Wtorek 26 maja 2020 | Imieniny: Filipa, Pauliny, Eweliny

Rejestracja Zaloguj się
RADIO KWIDZYNIAKÓW
AVIVA - SPRAWDZAMY JAKOŚĆ KWIDZYŃSKIEGO POWIETRZA - KLIKNIJ TUTAJ

Puls Kwidzyna > O tym warto wiedzieć

PLACÓWKI OŚWIATOWE ZAMKNIĘTE? CO DALEJ?

Im mniej ludzi w jednym miejscu, tym mniejsze szanse na szybkie rozprzestrzenianie się koronawirusa lub innych wirusów. Stąd zawieszenie zajęć w szkołach, przedszkolach czy żłobkach.

 

Dzięki tzw. specustawie rodzicom dzieci w wieku do lat 8 będzie przysługiwał dodatkowy zasiłek opiekuńczy w przypadku nieprzewidzianego zamknięcia żłobka, przedszkola, szkoły lub klubu dziecięcego. Ten zasiłek opiekuńczy przysługuje rodzicom lub opiekunom prawnym dzieci, którzy opiekują się dzieckiem poniżej 8-ego roku życia i są objęci ubezpieczeniem chorobowym.

Ubezpieczenie to jest obowiązkowe - jak ma to miejsce w przypadku pracujących na umowę o pracę, albo dobrowolne - jak to jest przy umowie zlecenia lub własnej działalności gospodarczej. Prawo do zasiłku opiekuńczego przysługuje bez tzw. okresu wyczekiwania.

Okresu wypłaty dodatkowego zasiłku opiekuńczego, który wynosi 14 dni, nie wlicza się do ogólnego limitu 60 dni, które przysługują na opiekę nad dzieckiem. Z zasiłku można korzystać nie dłużej niż do dnia poprzedzającego ósme urodziny dziecka. Jeśli dziecko urodziło się 22 marca 2012 r., to zasiłek opiekuńczy będzie przysługiwać rodzicowi do 21 marca 2020 r.

Aby uzyskać dodatkowy zasiłek opiekuńczy wystarczy złożyć oświadczenie do swojego płatnika składek. Wzór oświadczenia można pobrać na stronie internetowej www.zus.pl. Osoby prowadzące działalność składają oświadczenie w ZUS. Nie jest potrzebny wniosek Z-15A.

- O korzystaniu z zasiłku można poinformować w dowolnym momencie, ale bez oświadczenia nie jest możliwa wypłata – informuje Krzysztof Cieszyński, Regionalny Rzecznik Prasowy ZUS województwa pomorskiego. - Zasiłek opiekuńczy jest wypłacany za każdy dzień sprawowania opieki. Jeśli oboje rodzice dziecka pracują, to o dodatkowy zasiłek opiekuńczy może wystąpić jedno z rodziców. Mogą też podzielić się opieką nad dzieckiem w ramach limitu 14 dni. Dodatkowy zasiłek opiekuńczy przysługuje rodzicom łącznie przez 14 dni, niezależnie od liczby dzieci wymagających opieki.

Zasiłek wynosi 80 proc. podstawy wymiaru zasiłku. Jest on całkowicie finansowany z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych, nawet gdy wypłaca go pracodawca.

Oceń artykuł
Autor: oprac. eska | Środa 11 marca 2020 | 001 1394
gapcio
12-03-2020, 10:19
IP: 195.60.242.121
dalej . Stan wjątkowy się wprowadzi !
i władza będzie nieograniczona ???
MAM KWIDZYNIACY PROGNOZA POGODY
Prawa autorskie 2010 - 2020 © Puls Kwidzyna | Projekt i wykonanie Studio Siedem