Wtorek 28 września 2021 | Imieniny: Luby, Wacława, Salomona

golfkwidzyn

Sport > Szkolny

MEDALE PŁYWAKÓW

Brązowe medale Filipa Czopa i Nikoli Olszewskiej, trzy - czwarte miejsca, dwa - piąte, trzy - szóste oraz 5 miejsc w finałach B - to efekt występów kwidzyńskich młodych pływaków w Zimowych Mistrzostw Polski Juniorów w Pływaniu. W dniach 6-8 marca w Olsztynie rywalizowało 639 zawodników rocznika 2001 ze 141 klubów. W tym samym czasie w Ostrowcu Świętokrzyskim na słupkach startowych stanęło 527 zawodników rocznika 2000 z 151 klubów. Natomiast w dniach 13-15 marca w Oświęcimiu zmagało się 374 zawodników z 115 klubów rocznika 1999.

Co roku w marcu pływacy mają najważniejszą imprezę zimowej części sezonu. W Zimowych Mistrzostwach Polski, które odbywają się na 25 metrowej pływalni - wyłaniani są najlepsi zawodnicy w Polsce, w poszczególnych kategoriach wiekowych.

Jako pierwsi na starcie stanęli w Olsztynie zawodnicy 14 i 15-letni. Dla tych 14-letnich sportowców były to pierwsze Mistrzostwa Polski, tak więc stres i mobilizacja były nieodłączne. Na starcie stanęło 639 zawodników ze 141 klubów z Polski. Nasz kwidzyński klub reprezentowała Martyna Karaszkiewicz, która zaprezentowała się z bardzo dobrej strony, znacznie poprawiając swoje rekordy życiowe.

W tym samym czasie w Ostrowcu Świętokrzyskim startowali 15-letni juniorzy. Wśród 527 zawodników ze 130 klubów swój - jak do tej pory - największy sukces zanotował Filip Czop, który na dystansie 200 metrów stylem klasycznym zdobył brązowy medal i wynikiem 2:17,90 pobił rekord województwa pomorskiego. Prócz tego na dystansie o połowę krótszym zajął 4 miejsce i wynikiem 1:05,53 ustanowił kolejny rekord województwa pomorskiego. Swoje doskonałe starty Filip potwierdził zajmując jeszcze 5 miejsce na 400 zmiennym.
Również w Ostrowcu bardzo dobrze zaprezentował się Michał Czop, który dwa razy zajął 6 miejsce. Michał wynik ten osiągnął na „morderczych” dystansach 200 motylkowym oraz 400 zmiennym. W każdym swoim starcie Michał osiągał doskonałe rezultaty, znacznie bijąc swoje rekordy życiowe.
W Ostrowcu startowała także Patrycja Nowicka, która bardzo dobrze zaprezentowała się na najdłuższym dystansie kraulowym (800 metrów) - poprawiając swój rekord życiowy.

Tydzień później na starcie stanęli zawodnicy 16 oraz 17 i 18-letni. Ci pierwsi ścigali się w Oświęcimiu, gdzie na starcie stanęło 407 zawodników ze 115 klubów. Młodzi zwodnicy z Kwidzyna zaprezentowali się z bardzo dobrej strony. Martina Kędziora zajęła czwarte miejsce na dystansie 200 klasycznym, a na dystansie o połowę krótszym była szósta. Na dystansie 50 klasycznym i 100 zmiennym Martina ścigała się w finale B. Na ósmym miejscu na 200 grzbietowym swoje starty zakończyła Daria Karaszkiewicz, która rywalizowała jeszcze w finale B na 50 i 100 grzbietowym. W finale B na 200 klasycznym pływał również Hubert Kapica, dla którego był to pierwszy finał Mistrzostw Polski. W Oświęcimiu startowała jeszcze Ola Michalewska, która również zaprezentowała się z bardzo dobrej strony poprawiając swoje rekordy życiowe.
W tym samym czasie w Ostrowcu Świętokrzyskich na starcie Mistrzostw Polski stanęło 415 zawodników ze 127 polskich klubów. Mistrzostwa rozgrywane były w łączonej kategorii 17-18 lat, a nasz klub reprezentowała Nikola Olszewska. 17-letnia kwidzynianka miała utrudnione zadanie, bo ścigała się z zawodniczkami starszymi. Pomimo tego wypadła bardzo dobrze, zdobywając brązowy medal na dystansie 100 motylkowym. Ponadto Nikola zajęła 4 miejsce na 50 grzbietowym, piąte na 50 motylkowym i ósme na 100 grzbietowym.

- To były bardzo pracowite dwa tygodnie dla mnie i moich zawodników. Jestem bardzo zadowolony z wyników oraz postawy moich podopiecznych. Każdy z nich pokazał duży hart ducha oraz ogromny profesjonalizm. Mieliśmy trochę pecha, bo te trzy czwarte miejsca równie dobrze mogły być medalowymi. Ale taki jest sport. Bardzo cieszą sukcesy Nikoli i Filipa oraz zdobyte miejsca w finałach pozostałych zawodników. Te wyniki dobrze wróżą przed letnimi Mistrzostwami Polski – podsumował występ kwidzyniaków trener Artur Szachmytowski.
Autor: oprac. eska | Środa 25 marca 2015 | 000 3618