Piątek 17 września 2021 | Imieniny: Franciszka, Hildegardy, Roberta

Rejestracja Zaloguj się
golfkwidzyn
AVIVA - SPRAWDZAMY JAKOŚĆ KWIDZYŃSKIEGO POWIETRZA - KLIKNIJ TUTAJ

Puls Kwidzyna > Wstępniaki

ZMIANA BIERZE SIĘ Z DZIAŁANIA (WSTĘPNIAK)

Marek SidorOstatnie wybory samorządowe (te z roku 2014) były kolejnym sprawdzianem obywatelskości Kwidzyna. I niestety, mieszkańcy ten egzamin oblali, ponieważ przy urnach zanotowano frekwencję przekraczającą poziom zaledwie 33 procent. Dlaczego wyborcy nie korzystają z prawa do udziału w wyborach? Przeważnie słyszymy odpowiedź, że to i tak nic nie zmieni. Jednak gdy potem pojawiają się inne oczekiwania tych „nieobecnych” wobec realizowanej wizji rozwoju naszego miasta, to taki stan rzeczy zaczyna irytować.  

Wszyscy muszą zrozumieć, że decyzje jakie zapadają na forum rady miasta dotyczą nie tylko mieszkańców głosujących na poszczególne ugrupowania, lecz również odnoszą się do tych, którzy do urn wyborczych w ogóle się nie pofatygowali. Cztery lata temu 1/3 uprawnionych do głosowania zdecydowało najpierw o podziale łupów a potem o określonej polityce miasta Kwidzyna. A przypomnę, iż spośród tych osób, które poszły do głosowania - 34,95 proc. poparło kandydatów PO do Rady Miejskiej Kwidzyna, 26,83 proc. wybrało reprezentantów PiS, a 20,61 proc. postawiło na „Kwidzyniaków”, z kolei 15,62 proc. zdecydowało się na przedstawicieli SLD.  

Aby ten układ zasadniczo zmienić potrzebna jest większa aktywność (chociaż w zakresie wykorzystania swojego czynnego prawa wyborczego). Wiem, że bardzo dużo osób nie akceptuje dotychczasowych poczynań rządzących (np. likwidacja Manhattanu, niepraktyczne ścieżki rowerowe, szczątkowa sieć ciepłownicza w śródmieściu, brak kąpieliska). Dlatego nie można zmarnować „swojego głosu” a tym bardziej trzeba namawiać najbliższych do umiejętnego wykorzystania kart wyborczych. Czas na zmiany!!!  

Wybory samorządowe 2018 odbędą się już jesienią. Na chwilę obecną nie znamy daty wyborów, jednak premier musi ją ogłosić do dnia 16 sierpnia. Jakie terminy ma do wyboru i który z nich jest najbardziej prawdopodobny? 21 października, 28 października lub 4 listopada. Nieoficjalnie mówi się, że najbardziej prawdopodobnym terminem wyborów jest 21 października, ponieważ nie jest to niedziela handlowa, ale czy to oznacza, że więcej osób pójdzie do urn (?!).

Oceń artykuł
Autor: Marek Sidor | Piątek 10 sierpnia 2018 | 000 3763
KWIDZYNIACY MAM PROGNOZA POGODY
Prawa autorskie 2010 - 2021 © Puls Kwidzyna | Projekt i wykonanie Studio Siedem