Czwartek 5 sierpnia 2021 | Imieniny: Marii, Oswalda, Stanisławy

Rejestracja Zaloguj się
golfkwidzyn
AVIVA - SPRAWDZAMY JAKOŚĆ KWIDZYŃSKIEGO POWIETRZA - KLIKNIJ TUTAJ

Gospodarka > Samorząd

OBURZAJĄCY WYROK W SPRAWIE „MANHATTANU”

Większością głosów radnych Powiślańskiej Koalicji Obywatelskiej wspartych głosami radnych SLD, wniosek o przywrócenie targowiska przy ulicy Słowackiego został odrzucony. Za wnioskiem opowiedzieli się radni Prawa i Sprawiedliwości oraz KWW „Kwidzyniacy”.

 

Podczas sesji rady miejskiej odbytej w trybie zdalnym w dniu 31 sierpnia br. doszło do ostrej wymiany poglądów. Strona rządząca miastem nie przyjęła żadnych argumentów uzasadniających potrzebę zachowania targowiska. W uzasadnieniu do powziętej uchwały zawarty został, między innymi zapis o treści:

„Z wyjaśnień przedstawionych przez Burmistrza Miasta Kwidzyna wynika, że nie ma możliwości przywrócenia handlu na targowisku przy ulicy Słowackiego w Kwidzynie ze względów między innymi na brak bieżącej wody, brak wydzielonych toalet oraz brak możliwości zorganizowania handlu w sposób, który określa rozporządzenie Rady Ministrów w sprawie ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów i zakazów w związku wystąpieniem stanu epidemii i zalecenia GIS, obowiązujące w czasie pandemii COVID-19”.

Trudno znaleźć bardziej kuriozalne uzasadnienie, zwłaszcza że wykazane bariery są do pokonania, przy wielokrotnie niższych nakładach, niż zostały zaplanowane na budowę przewidzianej w tym miejscu „Skate Plazy” - obiektu na który praktycznie nie ma zapotrzebowania w naszym mieście. Popadający w ruinę skate-park na miejskim stadionie nie cieszy się ogromną popularnością.

W trakcie sesji wydało się jednak, że jak oświadczył Burmistrz Miasta Andrzej Krzysztofiak, zmiana przeznaczenia terenu targowiska przy Słowackiego rozpatrywana jest już od sześciu lat. Można to uznać jako uzasadnienie braku staranności władz miasta w utrzymanie odpowiedniego stanu infrastruktury obiektów targowiska, popadających od wielu już lat w ruinę. Była to więc, jak się okazuje, celowa polityka.

Analizując na tym etapie politykę władz Kwidzyna można też wysnuć wniosek, że aktualnie jedyne targowisko przy ulicy Kopernika też nie może być pewne swej przyszłości. Czy nie istnieją jakieś tajne plany zagospodarowania go w dalszej przyszłości. Z wyjaśnień burmistrza na uwagę zasługuje też zapis zawarty w piśmie skierowanym do komisji rady miejskiej procedującej nad zgłoszonym wnioskiem. Otóż burmistrz Krzysztofiak uznał, że składający podpisy mieszkańcy (w liczbie blisko 1500 osób) w sprawie poparcia wniosku, nie byli do końca świadomi. Nie znali, jego zdaniem całości zagadnień dotyczących targowiska. Ponadto, podczas wymiany zdań na sesji oskarżył o wywoływanie wojny. Pan Burmistrz najwyraźniej nie respektuje prawa mieszkańców do własnych inicjatyw, a wojnę wywołał sam traktując ich w sposób arogancki. Tymczasem rzucona rękawica została podjęta. Mieszkańcy wbrew podjętej uchwale nie zamierzają kapitulować.

Oceń artykuł
Autor: Andrzej Baczewski | Poniedziałek 21 września 2020 | 000 3882
KWIDZYNIACY MAM PROGNOZA POGODY
Prawa autorskie 2010 - 2021 © Puls Kwidzyna | Projekt i wykonanie Studio Siedem