Piątek 17 września 2021 | Imieniny: Franciszka, Hildegardy, Roberta

Rejestracja Zaloguj się
golfkwidzyn
AVIVA - SPRAWDZAMY JAKOŚĆ KWIDZYŃSKIEGO POWIETRZA - KLIKNIJ TUTAJ

Puls Kwidzyna > Felietony

ROZPAL ZNICZ SWOJEGO SERCA, POTEM PRZYJDŹ ZAPALIĆ ZNICZ NA CMENTARZ

Kolejne obchody święta zmarłych za nami. Był to czas zadumy i pamięci o tych, którzy odeszli już z tego świata. Całymi rodzinami wybraliśmy się, jak co roku, na cmentarze po to, aby uczcić pamięć o swoich bliskich, znajomych i rodzinie. Tak wygląda to w teorii.

 

W praktyce była to kolejna szopka, którą zaserwowali sobie wzajemnie religijni fanatycy. Od kilku lat, bacznie obserwuję sytuację i atmosferę panującą przy okazji wielu świąt. Obok Bożego Narodzenia, święto zmarłych stało się najbardziej udawanym przedstawieniem ze wszystkich dni świętych uznanych przez kościół. Z roku na rok poświęcamy coraz mniej uwagi na uczczenie pamięci zmarłych. Nie oddajemy się żadnej refleksji, czy chociażby wspomnieniu danej osoby, a na cmentarz jedziemy tylko „na alibi”, żeby pokazać rodzinie i sąsiadom, że jako przykładni katolicy zapaliliśmy znicz.

 

Świąteczne Polaków rozmowy

Wydaje mi się, że spotkaniom nad mogiłą powinny towarzyszyć, jeśli nie milczenie i wewnętrzna modlitwa, to chociażby rozmowy wspominające osobę zmarłą. Tymczasem większość rozmów skupia się na wszystkim innym, tylko nie na refleksji i wspomnieniu. Zaczynamy standardowo: „Ciekawe kto kupił takie obleśne kwiaty na grób do babci?”, „Ci to mają tyle kasy, a zawsze kupią najtańsze znicze.”, „Mówiłam tyle razy, żeby nie kupować sztucznych kwiatów, bo są brzydkie.”, „Mówiłam tyle razy, żeby nie kupować żywych kwiatów, bo szybko opadają.” Wszystkiemu towarzyszy oczywiście konkurs ustawiania zniczy „po swojemu”. Każda kolejna osoba, która odwiedzi grób ustawia znicze i kwiaty według swojego gustu, jakby święto zmarłych było pokazem mody grobowej lub ustawienie zniczy miało w jakiś sposób przybliżyć zmarłemu dostąpienie zbawienia. Wracając z cmentarza kontynuujemy komiczne dialogi: „Zobacz ten grób marmurowy taki ładny, mogliśmy naszemu dziadkowi też wziąć marmurowy, a nie kamienny. Nikt się mnie nie chciał słuchać.”, „Zobacz jaki zaniedbany grób. Ci to grzesznicy, nie dbają. Bóg ich pokarze.”, „O, zobacz jakie śmieszne nazwisko. A patrz tam jakie dziwne zdjęcie dali na pomnik. Ludzie to w ogóle gustu nie mają.” Przykłady mnożą się bez końca. Wystarczy tylko posłuchać.

 

Czym są te kolumbaria? 

W tym roku poza ciekawostkami związanymi z trendami grobowymi i coraz to bardziej zmyślnymi zniczami, największą uwagę przykuły nowo powstałe kolumbaria. Ludzie potrafili wracać do samochodów okrężną drogą, po to tylko żeby zobaczyć nową ciekawostkę. Jedni z fascynacją, jeszcze inni z przerażeniem obserwowali wybudowane niedawno kolumbaria. Jedna ze starszych pań, którą akurat mijałem, stwierdziła, że to chyba dzieło szatana, „że to nie po Bożemu tak ciało palić, że przykazane było do piachu.”

 

Ludzie najpierw powinni ogień w swoich sercach rozpalić

Najbardziej z całych obchodów święta zmarłych podobała mi się jednak wypowiedź pana ze stoiska ze zniczami. Wypowiedź natchnęła mnie i jednocześnie pozwoliła rozpalić iskrę nadziei, że jeszcze nie jest z nami tak źle. Rozmawiając z kilkoma osobami ze stanowisk na parkingu cmentarza, jeden pan powiedział mi: „Wie pan co, to wszystko to jest na pokaz robione. Ja jestem przynajmniej raz na dwa tygodnie na grobach swoich bliskich. Co to da, że ja raz w roku zapale znicz, a potem znów na cały rok zapomnę. To nie o to chodzi. Tak świętości nie zbudujemy. Ludzie to najpierw powinni ogień w swoich sercach rozpalić.”

Ta wypowiedź ujęła mnie nie tylko dlatego, że się z nią zgadzam, ale przede wszystkim dlatego, że pochodziła z najbardziej wiarygodnego źródła. Podczas świąt sprzedawcy stoją dzień i noc przy stanowiskach, obserwując zachowanie swoich klientów i atmosferę wśród nich panującą. Wszyscy co do jednego są zgodni, a i ja się z nimi zgadzam. Kupujemy coraz więcej zniczy, układamy na groby coraz więcej kwiatów, lecz coraz mniej w nas pokory i zadumy.

 

 

Oceń artykuł
Autor: Patryk Żaglewski | Środa 6 listopada 2013 | 000 9033
KWIDZYNIACY MAM PROGNOZA POGODY
Prawa autorskie 2010 - 2021 © Puls Kwidzyna | Projekt i wykonanie Studio Siedem