Środa 28 lipca 2021 | Imieniny: Aidy, Innocentego, Marceli

Rejestracja Zaloguj się
golfkwidzyn
AVIVA - SPRAWDZAMY JAKOŚĆ KWIDZYŃSKIEGO POWIETRZA - KLIKNIJ TUTAJ

Gospodarka > Wolny rynek

CO Z OPŁACONYMI SKŁADKAMI ZA MARZEC?

Dzięki tzw. tarczy antykryzysowej możliwe jest zwolnienie z opłacania składek za trzy miesiące - od marca do maja 2020 r. Niektórzy przedsiębiorcy opłacili już jednak składkę za marzec. Co mogą zrobić w tej sytuacji?

 

Zwolnienie dotyczy składek na ubezpieczenia społeczne, ubezpieczenie zdrowotne, Fundusz Pracy, Fundusz Solidarnościowy, Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych, Fundusz Emerytur Pomostowych. Z pełnego zwolnienia ze składek mogą skorzystać prowadzący działalność z przychodem do 15 681 zł, spółdzielnie socjalne, duchowni oraz przedsiębiorcy, którzy zgłaszają do ubezpieczeń do 9 osób. W przypadku większych firmy, które zgłaszają do ubezpieczeń od 10 do 49 osób zwolnieniem zostanie objęte 50 proc. kwoty wykazanej w deklaracjach rozliczeniowych.

- Zwolnienie, co do zasady dotyczy składek nieopłaconych. Wyjątek stanowią składki za marzec. Przedsiębiorca, który opłacił składkę za marzec, po czym skorzystał ze zwolnienia ze składek za ten miesiąc, może zdecydować o przeznaczeniu powstałej w ten sposób nadpłaty – informuje nas Krzysztof Cieszyński, regionalny rzecznik prasowy województwa pomorskiego. - Jeśli chce otrzymać zwrot pieniędzy, powinien złożyć wniosek w tej sprawie najpóźniej przed upływem terminu opłacenia kolejnej składki, czyli za kwiecień. Jeśli tego nie zrobi nadpłata zostanie automatycznie zaliczona na poczet kolejnych należnych składek.  

W szczególnej sytuacji są płatnicy z zaległościami w opłacaniu składek. W ich przypadku wpłaty na indywidualny rachunek składkowy od razu pokrywają te zaległości. Zatem możliwej do odzyskania nadpłaty może być mniej, niż się wpłaciło, może też nie być jej wcale.

Oceń artykuł
Autor: oprac. eska | Sobota 25 kwietnia 2020 | 000 2120
KWIDZYNIACY MAM PROGNOZA POGODY
Prawa autorskie 2010 - 2021 © Puls Kwidzyna | Projekt i wykonanie Studio Siedem