Piątek 17 września 2021 | Imieniny: Franciszka, Hildegardy, Roberta

Rejestracja Zaloguj się
golfkwidzyn
AVIVA - SPRAWDZAMY JAKOŚĆ KWIDZYŃSKIEGO POWIETRZA - KLIKNIJ TUTAJ

Puls Kwidzyna > Wstępniaki

CO SIĘ DZIEJE Z NASZYM SZPITALEM? (WSTĘPNIAK)

Marek SidorTo, że politycy udają, iż nie ma problemu, to w sumie nikogo nie dziwi. Jednak w przypadku samorządowców sprawa wydaje się co najmniej dziwna. To na organach samorządu leży zadanie ochrony zdrowia w regionach. Tym bardziej, że zarówno Powiat Kwidzyński, jak i Miasto Kwidzyn posiadają udziały w spółce zarządzającej kwidzyńskim szpitalem.  

Nasi samorządowcy wolą nabrać wodę w usta i nie poruszać tak drażliwego tematu, albo sporadycznie zahaczą o temat, aby uwiarygodnić siebie w oczach mieszkańców powiatu. Można śmiało powiedzieć, że ich aktywna polityka w tym zakresie - rozpoczęła i zakończyła się na dokonaniu przekształceń własnościowych w naszym szpitalu (specjalnie użyłem tu liczby mnogiej). Troska o to dobro publiczne zaczyna przybierać formę karykaturalną. Wszyscy o tym wiedzą, ale nikt nie chce się tym poważnie zająć, bo jest to temat niewygodny.  

Na czerwcowej sesji rady miasta przyjęto „Raport o stanie Miasta Kwidzyna w 2018 roku”. Z tytułu rozpatrzenia raportu i dzięki poparciu 11 radnych koalicji PKO-SLD - burmistrz Andrzej Krzysztofiak otrzymał wotum zaufania, lecz zanim to nastąpiło mieliśmy do czynienia z debatą, która w istocie rzeczy wyzbyta była merytorycznej dyskusji. W jej trakcie pytałem m.in. o ochronę zdrowia na terenie miasta i punktowałem:

- ile podmiotów leczniczych funkcjonuje na terenie naszej gminy?

- iloma miejscami dysponuje szpital, którego współudziałowcami są samorządy?

- w ciągu minionego roku ilu mieszkańców skorzystało z usług spółki „Zdrowie”?

- jaki był średni czas hospitalizacji?

- w jaki sposób został wykorzystany fakt posiadania przez Miasto Kwidzyn udziałów w spółce „Zdrowie”?

- co zamierzamy zrobić jako współwłaściciel spółki?  

Żadna z tych kwestii nie została podniesiona i rozwinięta w panelu dyskusyjnym. Tak jakby to nikogo nie interesowało. Czy tak jest w istocie? Aż strach się bać!!!  

W lipcu br. pojawili się w redakcji mieszkańcy wzburzeni ograniczeniem zakresu usług szpitala powiatowego. Po ich wizycie wysłałem mejla do rzecznika prasowego EMC Instytut Medyczny SA o treści: Zaniepokojeni pacjenci Poradni Gruźliczej i Chorób Płuc przy kwidzyńskim szpitalu zgłosili się do redakcji, aby wyjaśnić sprawę braku dostępności usług w diagnozowaniu i leczeniu pacjentów chorych na gruźlicę oraz inne choroby układu oddechowego. Prosimy o bliższe informacje odnośnie zaniechania świadczenia tych usług, ponieważ pacjenci takiej informacji na miejscu nie otrzymali i nie wiedzą, gdzie mogą kontynuować dalsze leczenie”. Od razu uzyskaliśmy automatyczną odpowiedź: Pani ... zakończyła współpracę z EMC Instytut Medyczny SA. Zapytania należy kierować na adres email: biuro@emc-sa.pl. Niestety, ani korespondencja z 10 lipca, ani z 6 sierpnia nie zrobiła na adresacie żadnego wrażenia (?!).  

W dniu 29 sierpnia na sesji radny miejski - Franciszek Galicki złożył pisemną interpelację w tej sprawie i wnioskował o podjęcie działań (razem z drugim właścicielem samorządowym) w temacie przywrócenia funkcjonowania tak ważnej jednostki w ramach szpitala powiatowego. W odpowiedzi dowiedział się, że „W związku z interpelacją wysłano pismo do „Zdrowie” sp. z o.o. z prośbą o zajęcie stanowiska w sprawie planów przywrócenia funkcjonowania Poradni Gruźliczej i Chorób Płuc”.  

Jak to przeczytałem, to od razu przypomniały się szumne zapowiedzi i plany inwestycyjne z roku 2013. Większościowy udziałowiec informował wtedy opinię publiczną o wielomilionowych inwestycjach w kwidzyńskim szpitalu. Trochę czasu minęło i... można zweryfikować.

Oceń artykuł
Autor: Marek Sidor | Środa 18 września 2019 | 000 1972
KWIDZYNIACY MAM PROGNOZA POGODY
Prawa autorskie 2010 - 2021 © Puls Kwidzyna | Projekt i wykonanie Studio Siedem