Kultura > Wydarzenia
I KWIDZYŃSKIE ZADUSZKI JAZZOWE
Fundacja Phasma-Music, Kwidzyńskie Centrum Kultury oraz Zamek w Kwidzynie zapraszają na Jesienne Koncerty Jazzowe, czyli ZADUSZKI.
Zaduszki Jazzowe – cykl koncertów jazzowych, organizowany w wielu miastach Polski w listopadzie w okresie zadusznym. Najstarszym cyklem koncertów są Zaduszki Jazzowe w Krakowie, mające już swoją ponad półwieczną tradycję. W 1954 roku jazzmani po raz pierwszy spotkali się 1 listopada w sali gimnastycznej krakowskiej szkoły podstawowej przy ul. Królowej Jadwigi. Był to jedyny wolny dzień, kiedy mogli się spotkać i zagrać razem jam session. Pojawił się Tyrmand, który rozpoczął grając na fujarce Swanee River, potem grali Melomani, Komeda, Kurylewicz, Witold Sobociński i inni muzycy z Warszawy, Poznania i Śląska. W następnych latach w okresie Zaduszek znani jazzmani z całej Polski przyjeżdżali do Krakowa i wspólnie grali, często w prywatnych mieszkaniach. Krzysztof Komeda, Jerzy Matuszkiewicz, Andrzej Trzaskowski, Jan Ptaszyn Wróblewski przyciągali wielu wielbicieli jazzu na jam session.
Od roku 1956 przygotowywaniem kolejnych Zaduszek zajmował się Jazz-Klub „Helikon”. Rozwinęły się one pod jego patronatem na większą skalę. Koncerty odbywały się m.in. w Filharmonii a także w Piwnicy pod Baranami. Długoletnią tradycję mają Zaduszki w Siedlcach (od 1957 r.), w Poznaniu (od 2002 r.), w Bydgoszczy (od 1961 r.), Wrocławiu, Ełku, w Opolu (od 1994 r.).
W ramach pierwszych Kwidzyńskich Zaduszek Jazzowych wystąpią:
Poniedziałek, 28 października, godz. 18:00
LESZEK MOŻDŻER
Leszek Możdżer – wybitny pianista i kompozytor, dokonał w polskim jazzie mentalnej i stylistycznej rewolucji, jaka nie stała się wcześniej udziałem żadnego innego jazzmana. Trudne jazzowe frazy, skomplikowane improwizacje, melodykę standardów i subtelność kompozycji ubrał w ramy specyficznego jazzu, który – nie siląc się na wylewność wobec słuchaczy, komercję i przebojowość – stał się tętniącym ekspresją „jazzem Leszka Możdżera”. Jazzowa wyobraźnia, ciekawy zamysł improwizacji, subtelność chopinowskich etiud i mazurków, „komedowskie” inspiracje - tworzą w jego muzyce nową barwę dla jazzowej kameralistyki fortepianowej.
Wtorek, 29 października, godz. 18:00
BRACIA OLEŚ
Autorka wizualizacji: Jago VJ
Spirit of Nadir
Koncert jazzowy Oleś DUO „Spirit of Nadir” wzbogacony o aranżacje świetlno-wizualne artystki Jago VJ.
Duet braci Oleś to zjawisko istniejące na polskiej scenie muzycznej niemalże dekadę i systematycznie wymykające się próbom zaszufladkowania. Nie da się zaprzeczyć, że kontrabas i perkusja braci stanowią oś wymarzonej sekcji rytmicznej: świadczą o tym zachwyty krytyków i długa seria płyt nagrywanych ze światowej klasy gwiazdami jazzu i nie tylko.
Bartłomiej Oleś JAGO | VJ
Miejsce: Teatr w Kwidzynie, ul. Katedralna 18
Środa, 30 października, godz. 18:00
ANDREAS ZAFIROPOULOS, IWONA GLINKA i BRACIA OLEŚ
Suity Claude’a Bollinga
Beata Iwona Glinka - flecistka, pedagog i muzykolog. Urodzona w Kwidzynie przyszła wirtuozka fletu poprzecznego, pierwsze szlify zdobywała w tutejszej Państwowej Szkole Muzycznej. W wieku 18 lat ukończyła z najwyższym wyróżnieniem Państwowe Liceum Muzyczne w Gdańsku w klasie fletu Elżbiety Czapor. W tej samej instytucji uzyskała też dyplom w zakresie pedagogiki. Studia kontynuowała w gdańskiej Akademii Muzycznej w klasie Krzysztofa Langmana. Ukończyła je w roku 1994. W roku 2009 uzyskała doktorat w zakresie wykonawstwa fletowego, przyznany przez Akademię Muzyczną w Krakowie. Doktoryzowała się tam na podstawie pionierskiej na gruncie polskim rozprawy poświęconej interpretacji dzieł fletowych Briana Ferneyhougha, którą napisała pod kierunkiem prof. Barbary Świątek-Żelazny, oraz recitalu złożonego z dzieł tego wybitnego kompozytora. W roku 2012 otrzymała doktorat w zakresie muzykologii, przyznany przez Uniwersytet Ateński, na podstawie dysertacji poświęconej współczesnym greckim utworom na flet solo, napisanej pod kierunkiem prof. Apostolosa Kostiosa.
Miejsce: Zamek w Kwidzynie
Czwartek, 31 października, godz. 18:00
Dominik Bukowski Quartet
Transatlantyk
Dominik Bukowski - Wibrafonista jazzowy, kompozytor. W 2018 uznany za najlepszego wibrafonistę w ankiecie JAZZ TOP według magazynu Jazz Forum.
Miejsce: Zamek w Kwidzynie


- NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE:
- MISS INTERNETU (rozpoczeliśmy... (72126)
- Modernizacja linii kolejowej (70175)
- POMAGAMY 5-LETNIEJ AMELCE (68563)
- Patrycja Jarzynka - 15 lat - Prabuty (64682)
- Karolina Chmielecka - 18 lat - Sztum (61261)
- NAJWYŻEJ OCENIANE:
- OSTATNIE KOMENTARZE:
- WIĘCEJ