Poniedziałek 30 listopada 2020 | Imieniny: Andrzeja, Justyny, Konstantego

Rejestracja Zaloguj się
RADIO KWIDZYNIAKÓW
-

Gospodarka > Samorząd

WALKA O TARGOWISKA TRWA

Zamknięcie targowisk spowodowało ogromne problemy rodzimych kupców. Wielu z tych, którzy handlowali płodami rolnymi, nie mając możliwości sprzedaży towaru, już poniosło dotkliwe straty. Uderza to w całe rodziny, które z dnia na dzień zostały pozbawione dochodów. Epidemia koronawirusa wywróciła większości życie do góry nogami. Apele kupców i rolników usłyszał wreszcie minister rolnictwa, który poprosił samorządowców o otwarcie targów dla żywności. Co na to władze Kwidzyna?


Do dnia 28 kwietnia br. burmistrz Andrzej Krzysztofiak był nieugięty i nic nie zapowiadało, że zmieni swoje zdanie a przede wszystkim zarządzanie zamykające kwidzyńskie targowiska. We wspomnianym dniu miało miejsce korespondencyjne posiedzenie Komisji ds. Społecznych i Bezpieczeństwa Publicznego w radzie miasta, na które przygotowano projekt uchwały zatwierdzający wcześniejsze zarządzenie burmistrza. Radni KWW Kwidzyniacy odnieśli się do tej propozycji i zaopiniowali treść uchwały następująco:
„Zdecydowana większość mieszkańców optuje za przywróceniem możliwości robienia zakupów na terenie miejskich targowisk. To stanowisko jest zrozumiałe i podparte apelem, jaki wystosował do samorządowców minister rolnictwa i rozwoju wsi - Jan Krzysztof Ardanowski.
We wspomnianym apelu stwierdzono, iż wytyczna Głównego Inspektora Sanitarnego nie pozostawia wątpliwości, że nie ma żadnego powodu, żeby zamykać targowiska. Minister dziwi się samorządowcom, którzy się na to decydują. Przez to w sposób pochopny następuje likwidacja miejsc, w których mieszkańcy zaopatrują się w żywność, a rolnicy, głównie ci drobni, mogą sprzedawać swoje produkty, często tej najwyższej jakości.
Zakupy - najczęściej na świeżym powietrzu, są zdecydowanie bezpieczniejsze niż w zamkniętych sklepach z wewnętrzną cyrkulacją powietrza. Targowiska powinny ponownie służyć mieszkańcom. Szczególnie jeśli są tam zachowane obowiązujące przepisy bezpieczeństwa”.
 

Do „Kwidzyniaków” dołączył Sojusz

Na ręce Burmistrza Miasta Kwidzyna, w dniu 27 kwietnia br. wpłynęło pismo Rady Powiatowej Sojuszu Lewicy Demokratycznej w Kwidzynie oraz Klubu Radnych SLD w Radzie Powiatu Kwidzyńskiego, w którym zawarto apel o uchylenie zakazu handlu na targowiskach miejskich. Pismo to podpisali Jerzy Śnieg i Antoni Barganowski a treść przytaczamy w całości:

„Na prośbę wielu mieszkańców Kwidzyna oraz kilkudziesięciu miejscowości powiatu kwidzyńskiego zwracamy się do Pana Burmistrza z apelem o uchylenie zakazu handlu na targowiskach miejskich przy ul. Kopernika i ul. Słowackiego, w związku z rozpoczęciem wprowadzania w całym kraju i w naszym województwie działań stopniowo łagodzących ograniczenia z powodu pandemii koronawirusa.
Producenci żywności sprzedający swoje towary zostali pozbawieni swoich miejsc pracy i źródeł dochodu, nie otrzymując w zamian żadnej rekompensaty, co bardzo pogorszyło sytuację materialną ich rodzin. Mieszkańcy Kwidzyna i okolic zostali pozbawieni możliwości zakupu warzyw, owoców, kwiatów, wiosennych flanców i sadzonek.
Oczywiście uważamy, że po przywróceniu handlu należy bezwzględnie przestrzegać zachowania obowiązujących środków ostrożności, takich jak: odległość klient – sprzedawca, maseczki, rękawiczki, odległości między stoiskami i między kupującymi oraz innych chroniących środków bezpieczeństwa.
Zakazy działalności targowisk miejskich w ostatnich dniach zostały uchylone przez włodarzy miast sąsiednich, w tym m. in.: Grudziądza, Malborka, Starogardu Gdańskiego, Sztumu, Prabut i Dzierzgonia.
Wierzymy, że Pan Burmistrz jako wieloletni samorządowiec, wrażliwy na potrzeby mieszkańców, uwzględni powyższe argumenty i przychyli się do naszej prośby, a odpowiednie służby będą weryfikowały przestrzeganie przepisów sanitarnych, zarówno przez sprzedających, jak i kupujących”.

Sami producenci również proszą

Jeszcze na początku kwietnia br. na adres rady miejskiej wpłynęła prośba lokalnych producentów płodów rolnych. Autorzy pisali:
„W imieniu producentów z powiatu kwidzyńskiego zwracam się z prośbą o otwarcie targowiska miejskiego w Kwidzynie przy ul. Kopernika. Swoją prośbę motywuję tym, iż zamykając targowisko wielu producentów zostało pozbawionych miejsc pracy i uzyskiwanego z niego dochodu. O niezamykaniu targowisk apelował Premier oraz Minister rolnictwa i my jako producenci przyłączamy się do tego apelu.
W związku z czym proszę przywrócić miejsca pracy chociażby producentom. Wierzę, że tak jak w sklepach uda się zachować odpowiednie wymogi sanitarne m.in zachować odstęp klient-sprzedawca, używać maseczek i rękawiczek itd. Tym bardziej, że jest to na wolnym powietrzu a nie tak jak w sklepie na zamkniętym obszarze. Proszę o możliwie szybkie rozpatrzenie prośby, gdyż zbliża się sezon i chcielibyśmy zminimalizować nasze straty.
Zwracam się do Was, Naszych radnych, abyście poparli lokalny rynek i wstawili się za Nas do Burmistrza o zmianę decyzji w związku z zamknięciem targowisk”.

Ta prośba zostało ponownie przedłożona na posiedzeniu komisji a uczynił to na karcie pytań i uwag radny Marek Sidor (KWW Kwidzyniacy). Do tego ustosunkował się Zakład do spraw Infrastruktury Miejskiej, który formalnie odpowiada za zarządzanie miejskimi targowiskami:
„W dniu 02.04.2020 r. na adres info@kwidzyn.pl wpłynęła wiadomość email z prośbą o otwarcie targowiska. Wiadomość ta została dnia 03.04.2020 r. przekazana do administratora targowisk miejskich tj. Zakładu do spraw Infrastruktury Miejskiej. Dnia 03.04.2020 r., Zakład do spraw Infrastruktury Miejskiej udzielił poniższej odpowiedzi.
>>Dzień dobry, W odpowiedzi na wiadomość e-mail z dnia 02.04.2020 r. w sprawie otwarcia targowiska wyjaśniam: 1) Burmistrz Miasta Kwidzyna podjął decyzję o zamknięciu targowisk miejskich, czym zastosował się do zaleceń Głównego Inspektora Środowiska, 2) Analizując zalecenia GIS zauważyć można, że zakres obostrzeń nakładanych na administratorów targowisk miejskich oraz na osoby prowadzące handel jest bardzo rygorystyczny. Prosimy o zapoznanie się z nimi. 3) Obserwując zachowanie mieszkańców Kwidzyna a zwłaszcza osób starszych, wyraźnie widać, że stosowanie się do zaleceń odbiega znacząco od oczekiwań. 4) Burmistrz Miasta Kwidzyna, decydując się na zamknięcie targowisk kierował się przede wszystkim bezpieczeństwem mieszkańców, uznając że ich zdrowie i bezpieczeństwo za najważniejsze. 5) Dodatkowo pragnę poinformować, że na kwidzyńskich targowiskach prowadzą działalność handlową osoby zamieszkujące w promieniu ok. 100 km od Kwidzyna. Tworzy to dodatkowe zagrożenie rozprzestrzeniania się wirusa SARS-Cov-2<<”.  

Kopernika tak, ale nie Słowackiego

To co było jeszcze niemożliwe w poniedziałek już we wtorek wyglądało nieco inaczej. Burmistrz sam wycofał z posiedzenia komisji projekt uchwały „przyklepujący” przez radnych obowiązujący zakaz i obiecał przygotować nową wersję regulaminu kwidzyńskich targowisk. Z informacji uzyskanej od przewodniczącego komisji – Kazimierza Gorlewicza (PKO), wynika że zielone światło ujrzy targowisko przy ul. Kopernika a nadal zamknięte pozostanie przy ul. Słowackiego.
Radni „Kwidzyniaków” po zapoznaniu się z projektem nowej uchwały zwracają jednak uwagę, że celem tej regulacji stało się jedynie wyeliminowanie tzw. Manhattanu, ponieważ poza wykreśleniem tego miejsca z listy punktów sprzedaży – nie ma żadnych innych zmian w regulaminie.
- Jestem zbulwersowany faktem, że pod przykrywką walki z koronawirusem burmistrz Kwidzyna przygotował w pośpiechu projekt uchwały, który de facto likwiduje targowisko miejskie przy ul. Słowackiego na stałe – zauważył i krytykuje radny Sebastian Kasztelan (KWW Kwidzyniacy). - Zgodnie z przedłożonym radnym projektem, który nie zawiera żadnego uzasadnienia, popularny Manhattan ma zniknąć z przestrzeni Kwidzyna. Panie Burmistrzu, najprostszą drogą do uruchomienia targowiska przy ulicy Kopernika jest zmiana Pańskiego wadliwego zarządzenia a nie trwała likwidacja Manhattanu. Kwidzyniacy mówią jasno i stanowczo - nie ma na to naszej zgody!!!

- Jestem zbulwersowany faktem, że pod przykrywką walki z koronawirusem burmistrz Kwidzyna przygotował w pośpiechu projekt uchwały, który de facto likwiduje targowisko miejskie przy
ul. Słowackiego na stałe –
zauważył i krytykuje radny Sebastian Kasztelan (KWW Kwidzyniacy). - Zgodnie z przedłożonym radnym projektem, który nie zawiera żadnego uzasadnienia, popularny Manhattan ma zniknąć z przestrzeni Kwidzyna. Panie Burmistrzu, najprostszą drogą do uruchomienia targowiska przy ulicy Kopernika jest zmiana Pańskiego wadliwego zarządzenia a nie trwała likwidacja Manhattanu. Kwidzyniacy mówią jasno i stanowczo - nie ma na to naszej zgody!!!

Oceń artykuł
Autor: kasa | Wtorek 28 kwietnia 2020 | 005 6627
Mirosława
28-04-2020, 21:25
IP: 88.156.184.80
Coś będzie tam budowane,ani chybi to jakiś szemrany biznes.Trzeba patrzeć na ręce!
Anisar
29-04-2020, 09:03
IP: 89.229.208.243
Najważniejsze niech otwierają jedno targowisko jak najszybciej
Kwidzyniak
29-04-2020, 13:18
IP: 89.229.222.149
Burmistrz Krzysztofiak działa przeciwko mieszkańcom Kwidzyna. Czas z tym skończyć.
Knock
29-04-2020, 14:46
IP: 89.229.216.29
Dawno należało wywalić tego szKODnika!!!
Elzbieta
30-04-2020, 21:45
IP: 77.253.28.190
Jak on może zlikwidować targowisko na ul,Słowackiego przecież już wcześniej mieszkańcy się na to nie godzili,ludzie przestańcie głosować na tego człowieka,otwórzcie oczy ,będzie jak ze szpitalem,
że jesteśmy zmuszeni jezdzić do Grudziądza do szpitala zachciało mu się prywatyzacji,,
MAM PROGNOZA POGODY KWIDZYNIACY
Prawa autorskie 2010 - 2020 © Puls Kwidzyna | Projekt i wykonanie Studio Siedem