Wtorek 28 września 2021 | Imieniny: Luby, Wacława, Salomona

Rejestracja Zaloguj się
golfkwidzyn
AVIVA - SPRAWDZAMY JAKOŚĆ KWIDZYŃSKIEGO POWIETRZA - KLIKNIJ TUTAJ

Kultura > Wydarzenia

CZAR WIECZORNYCH NASTROJÓW

 Ogólnopolska Giełda Piosenki Poetyckiej Wieczorne Nastroje dobiegła końca. Od 5 do 9 grudnia mogliśmy posłuchać muzyki w wykonaniu najlepszych artystów z całej Polski. Każdy z uczestników charakteryzował się indywidualnym, niepowtarzalnym stylem, który nadał specyficzną atmosferę temu spotkaniu. Gwiazdą Wieczornych Nastrojów była Renata Przemyk i ubiegłoroczny laureat Piotr Dąbrówka.

 

Tegoroczna XVI Giełda Piosenki Poetyckiej Wieczorne Nastroje nieco różniła się od poprzednich. Festiwal został rozbudowany o dwa dni prezentacji wewnętrznych. W środę odbył się koncert piosenek Marka Grechuty pt. „Historia jednej podróży”. Zaśpiewali młodzi ludzie z trzeciej klasy gimnazjum i pierwszej klasy liceum, z Klubu Dobrej Piosenki, którzy doskonale poradzili sobie z trudną i dość odrębną muzyką. Kolejnego dnia przeprowadzony został konkurs Małe Wieczorne Nastroje. Był to minirecital, w którym cztery uczestniczki zaprezentowały po pięć piosenek. Każdy występ oceniło i dokładnie omówiło jury. Recital wygrały Michalina Chmielewska i Martyna Chojnacka, w nagrodę zaśpiewały w sobotni wieczór razem z dorosłymi uczestnikami Klubu Dobrej Piosenki.

 

Koncert Renaty Przemyk

 

Swoim piątkowym występem uraczyła publiczność Renata Przemyk. Wraz z zespołem przedstawiła piosenki, które można usłyszeć na jej całkiem świeżo wydanym krążku Akustic Trio. Jak podkreślił organizator festiwalu – Mieczysław Dzikowski, koncert cieszył się dużym zainteresowaniem, a widownia zapełniła salę po brzegi:

- Na temat koncertu słyszałem tylko dobre słowa. Cieszy mnie to, że sala była pełna, a muzycy i publiczność zadowoleni. Według mnie był to jeden z najlepszych występów jakie się tu zdarzyły.

 

Przesłuchania konkursowe

 

Do konkursu stają osoby, od których początkujący muzycy mogą się wiele nauczyć. Giełda Piosenek Poetyckich Wieczorne Nastroje jest festiwalem dla ludzi dojrzałych z dorobkiem artystycznym, dlatego początkujący wykonawca nie jest przyjmowany. Selekcja jest bardzo ścisła, jak przyznaje Mieczysław Dzikowski:

- Można przysłać swoją płytę i zgłoszenie, ale ja przede wszystkim jeżdżę na takie festiwale i zapraszam tych naprawdę interesujących wykonawców. Często bywa i tak, że pan Jarosław Wasik, który jest na festiwalu jurorem od wielu lat, poleca mi takie osoby, wtedy mam pewność, że są to muzycy na wysokim poziomie.

W konkursie wzięło udział sześć osób. Muzycy startujący w Wieczornych Nastrojach są dojrzałymi artystami, którzy mają za sobą wiele osiągnięć.

- Często jest tak, że ci ludzie mają za sobą wygrany Olsztyn, czyli jeden z najważniejszych festiwali poetyckich w Polsce, wygrany Kraków - studencki legendarny festiwal. – dodaje organizator.

Założeniem kwidzyńskiego festiwalu jest wykonanie półgodzinnego recitalu, jednak istotne jest nie tylko to jak ktoś zaśpiewa, ale też stworzenie na scenie swoistego spektaklu, atmosfery występu. Trzeba mieć pomysł na to, co się na tej scenie będzie działo od samego wejścia aż po ostatnie brawa. Udało się to dwóm muzykom, którzy egzekwio zajęli I miejsce - Pawłowi Leszowskiemu i Przemysławowi Mazurkowi, II miejsce zdobyła Karolina Filec, a III Paweł Ruszkowski, który jednocześnie został nominowany do festiwalu w Krakowie.

Uczestników oceniało jury w składzie Jarosław Wasik – muzyk i krytyk, Ewa Ignaczak – reżyser i instruktor teatralny, uznany recytator i dyrektor Sopockiej Sceny Off de Bicz oraz muzyk i ubiegłoroczny laureat Wieczornych Nastroi - Piotr Dąbrówka.

Oceń artykuł
Autor: Anna Mroczkowska | Poniedziałek 10 grudnia 2012 | 000 4546
KWIDZYNIACY MAM PROGNOZA POGODY
Prawa autorskie 2010 - 2021 © Puls Kwidzyna | Projekt i wykonanie Studio Siedem