Piątek 30 października 2020 | Imieniny: Zenobii, Przemysława, Edmunda

Rejestracja Zaloguj się
RADIO KWIDZYNIAKÓW
AVIVA - SPRAWDZAMY JAKOŚĆ KWIDZYŃSKIEGO POWIETRZA - KLIKNIJ TUTAJ

Puls Kwidzyna > Wstępniaki

W POSZUKIWANIU ŹRÓDEŁ CWANIACTWA (WSTĘPNIAK)

Marek SidorTak jak w Kwidzynie wymyślono bon oświatowy tak i wprowadzono model wychowania przedszkolnego oparty na pozostawieniu tylko jednej placówki publicznej a pozostałym przedszkolom nadano status placówek niepublicznych. Dzięki takiemu zabiegowi samorząd zaoszczędził na ciążących na nim obowiązkach, a przede wszystkim sprytnie ominął stosowanie w pełnym zakresie Karty Nauczyciela.  

Ustawa Karta Nauczyciela reguluje warunki ścieżki awansu, zasady nawiązywania stosunku pracy oraz kwestie wynagrodzeń, ale co najważniejsze - nie obowiązuje lub obowiązuje w ograniczonym zakresie w szkolnictwie niepublicznym. Dlatego nieco się zdziwiłem, kiedy mój światły znajomy zamieścił pod postem awizującym artykuł o przedszkolach, taki komentarz: „Widziałem w kwidzyńskiej TV jak do tego doszło, akurat podzielam opinię Krzysztofiaka - to jest cwaniactwo osób które po te pieniądze sięgają”. Potwierdził on bowiem, że znikoma jest wiedza mieszkańców na temat źródeł cwaniactwa. Teraz dopiero wychodzi, że wprowadzone wiele lat temu oszczędności zaczynają odbijać się czkawką a winnych obecnej katastrofy szuka się w kręgach za to najmniej odpowiedzialnych.  

W uzasadnieniu pierwszego prawomocnego wyroku sąd wyraźnie wskazuje na różne działania samorządu odnośnie obniżenia dotacji przedszkolnej. Przyczyną tego stanu rzeczy nie był tylko sławny przelicznik obniżający wysokość dotacji, ale również nie dokonano ujęcia wszystkich wydatków wymaganych przez ustawę o systemie oświaty. O tym fakcie było wiadomo od dawna, bo już w roku 2015 zwróciła na to uwagę kontrola kompleksowa w zakresie gospodarki finansowej i zamówień publicznych przeprowadzona przez Regionalną Izbę Obrachunkową w Gdańsku.

Burmistrz Andrzej Krzysztofiak zwykł brać na siebie ciężar wszelkich błędów podległych jemu służb, lecz ma to jedynie wymiar symboliczny, bo poza tymi słowami nie ma żadnej realnej odpowiedzialności. Za chwilę radni przyjmą zaproponowaną przez burmistrza korektę budżetu a w niej ogromne cięcia w planowanych wydatkach. W wielu pozycjach dotyczą one wynagrodzeń pracowników... ale kto zaproponuje obniżenie wynagrodzenia burmistrza? Jeżeli za wszystko się odpowiada, to trzeba być konsekwentnym również i w tej materii.

Oceń artykuł
Autor: Marek Sidor | Poniedziałek 27 stycznia 2020 | 002 3190
gapcio
30-01-2020, 10:01
IP: 195.60.242.121
P. Redaktorze. To może komisarz by się przydał ?!
nabok
31-01-2020, 15:36
IP: 89.229.216.29
Burmistrz Kwidzyna ma wynagrodzenie porównywalne z prezydentami dużych miast.
MAM KWIDZYNIACY PROGNOZA POGODY
Prawa autorskie 2010 - 2020 © Puls Kwidzyna | Projekt i wykonanie Studio Siedem