Poniedziałek 2 sierpnia 2021 | Imieniny: Alfonsa, Kariny, Gustawa

Rejestracja Zaloguj się
golfkwidzyn
AVIVA - SPRAWDZAMY JAKOŚĆ KWIDZYŃSKIEGO POWIETRZA - KLIKNIJ TUTAJ

Sport > Amatorski

AIKIDO W KWIDZYNIE

Od pewnego czasu w Kwidzynie pojawiły się plakaty z tajemniczym napisem "Aikido - nowy klub w Kwidzynie". Udaliśmy się  więc do sali sportowej przy ul. 11-go Listopada, aby dowiedzieć się czegoś więcej. Na miejscu przywitał nas Radek Kondra, instruktor Klubu Aikido Budowork Kwidzyn.

 

Co to w ogóle jest Aikido?

- Aikido to japońska sztuka walki, skodyfikowana przez sensei'a Morihei'a Ueshibę na przełomie dziewiętnastego i dwudziestego wieku. Twórca aikido oparł rzuty i dźwignie na starodawnym i na wpół mitycznym nurcie aikijutsu, a pracę nóg i sztukę posługiwania się bokkenem na tradycyjnej szermierce kenjutsu. Jak żadna inna sztuka walki, aikido kładzie nacisk na moralny i psychologiczny wymiar działań oraz na odpowiedzialność za zdrowie i życie drugiego człowieka w całym procesie treningu i walki. Techniki aikido składają się głównie z rzutów, dźwigni, szczególnie z dźwigni na małe stawy: nadgarstki i łokcie oraz uników i padów (ukemi). Aikido współczesne składa się z kilkunastu szkół i nurtów, o mniej lub bardziej praktycznym nastawieniu.

 

Jak rozpoczęła i rozwijała się Twoja przygoda z Aikido?

- Droga była dość długa. Moja przygoda ze sztukami walki zaczęła się od karate kyokushin prawie 30 lat temu. Kurczę jaki ja stary jestem! (śmiech). Później eksperymentowałem z kick boxingiem, ju-jitsu, a także systemami walki takimi jak krav maga, czy combat 56, ale zawsze podobała mi się sztuka walki, którą w filmach akcji prezentował Steven Seagal. Tak w 1999 roku na mojej drodze pojawił się sensei Paweł Monarcha, który przez wiele lat uczył mnie aikido.

 

Kto może ćwiczyć aikido?

- Absolutnie każdy! No może prawie każdy. Oczywiście warunkiem jest dobre zdrowie, ale na pewno żadnym ograniczeniem nie jest wiek, czy np. okulary. Aikido trenują ludzie od 3 do 103 lat. Na wielu stażach prowadzonych przez mistrzów takich jak Mariusz Siejek, Waldemar Giersz, Daniel Vetter, Michele Quaranta czy Katsuaki Asai, w których uczestniczyłem spotkałem ludzi w naprawdę różnym wieku i różnej kondycji, ale wszyscy ćwiczą z tym samym uśmiechem na twarzy. Aikido nie jest sztuką siłową, czy wydolnościową, więc każdy może dostosować trening do swoich możliwości. Czasami jednak pot strumieniem leci z czoła.

 

Jak aikido trafiło do Kwidzyna?

- Moje życiowe drogi sprowadziły mnie w okolice Kwidzyna, a razem ze mną Aikido! (śmiech).

 

Możesz opowiedzieć o tym coś więcej?

- Tu musimy wrócić do tego, o czym wcześniej mówiliśmy, na temat różnych szkół i nurtów we współczesnym Aikido. Przez lata praktykowałem aikido w linii mistrza Masatomi Ikeda, gdzie na wspomnianych stażach poznałem kompletnego „aiki-wariata” (mam nadzieję, że się nie obrazi), senseia Roberta Tłuściaka. Robert od dłuższego czasu zmienił szkołę aikido z linii Ikedy na linie shihana Christiana Tissier. (Christian Tissier to jeden z najszerzej znanych w Europie nauczycieli aikido. Jest jednym z nielicznych nie-Japończyków, którym przyznano tytuł shihana.) I tak oto kiedy przeprowadziłem się w te okolice sensei Robert, który jest założycielem trójmiejskiego klubu aikido Budowork zgodził się, aby powstał „zamiejscowy oddział” tego klubu w Kwidzynie.

 

Jak więc prezentuje się sytuacja z aikido w naszym mieście?

- Zaczęliśmy działać od listopada ubiegłego roku i już stworzyła się sympatyczna grupa aikidomaniaków. Mamy nawet za sobą już pierwszy wyjazd na staż z senseiem Markiem Podolczyńskim, z warszawskiego Meian Dojo. Było nieziemsko.

 

Czy można jeszcze dołączyć?

- Oczywiście! Zapisy trwają cały rok. Treningi odbywają się dwa razy w tygodniu po 90 minut, we wtorek o 19:45 i sobotę o 15:00, ale gdyby ktoś miał więcej pytań to chętnie udzielę dodatkowych informacji pod nr tel. 509 622 223.

 

Co trzeba mieć ze sobą na pierwszy trening?

- Chęci! Oprócz tego strój sportowy, bez obuwia. Ćwiczymy na matach, w świetnej sali, którą dzięki swej uprzejmości, użyczył nam klub sportów walki NO LIMITS Kwidzyn.

 

Dziękuje i zapraszamy na treningi?

- O tak! To my dziękujemy za zainteresowanie i zapraszamy gorąco w imieniu wszystkich aikdoków. Czekamy na Was na macie. ARIGATO.

 

 Aikido

Oceń artykuł
Autor: oprac. Patryk Żaglewski | Piątek 31 stycznia 2014 | 000 9780
KWIDZYNIACY MAM PROGNOZA POGODY
Prawa autorskie 2010 - 2021 © Puls Kwidzyna | Projekt i wykonanie Studio Siedem