Piątek 17 września 2021 | Imieniny: Franciszka, Hildegardy, Roberta

Rejestracja Zaloguj się
golfkwidzyn
AVIVA - SPRAWDZAMY JAKOŚĆ KWIDZYŃSKIEGO POWIETRZA - KLIKNIJ TUTAJ

Gospodarka > Samorząd

MIESZKANIA KOMUNALNE NA CELOWNIKU

Na ostatnich posiedzeniach Komisji ds. Społecznych i Bezpieczeństwa Publicznego Rady Miejskiej w Kwidzynie przedstawiono propozycje nowych rozwiązań w zakresie zasad wynajmowania lokali wchodzących w skład mieszkaniowego zasobu miasta, a także zapoznano radnych z projektem programu gospodarowania mieszkaniowym zasobem na lata 2021-2027. Długa dyskusja została zdominowana przez przedstawicieli KWW Kwidzyniacy, którzy uznają kwestię mieszkaniową za jeden z ważniejszych problemów naszej społeczności lokalnej.

 

Radny Franciszek Galicki razem z Sebastianem Kasztelanem zwrócili uwagę na wiele mankamentów w dotychczasowym systemie, a co najważniejsze – na zbyt powierzchowne zmiany w nowych regulacjach.   

- Za niedopuszczalne uważamy utrzymanie sztywnego kryterium metrażowego 5 m2 na osobę w gospodarstwie dla osób ubiegających się o przydział lokalu. W tym zakresie musimy być bardziej elastyczni – przekonuje Franciszek Galicki (KWW Kwidzyniacy). - Z symulacji przedstawionej przez dyrektora Zakładu ds. Infrastruktury Miejskiej wynika, że gdyby kryterium metrażowe zostało zwiększone do 6 m2 (o co „Kwidzyniacy” zabiegają od dawna), to lista oczekujących na mieszkania wydłużyłaby się zaledwie o 10 osób uprawnionych.

Samorządowcy spod znaku KWW Kwidzyniacy przyznają, że z nadzieją oczekiwali na nowe propozycje unormowań i pokładali ogromne nadzieje w związku z rozpoczęciem prac nad „Polityką mieszkaniową Miasta Kwidzyna na lata 2021-2027” i nowymi „Zasadami wynajmowania lokali wchodzących w skład miejskiego zasobu mieszkaniowego”, a tymczasem żadna z ich propozycji nie spotkała się ze zrozumieniem ze strony rządzących i nie została przyjęta przez Komisję ds. Społecznych i Bezpieczeństwa Publicznego (na posiedzeniu w dniu 26 listopada br.).

- Pokładaliśmy ogromne nadzieje, a tymczasem dowiedzieliśmy się, że najpierw miasto Kwidzyn musi uporządkować swój zasób mieszkaniowy, a dopiero później ewentualnie myśleć o zmianie kryteriów. Od razu nasuwa się jedno pytanie, to co robiono przez te wszystkie lata wcześniejsze? - zauważa i zadaje retoryczne pytanie Sebastian Kasztelan (KWW Kwidzyniacy).  - Za niezrozumiałe uważam brak planów miasta w zakresie budowy nowych budynków z mieszkaniami-lokalami komunalnymi i socjalnymi w perspektywie 7 lat (2021-2027).

 

Czynsze kolejnym utrapieniem

Radni „Kwidzyniaków” wskazywali na kolejne mankamenty, które znalazły się w przedłożonych radzie miasta dokumentach. To przede wszystkim brak możliwości odpracowania zaległości czynszowych (choćby częściowo). Miasto Kwidzyn od lat utrzymuje poziom zaległości czynszowych w wysokości 5-6 milionów złotych i brakuje jakiegokolwiek pomysłu na wyegzekwowanie tych należności.

- Zwracam uwagę na dużą ilość odmownych decyzji w zakresie złożonych wniosków o przydział lokalu – wylicza dalej Sebastian Kasztelan. - Brak priorytetu zmiany sposobu ogrzewania w budynkach komunalnych. W 56 proc. zasobu komunalnego funkcjonuje ogrzewanie etażowe i piece kaflowe, a niewiele ponad 1/3 budynków komunalnych (precyzyjniej-lokali) przyłączona jest do miejskiej sieci ciepłowniczej (36 proc.).

 

Słabiutko z inwestycjami

Niezależni radni wskazują również na to, że stanowczo za mała kwota (w stosunku do istniejących potrzeb) kierowana jest na modernizację lokali i budynków wchodzących w skład zasobu komunalnego.  W 2021 roku na modernizację lokali i budynków planuje się przeznaczyć zaledwie kwotę 600 tys. zł (w roku 2022 – 1 mln 739 tys. zł). Ubolewają, iż Towarzystwo Budownictwa Społecznego realizuje przedsięwzięcia deweloperskie a nie (zgodnie ze swoją misją) budowę mieszkań na wynajem. Zatrważające jest, że ostatni budynek TBS (w ramach budownictwa społecznego) został oddany do użytku w 2006 roku przy ul. Toruńskiej 30.

- Miasto musi znaleźć sposób na skuteczną sprzedaż swoich lokali mieszkalnych we wspólnotach, w których posiada mniejszościowe udziały, a poprzez to skupić się na realizacji inwestycji w swoich zasobach komunalnych. Z mieszkaniami nie można popełnić tego samego błędu, jak uczyniono z kwidzyńskim szpitalem – mówi radny Marek Sidor (KWW Kwidzyniacy).

Teraz przedłożone projekty uchwał trafią na sesję plenarną rady miasta i być może ulegną one drobnej korekcie. Chociaż dotychczasowa praktyka wskazuje, iż propozycje radnych opozycji omijane są szerokim łukiem a 11 radnych PKO i SLD zatwierdza wszystkie propozycje burmistrza.

- Brak mieszkań jest hamulcem rozwoju miasta. Wygląda na to, że Kwidzyn zamiast się rozwijać zaczyna się zwijać – podsumował senior Galicki.

Agnieszka Kozłowska-Laskowska
Marek Sidor
prawo nie jest prawem, rząd jest nierządem... Mierny, bierny ale wierny. To klucz niestety dziś do rozdziału funduszy dla samorządów. I pan dobrze to wie.
4

     · Odpowiedz
     · 1 dni

Mariusz Skierski
Najlepsze są te nieszlifowane kostki brukowe które są obok katedry już nie jedną oponę załatwiłem 😕 Te kostki nadają się na murek a nie na drogę po której poruszają się piesi, rowery czy samochody 😕
1

     · Odpowiedz
     · 1 dni

Leszek Sarnowski
Marek Sidor
no to zapraszam do powiatu sztumskiego 🙂
3

     · Odpowiedz
     · 1 dni

Leszek Sarnowski
Marek Sidor
czyżbyś Marku obciążał także obecne władze miasta o zniszczenie przedwojennej starówki. To ciekawe 🙂 A biblioteka na dworcu to też be 🙂
2

     · Odpowiedz
     · 1 dni

Iwona Lepiarczyk
Marek Sidor
Ale za to nieustanne malkontenctwo ma się dobrze.
2

     · Odpowiedz
     · 1 dni

Lider wśród fanów
Marek Sidor
Leszek Sarnowski
Proszę nie uciekaj od zasadniczej kwestii. Generalnie przestrzeń publiczna naszego miasta jest BE 🙁 A kolejny wyremontowany obiekt nie zmieni (ani nie zmienia) tego stanu rzeczy. I to nie jest malkontenctwo, lecz tęsknota za dobrze zorganizowaną społecznością lokalną.
1

     · Odpowiedz
     · 1 dni

Leszek Sarnowski
Marek Sidor
nie uciekam, bo nie wiem co dla ciebie jest zasadniczą kwestią. Odnoszę się jedynie do tego co napisałeś, a co niestety nosi znamiona malkontenctwa 🙂 To pewnie temat na długą debatę, do której przy okazji zapraszam, choć może nie w tym miejscu 🙂 Będąc, jak wiesz, w nieco innym miejscu przed laty, obiektywnie i pozytywnie oceniałem to co udawało się zrobić w Kwidzynie. Tu widać było postęp i nową jakość. Miasto zmieniało się z roku na rok i trzydziestolecie generalnie oceniam pozytywnie. Jasne, że chciało by się więcej, lepiej, etc. Oczywista oczywistość. Tak mi się czasami zdaje, że działa tu słynne hasło "cudze chwalicie...". Sam wiesz dokładnie jak to działa, jeśli chodzi o możliwości pozyskiwania środków pozabudżetowych, że wnioski dostosowuje się do programów i nie zawsze udaje się by było to kompleksowe jeśli chodzi o zagospodarowanie przestrzeni publicznej. W jednym projekcie uda się zdobyć kasę na halę sportową, w innym na zagospodarowanie byłego dworca PKP, kawałek ścieżki rowerowej lub modernizację sieci ciepłowniczej, ale te pojedyncze inwestycje, które niewątpliwie poprawiają estetykę miasta i jakość życia mieszkańców prędzej czy później wkomponują się w nową jakość miejskiej przestrzeni. Pozdrawiam, pozostając mimo wszystko w przekonaniu, że jednak nie jest tak BE 🙂
2

     · Odpowiedz
     · 1 dni

Stella Kamińska
"Smerf Maruda"...😏
1

     · Odpowiedz
     · 1 dni

Lider wśród fanów
Marek Sidor
Stella Kamińska
W marudność to popadają mieszkańcy, którzy żywotność miasta oceniają jedynie na podstawie FB i nie mają co zrobić z wolnym czasem. Stąd te wyjazdy do innych miast (zakupy - Grudziądz, plener - Gniew, szpanerstwo - Trójmiasto).
1

     · Odpowiedz
     · 1 dni · Edytowano

Lider wśród fanów
Marek Sidor
Leszek Sarnowski
Leszku powiem (napiszę) zupełnie szczerze. Może lepiej, że Kwidzyn pod tymi rządami tak słabo aplikuje, bo doświadczenie pokazuje, że łatwo przychodzące pieniądze są niezbyt perspektywicznie wykorzystywane. Za dużo inwestycji, które w … Zobacz więcej

     · Odpowiedz
     · 1 dni

Lider wśród fanów
Marek Sidor
Agnieszka Kozłowska-Laskowska
Dobrze wszyscy wiedzą. Jednak przypominam, że za czasów rządów premiera Tuska też kwidzyńscy samorządowcy narzekali na rozdział funduszy. Wtedy tymi lepszymi były samorządy po drugiej stronie Wisły a szczególnie te nieco na północ 😉
Oceń artykuł
Autor: kasa | Niedziela 20 grudnia 2020 | 000 2611
KWIDZYNIACY MAM PROGNOZA POGODY
Prawa autorskie 2010 - 2021 © Puls Kwidzyna | Projekt i wykonanie Studio Siedem