Piątek 17 września 2021 | Imieniny: Franciszka, Hildegardy, Roberta

Rejestracja Zaloguj się
golfkwidzyn
AVIVA - SPRAWDZAMY JAKOŚĆ KWIDZYŃSKIEGO POWIETRZA - KLIKNIJ TUTAJ

Zdrowie i uroda > Uroda

ABY POCZUĆ SIĘ JAK BOGINI... (7)

WEWNĘTRZNE PIĘKNO

Na świeżym powietrzuWiosna w pełni - słońce świeci, energia życiowa nas przepełnia, grille z przyjaciółmi nie mają końca (ciągną się niemalże do białego rana). Optymizm i radość czuć wszędzie!

W związku z powyższym postanowiłam skupić się na nieco innej tematyce. Nie będę zanudzać faktami o zabiegach kosmetycznych, czy też zaskakiwać nowinkami i trendami obowiązującymi w modzie, bo przecież powszechnie wiadomo, że szczęście wypływa z naszego wnętrza. Radośni emanujemy wewnętrznym pięknem bez względu na to, jak wyglądamy, ile mamy lat, czy w co jesteśmy ubrani…

Optymiści mają lepiej 

Nie jest żadną tajemnicą, że optymiści mają w życiu o wiele lepiej - są zdrowsi, gromadzą wokół siebie grono przyjaciół, nierzadko zyskują częstsze awanse w pracy. Dlatego zamiast użalać się nad sobą i narzekać na zły los, spróbuj uwierzyć, że także ty jesteś jego wybrankiem. Odkryj niespożyte pokłady energii kryjące się w twoim wnętrzu i jak najlepiej je wykorzystaj, bo żyje się tylko raz... Tym bardziej, że wiosna jest na to najlepszym momentem. Wystarczy przecież spojrzeć przez okno, by poczuć wszechogarniającą radość i ujrzeć subtelny uśmiech rysujący się na naszej twarzy.

Polak wiecznym malkontentem

Jak ogólnie wiadomo, Polacy to naród maruderów i malkontentów. Ciągłe narzekanie i użalanie się nad sobą mamy we krwi, a szukanie „bardziej zielonej trawy” w ogródku sąsiada stało się niemal sportem narodowym. W przeciwieństwie do Amerykanów, którzy na zasłyszane „How are you?” odpowiadają momentalnie - „Great!”, my z reguły silimy się na rzucone od niechcenia „Szkoda gadać” lub „Lepiej nie mówić”, jednocześnie poszukując drugiego dna w samym pytaniu. Poza tym brak depresji jest dzisiaj niemodny, a osoba, która niewiele ma z nią wspólnego postrzegana jest jako zimna i wyrachowana. Lepiej przecież wzbudzać litość niż zazdrość. Z równowagi potrafi wyprowadzić nas w zasadzie wszystko – począwszy od korków ulicznych, po awans kolegi, czy nawet dobre oceny syna sąsiadów. Mamy na to także środki zaradcze w postaci spotkań z przyjaciółmi, opróżniania zawartości lodówki w środku nocy, a także zakupów ratalnych. Niestety, daje to wyłącznie chwilową ulgę. Czas wypowiedzieć wojnę depresji i od teraz, każdego dnia trzymać się zasady „keep smiling” – nie tylko wtedy, gdy słyszymy o nieszczęściu innych…

Ciesz się tym, co masz

Narzekanie mamy we krwi, jednak czas poprawić sobie humor i ruszyć z optymizmem przez życie! Nie sztuką jest jednak szukać cudownych metod na dobry nastrój. Warto po prostu skorzystać z tego, co mamy pod ręką. Potencjał drzemie w każdym z nas – trzeba go tylko wydobyć i właściwie spożytkować. Mały chochlik siedzący we wnętrzu człowieka potrafi wywołać uśmiech na twarzy w najmniej oczekiwanym momencie – nawet wtedy, gdy wszystko idzie nie po naszej myśli i mamy wrażenie, że los się na nas uwziął.

Kilka dowodów na to, że warto być optymistą:

1. Według naukowców, mózg osoby zadowolonej pracuje sprawniej i wydajniej. Dobry humor powoduje, że organizm produkuje więcej adrenaliny, która zwiększa czujność i uwagę, poprawia pamięć i kojarzenie, a także wpływa pozytywnie na zdolność uczenia się i naszą kreatywność. Sprawia, że szybciej podejmujemy decyzje i rozwiązujemy problemy.

2. Osoby szczęśliwe rzadziej chorują. Pozytywny nastrój zwiększa stężenie immunoglobulin i wzmaga aktywność histaminy - hormonu mobilizującego układ odpornościowy. Podwyższa także zawartość leukocytów we krwi i skuteczność ich działania.

3. Łatwiej radzimy sobie ze stresem. Osoba nastawiona optymistycznie, trudne sytuacje postrzega jako wyzwanie, nie zaś paraliżujące zagrożenie. Z obserwacji wynika, że ludzie pogodni szybciej wracają do równowagi w stresujących sytuacjach.

4. Lepsza jest również tolerancja bólu, ponieważ dobre samopoczucie zwiększa produkcję endorfin, tzw. hormonów szczęścia, które działają jak naturalne znieczulacze.

5. Poza tym będąc szczęśliwym i wesołym, jesteś bardziej lubiany. Optymista potrafi rozładować napiętą atmosferę, a nawet załagodzić konflikt i skonsolidować grupę. Łatwiej nawiązuje bliskie, serdeczne związki z innymi ludźmi. Dowodzi to wyłącznie temu, że lepiej iść przez życie z uśmiechem na twarzy.

Sposoby na poprawienie humoru

1. Od razu po przebudzeniu pomyśl o czym wesołym, co sprawia Ci przyjemność – nigdy nie zajmuj sobie głowy kłopotami i przeciwnościami, które może przynieść nadchodzący dzień.

 2. Każdego dnia znajdź chwilę na relaksujące zajęcia, które lubisz, tj. słuchanie muzyki, czytanie, spotkanie z przyjacielem przy kubku zielonej herbaty, itp.

3. Wspominaj swoje sukcesy i chwile, kiedy czułeś się naprawdę szczęśliwy i spełniony.

4. Staraj się otaczać ludźmi, którzy wprawiają cię w dobry humor, a ponuraków unikaj jak ognia.

5. Nie zapominaj o zasadzie, mówiącej o tym, że każdy kij ma dwa końce. To, co obecnie wydaje Ci się złe lub beznadziejne, może okazać się w przyszłości największym błogosławieństwem.

6. Pomyśl czasem o sobie i pozwól, by inni wyręczyli niekiedy również Ciebie. Świat się przecież nie zawali!

7. Korzystaj z każdej formy aktywności fizycznej. Nawet minimum sportu to olbrzymi zastrzyk energii, a czasu spędzonego na świeżym powietrzu nic nie zastąpi.

8. Dobre samopoczucie zapewni także właściwa dieta bogata w produkty podwyższające poziom serotoniny (np. banany, orzechy).

Kierując się mottem Horacego -  „Capre Diem”!

 

Oceń artykuł
Autor: Alicja Przyłuska | Sobota 14 maja 2011 | 001 9806
Szczęśliwy :-(
15-05-2011, 21:44
IP: 62.87.174.87
"Chwytaj dzień, bo przecież nikt się nie dowie, jaką nam przyszłość zgotują bogowie..."

A autorla czemu taka smutna?!
KWIDZYNIACY MAM PROGNOZA POGODY
Prawa autorskie 2010 - 2021 © Puls Kwidzyna | Projekt i wykonanie Studio Siedem