Wtorek 3 sierpnia 2021 | Imieniny: Lidii, Augusta, Nikodema

Rejestracja Zaloguj się
golfkwidzyn
AVIVA - SPRAWDZAMY JAKOŚĆ KWIDZYŃSKIEGO POWIETRZA - KLIKNIJ TUTAJ

Sport > Amatorski

PECHOWE LODOWISKO

Lodowiska mobilne są najprostszym rozwiązaniem sezonowym pozwalającym na szybki montaż i demontaż konstrukcji. Mobilne systemy lodowisk pozwalają na magazynowanie ich pomiędzy sezonami i wykorzystanie tylko w okresie zimowym. Technologia lodowiska pozwala na wytworzenie kilkucentymetrowej warstwy lodu ograniczonej bandami. Odpowiednią jakość lodu zapewnia agregat chłodniczy i maszyna do pielęgnacji lodu. Znaczącą korzyścią takiej konstrukcji jest niski koszt i krótki termin realizacji. Budowa warstwy lodu trwa od trzech do czterech dni, a lodowisko może być wykorzystywane przez okres około czterech miesięcy.

 

Taką informację można przeczytać na stronie internetowej firmy, która chwali się nowo otwartym lodowiskiem na Rynku Starego Miasta w Warszawie (wokół Pomnika Syrenki). Osobiście mogłem obserwować jak w dniu 3 stycznia, przy temperaturze +2 stopnie Celsjusza, warszawiacy i turyści jeździli na łyżwach.

W Kwidzynie temat mobilne lodowiska jest znany od 2010 roku. Okazuje się, że mamy spore doświadczenie w uruchamianiu takiego obiektu. Niestety, doświadczenia niezbyt pozytywne. Po raz kolejny mieszkańcy nie mogą uzyskać konkretnej informacji, kiedy rozpocznie się kwidzyński sezon na ślizganie. Nam pozostaje przypomnienie starych artykułów poświęconych tej tematyce.

 

6 STYCZNIA 2011

Od połowy grudnia firma WM International - Paweł Doliński z siedzibą w Krakowie buduje sezonowe lodowisko na boisku Orlik na osiedlu Piastowskim. Niestety, w tej chwili nie jest znana data zakończenia budowy ślizgawki.

Przetarg na budowę lodowiska wygrała Firma WM International - Paweł Doliński z siedzibą w Krakowie, która znana jest z obsługi lodowiska do telewizyjnego show „Gwiazdy tańczą na lodzie”. Jak poinformowała inżynier miasta Irena Zalewska, prace remontowe rozpoczęto od momentu podpisania umowy. 

- Materiały niezbędne do budowy dostarczono już przed świętami. W pierwszych dniach budowy zajęto się zasileniem i oświetleniem - cztery maszty po dwie oprawy - powiedziała Irena Zalewska. - W zeszłym tygodniu rozpoczęto nakładanie rurowania, gdyż lodowisko powstanie na matach chłodzących. Ponadto ślizgawka wyposażona będzie w bandy, a odpowiednią jakość lodu zapewni agregat chłodniczy i maszyna do pielęgnacji lodu.

Lodowisko będzie kosztować 580 238 tys. zł, a połowę środków pokryje Ministerstwo Sportu i Turystyki. Miejmy nadzieję, że budowa lodowiska zakończy się jeszcze w tym tygodniu, a miłośnicy łyżwiarstwa do końca zimy będą korzystać z uroków lodowej tafli.

 

21 STYCZNIA 2011

- W chwili obecnej trwają próby techniczne lodowiska, dotyczące ustalenia parametrów całego oprzyrządowania technicznego. Przy każdym nowym lodowisku, prowadzone są działania związane z wdrożeniem do eksploatacji lodowiska w tych warunkach atmosferycznych i wyznaczonym miejscu. Dodatkowo powstał kłopot z urządzeniami - agregatami, powodującymi hałas, które w najbliższym czasie wymienione zostaną na cichsze i o nieco mniejszej mocy - poinformował nas burmistrz Roman Bera. - Na dzień dzisiejszy nie ma żadnego powodu do niepokoju, gdyż z każdym dniem powinno być lepiej. Chętnym osobom udostępniamy lodowisko w maksymalnie szerokich pasmach czasu i kiedy pozwalają na to sprawy techniczne. Zwłaszcza teraz w okresie ferii zimowych celowo umożliwiamy korzystanie z lodowiska, aby jednocześnie testować parametry związane z ustawieniem płynu chłodzącego. Dodatkowo, od dzisiaj czynna została wypożyczalnia łyżew.

 

4 LUTEGO 2011 

Serial pt. „Mobilne lodowisko” trwa nadal i powodem tego nie jest spore zainteresowanie nowopowstałym obiektem, a raczej pech, który od samego początku prześladuje lodową taflę. Służby miejskie, punkt po punkcie, rozwiązują problemy, uciążliwe dla mieszkańców.

Interwencje mieszkańców w sprawie zbyt głośnej pracy agregatu chłodniczego nie poszły na marne, a wykonawca inwestycji szybko uporał się z problemem i wymienił uciążliwe urządzenie.

- Dwa dni temu agregat chłodniczy wymieniony został na cichszy i jak na razie nie mamy żadnych negatywnych sygnałów ze strony mieszkańców. Obecnie lodowisko funkcjonuje normalnie i mamy nadzieję, że nie będzie już żadnych problemów - zapewniał wiceburmistrz Roman Bera.

 

12 GRUDNIA 2011

W ubiegłym roku doczekaliśmy się sztucznego lodowiska usytuowanego na orliku przy Osiedlu Piastowskim. Jego prawidłowe funkcjonowanie w dużej mierze zależne jest od panującej temperatury (+ 10 stopni Celsjusza). Obecne warunki atmosferyczne są sprzyjające, ponieważ temperatura w zupełności wystarczy do uruchomienia sezonowej „ślizgawki”. Pomimo tego miłośnicy łyżwiarstwa nie mają takiej szansy.

Mija kolejny tydzień grudnia, a na boisku do koszykówki nie ma oznak jakichkolwiek przygotowań do uruchomienia sztucznego lodowiska. Brak „obiektu” zauważyli również niezawodni internauci z forum e-kwidzyn: „Jest już zimno na dworze, a na orliku nic się nie dzieje. Czyżby gospodarz zapomniał o białym orliku?”.

W ubiegłym roku, sztuczne lodowisko o wymiarach 17m/31m cieszyło się ogromnym powodzeniem nie tylko wśród najmłodszych, ale również starszych mieszkańców. Nawet występujące problemy eksploatacyjne nie zniechęciły miłośników tego sportu, a wszystkie mankamenty na bieżąco i szybko rozwiązywały właściwe służby. Dlatego trudno się dziwić mieszkańcom, że tęsknią za „ślizgawką”, która sprawiała im tak dużo frajdy.

- 13 grudnia rozpoczniemy przewożenie całego sprzętu oraz montowanie lodowiska. Niestety, mamy małą ilość pracowników i może to potrwać nieco dłużej. Poza tym samo uruchomienie „ślizgawki” zależne jest od wykonawcy inwestycji, a firma ta ma bardzo dużo tego typu obiektów. Mamy również nadzieję, że pogoda dopisze i uda się uruchomić lodowisko jeszcze przed świętami – powiedział Bogdan Zamośny, kierownik gospodarczy stadionu.

 

2 LUTEGO 2012

Wielu kwidzyniaków traciło już nadzieję, na uruchomienie sztucznego lodowiska przy ulicy Chrobrego (osiedle Piastowskie). Jednak na początku tygodnia sprzyjające powstaniu ślizgawki warunki atmosferyczne, umożliwiły jej szybkie uruchomienie. Już od poniedziałku chętni mieszkańcy mogą próbować swoich sił na bezpłatnym lodowisku, które czynne jest w godzinach 9.00-13.00 oraz 14.00-21.00.

Przypomnijmy, że pierwsze prace przy uruchomieniu lodowiska rozpoczęły się już w połowie grudnia, jednak dodatnia temperatura przez długi czas uniemożliwiała jego uruchomienie. 

 - Jesteśmy w stałym kontakcie z wykonawcą inwestycji, lecz abyśmy mogli uruchomić lodowisko temperatura przez przynajmniej trzy dni musi sięgać około -8 stopni Celsjusza - mówił wówczas Marek Sroka, specjalista rekreacji ruchowej KCSiR.

Prawie miesięczne oczekiwania mieszkańców nie poszły na marne. Sprzyjające temperatury umożliwiły uruchomienie ślizgawki i dlatego też 30 stycznia, dokładnie o godzinie 9.00, pojawili się na niej pierwsi miłośnicy jazdy figurowej.

Oceń artykuł
Autor: oprac. kasa | Sobota 3 stycznia 2015 | 001 7316
X
20-01-2015, 20:08
IP: 159.205.179.219
I tak bez komentarza?
KWIDZYNIACY MAM PROGNOZA POGODY
Prawa autorskie 2010 - 2021 © Puls Kwidzyna | Projekt i wykonanie Studio Siedem