Wtorek 28 września 2021 | Imieniny: Luby, Wacława, Salomona

Rejestracja Zaloguj się
golfkwidzyn
AVIVA - SPRAWDZAMY JAKOŚĆ KWIDZYŃSKIEGO POWIETRZA - KLIKNIJ TUTAJ

Kultura > Wydarzenia

SKARB KWIDZYŃSKIEJ BIBLIOTEKI

Dzieło „Opera Varia”, autorstwa  Roberta Boyle’a jest najstarszym dziełem dostępnym w kwidzyńskiej Bibliotece Miejsko-Powiatowej. Pochodząca z 1680 roku książka napisana po łacinie jest zbiorem, na który składają się prace z zakresu fizyki, chemii, hydrostatyki i fizjologii. Niedługo wolumin trafi w ręce specjalistów od renowacji i konserwacji.

 

Robert Boyle był wielkim naukowcem XVII wieku. Przeprowadzał liczne doświadczenia z zakresu fizyki i chemii. Był również myślicielem, autorem rozpraw naukowych i esejów z zakresu przyrodoznawstwa, teorii moralności, teologii.

Książka „Opera Varia” ma okładkę wykonaną z pergaminu. Na grzbiecie widnieje tłoczony złotymi literami napis zawierający imię i nazwisko autora oraz tytuł. Niestety, wolumin należący do biblioteki nie jest w najlepszym stanie. Okładka ma częściowe ubytki na grzbiecie, jest pokruszona i poplamiona. Początkowe kartki posiadają dość duże braki na brzegach, pozostałe – mniej więcej do połowy grubości dzieła – także mają ubytki na jednym z rogów. Kilkanaście stron jest luźnych, co przy użytkowaniu powoduje dalsze zniszczenie działa. Papier bardzo się kruszy i podatny jest na dalsze zniszczenie..

- Udało nam się pozyskać dofinansowanie. Firma International Paper zgodziła się być sponsorem prac renowacyjno-konserwacyjnych książki, które przeprowadzone zostaną w Toruniu, w specjalistycznym zakładzie. To bardzo kosztowne i jednocześnie czasochłonne przedsięwzięcie, bo prace potrwają do grudnia 2014 roku – powiedział Piotr Widz, dyrektor kwidzyńskiej biblioteki. - Wolumin trafił do nas jako darowizna. Wcześniej nie mogliśmy znaleźć pieniędzy na renowację. Jest to egzemplarz na tyle cenny, ponieważ tylko kilka bibliotek posiada taki unikat.

 

Opera Varia

Oceń artykuł
Autor: Karolina Piotrowska | Piątek 16 sierpnia 2013 | 000 4476
KWIDZYNIACY MAM PROGNOZA POGODY
Prawa autorskie 2010 - 2021 © Puls Kwidzyna | Projekt i wykonanie Studio Siedem