Poniedziałek 2 sierpnia 2021 | Imieniny: Alfonsa, Kariny, Gustawa

Rejestracja Zaloguj się
golfkwidzyn
AVIVA - SPRAWDZAMY JAKOŚĆ KWIDZYŃSKIEGO POWIETRZA - KLIKNIJ TUTAJ

Puls Kwidzyna > O tym się mówi

SKANDAL NA DWORCU

Kilka tygodni temu odsłonięta została odświeżona elewacja dworca kolejowego. Odnowione (a może odtworzone) zostały także herby widoczne na ryzalicie. Jeden to raczej stary, niemiecki herb miasta, drugi… no właśnie. I tu pojawia się pytanie. Co to za herb? Na czerwonej tarczy biały ptak, chyba orzeł. Na pierwszy rzut oka to narodowe godło, ale coś z nim jest nie tak.


Front dworca

Zgodnie z Konstytucją Rzeczypospolitej Polskiej godłem naszego kraju jest wizerunek orła białego w koronie w czerwonym polu. Tę koronę wielokrotnie traciliśmy. Ostatnio zabrała nam ją komuna. Korona to symbol suwerenności i godności Polaków. Przywrócono ją 31 grudnia 1989 roku. Dlaczego więc kwidzyński orzeł jest inny i nie ma na głowie korony? A może to wcale nie jest polski orzeł? Orzeł na dworcowym herbie kształtem nie przypomina żadnego z polskich orłów znanych heraldykom.

 

Z bliska

Rozwiązanie zagadki szybko znajdujemy na starych widokówkach z Marienwerder. Jedna z nich przedstawia Bahnhof, czyli dworzec, a na nim dwa znaki. Jeden z nich to herb krzyżacki (czarny krzyż na białej tarczy) a drugi to orzeł pruski, o bardzo zbliżonym kształcie jak obecny, ale w czarnym kolorze.


[źródło: prywatna kolekcja Jacka Syska][źródło: prywatna kolekcja Jacka Syska]  

 

Zdjęcia pochodzące z czasów PRL-u przedstawiają orła wyglądającego już trochę inaczej – jest biały. Ktoś zdecydował, że wystarczy przefarbować starego orła, który nie posiadał korony. W czasach PRL-owskich takie godło dobrze pasowało do wizji naszego państwa. W miejscu krzyżackiej tarczy widniało puste pole. Porównanie tego stanu rzeczy najbardziej widoczne jest na zestawieniu zdjęć ze strony: www.wmtmk.pl

 

www.wmtmk.pl

Przeglądając stare fotografie dość łatwo natrafiamy także na herb dawnego Marienwerder, który znacznie bardziej przypomina ten świeżo wymalowany na dworcu, niż obowiązujący obecnie herb Kwidzyna. To wyraźny ukłon w stronę byłych mieszkańców, a może nawet kultywowanie niemieckiej tradycji. Jeżeli już... to nie na tak reprezentacyjnym obiekcie miejskim.

 

[źródło: www.heraldry-wiki.com][źródło: www.heraldry-wiki.com]

 

Zupełnie inne podejście do odnawiania godła znajdujemy w sąsiednim Malborku. Choć budynek dworca ma podobne pochodzenie to władze miasta nie miały wątpliwości, jakie godło powinno się znaleźć nad kasami biletowymi. Jest to okazały biały orzeł w koronie w czerwonym polu.


A w Malborku...

Oceń artykuł
Autor: Norbert Cesarz | Piątek 22 grudnia 2017 | 003 18597
Jerzy Majda
23-12-2017, 15:19
IP: 94.254.170.57
A konkretnie o jaki skandal chodzi? To raczej kolejny artykuł z gatunku " do czego by tu sie [cenzura] Majda, Kwidzyn
Eliot Nes
23-12-2017, 19:54
IP: 89.229.218.218
W Kwidzynie jest więcej skandali. W tym przypadku mamy do czynienia z totalną ignorancją i lekceważeniem godła narodowego. Pan burmistrz, który jakiś czas temu tak ochoczo wymachiwał tekstem konstytucji RP pod Sądem Rejonowym, niech łaskawie zapozna się z jej treścią, szczególnie z art. 28. Niech zleci wykonanie poprawnej heraldyki, tak jak stanowi zapis konstytucyjny. Ale, hola, hola! Koszty tego niech pokryje z własnej kieszeni. Dosyć już płacenia przez podatników za frajerstwa urzędnicze. A Komisja Rewizyjna Rady Miasta niech tego dopilnuje.
Henryk
24-12-2017, 14:13
IP: 87.122.100.158
Panie Majda. Co dokładnie przedstawia ten biały orzeł? Może wasz herb rodowy?
KWIDZYNIACY MAM PROGNOZA POGODY
Prawa autorskie 2010 - 2021 © Puls Kwidzyna | Projekt i wykonanie Studio Siedem