy wszystkiego. Plan miejscowy uchwalany jest na 10 lat, może więc warto dzisiaj przeznaczyć jakiś skrawek na tymczasową zieleń publiczną, nawet niezagospodarowaną i zobaczyć czy będzie potrzeba dopuszczenia zabudowy na całym tym obszarze po upływie dekady. A jak nie, to przecież nic nie stoi na przeszkodzie, żeby zaplanować chociaż nieduży skwer, jak choćby ten w centrum osiedla Bajkowego.

Ładnie czy nieładnie? Oto jest pytanie. Głos w sprawie można zabrać do 26 marca, a szczegółowe informacje na stronie Urzędu Miasta:

http://www.bip.kwidzyn.pl/a,39148,obwieszczenie-burmistrza-miasta-kwidzyna-o-wylozeniu-do-publicznego-wgladu-projektu-miejscowego-plan.html

Oceń artykuł
Autor: autor znany redakcji | Wtorek 2 marca 2021 | 001 3063
gapa
02-03-2021, 18:38
IP: 195.60.242.41
Jako wieloletni dewastator drzew czyli papier i meble jestem za zdecydowanym powiększeniem cmentarza lub założeniem nowego !
KWIDZYNIACY MAM PROGNOZA POGODY
Prawa autorskie 2010 - 2021 © Puls Kwidzyna | Projekt i wykonanie Studio Siedem