Niedziela 27 września 2020 | Imieniny: Damiana, Amadeusza, Mirabelli

Rejestracja Zaloguj się
WŁOSKA ROBOTA
AVIVA - SPRAWDZAMY JAKOŚĆ KWIDZYŃSKIEGO POWIETRZA - KLIKNIJ TUTAJ

Puls Kwidzyna > Wstępniaki

WIRUS SIEJE SPUSTOSZENIE (WSTĘPNIAK)

Marek SidorW końcu wydusiłem od panujących w naszym mieście informację, która potwierdza, że rada miasta to taki kwiatek do kożucha, a jej wyłączne uprawnienia zostały zagospodarowane przez zupełnie kogoś innego. Przypominacie sobie, jakie to próby obciążenia radnych „kryzysem przedszkolnym” czynił burmistrz Andrzej Krzysztofiak – było przywoływanie głosowań za uchwałą z lat poprzednich i przypisywanie różnych intencji bogu ducha winnym ludziom.  

Teraz można to wszystko włożyć między bajki, gdy czytam odpowiedź uzyskaną w trybie dostępu do informacji publicznej, że „wezwanie do usunięcia naruszenia prawa oraz skarga nie były przedmiotem prac Rady Miejskiej w Kwidzynie, radni nie byli poinformowani o wniesieniu przedmiotowej skargi”. Jak zatem można ponosić chociażby częściową odpowiedzialność, gdy istotne fakty były skrzętnie ukrywane a radnym przedstawiano wizję krainy mlekiem i miodem płynącej (bez żadnych wad i skaz).  

Chodzi oczywiście o głośną sprawę przedszkoli, kiedy to kilka lat temu osoby prowadzące placówki niepubliczne zwracały się do organu stanowiącego (czyli rady miejskiej) o zajęcie określonego stanowiska. Nie doczekały się i za pośrednictwem pełnomocnika zaczęły dochodzić swoich racji na drodze sądowej. Tak to wygląda, gdy na miejscu (i we właściwym czasie) nie osiąga się kompromisu i wchodzi się w uciążliwe i kosztowne procesy.  

Obecnie mamy kolejną odsłonę ograniczania uprawnień rady miasta i to przy tak prozaicznym temacie, jak skargi i wnioski mieszkańców. Rządzący robią wszystko, aby jak najmniej takich spraw trafiało na posiedzenia komisji a w dalszej kolejności do porządku obrad samej rady. Nawet (często wykorzystywany) autorytet wojewody nie jest w stanie doprowadzić do prawidłowego procedowania. Dlaczego? Oto najnowszy przykład.  

Jeden z mieszkańców złożył skargę do Wojewody Pomorskiego na Przewodniczącego Rady Miejskiej w Kwidzynie na jego opieszałość w rozpatrywaniu wniosku. Uzyskał odpowiedź: „Mając na uwadze, że to rada gminy wybiera i odwołuje przewodniczącego rady, stwierdzić należy, że wyłącznie ten organ może zająć stanowisko, co do zasadności skargi na przewodniczącego rady (…). Działając na podstawie art. 231 k.p.a. przekazuję w załączeniu przedmiotową skargę do rozpatrzenia zgodnie z właściwością Radzie Miejskiej w Kwidzynie”.  

Po takim stanowisku organu nadzorczego sprawa powinna trafić na właściwy tor... ale nie w Kwidzynie!!! U nas Pani wiceprzewodnicząca rady odpowiada na piśmie wojewodzie i w swoich stwierdzeniach przywołuje różne okoliczności, aż wreszcie na koniec... I tu muszę przytoczyć cały ten „cudowny” akapit: „Wobec powyższego mając na uwadze przedstawione wyżej argumenty oraz opinię prawną, Rada Miejska w Kwidzynie sprawy o którą wnosi Pan Andrzej Baczewski rozpatrywać nie będzie ze względu na brak podstaw prawnych”.  

To już następny przykład stwierdzenia czegoś w imieniu Rady Miejskiej w Kwidzynie, przez kogoś zupełnie do tego nieuprawnionego. Dziwi mnie tylko, że przygotowujący opinię prawną nie uwzględnili w niej bardzo klarownego zapisu § 75 Statutu Miasta Kwidzyna. W nim nie ma miejsca na arbitralne decyzje samego przewodniczącego rady albo wiceprzewodniczącego. Chyba, że sytuacja wywołana koronawirusem zawiesiła obowiązywanie najważniejszego dokumentu w naszym mieście i zezwoliła na „wolną amerykankę”.

 

 

Oceń artykuł
Autor: Marek Sidor | Czwartek 2 kwietnia 2020 | 002 2842
Mike
10-04-2020, 15:38
IP: 89.229.211.93
Panie radny Marku składam na pana ręce pytanie :
kiedy nasz burmistrz uaktywni się wreszcie w sprawie działań anty - wirusowych w Kwidzynie ?
Przykładowo : polecam pomysł wkładania do skrzynek pocztowych maseczek ( inni już to robią ).
Knock
12-04-2020, 10:43
IP: 89.229.216.29
Burmistrz ma poważny problem. Nie może sobie pohasać na kodziarskiej manifie, jak w poprzednich latach
MAM KWIDZYNIACY PROGNOZA POGODY
Prawa autorskie 2010 - 2020 © Puls Kwidzyna | Projekt i wykonanie Studio Siedem