Wtorek 2 czerwca 2020 | Imieniny: Erazma, Marianny, Marzanny

Rejestracja Zaloguj się
RADIO KWIDZYNIAKÓW
AVIVA - SPRAWDZAMY JAKOŚĆ KWIDZYŃSKIEGO POWIETRZA - KLIKNIJ TUTAJ

Puls Kwidzyna > Wstępniaki

„NIE ŻYCZYŁBYM TEGO NIKOMU” (WSTĘPNIAK)

Marek SidorSporadycznie zdarza się, że tekst wstępniaka zdominowany jest „wysiłkiem intelektualnym” osoby z zewnątrz. Jednak w tym przypadku jest to jak najbardziej uzasadnione i wskazane. Dlatego przytaczam obszerną wypowiedź senatora Leszka Czarnobaja:

„Miarą demokracji jest to, jaki jest stosunek rządzących do mniejszości, w tym również do opozycji itd. Jeżeli się pod tym podpisujemy, to ja chcę powiedzieć, że to co dotyczy traktowania opozycji w ramach tzw. pakietu, który został zaproponowany w polskim parlamencie, to ja nikomu na świecie nie życzyłbym obradowania w takim pakiecie, bo z demokracją prawdziwą (…) to nie ma wiele wspólnego. Poza tym, że rządzący mają trochę głosów więcej i przegłosowują to co im się rzewnie podoba”.

W dalszej części Pan senator rozwinął swoją myśl:

„Pierwszy raz w historii Senatu RP (…) o połowę skraca się czas wystąpień, ogranicza się liczbę osób, które mogą się zgłosić. Nie ogłoszono jeszcze, że zamykamy listę – tylko wstaje jeden z senatorów i mówi – zgłaszam wniosek, przegłosowują... Jeżeli to jest ten prawdziwy stosunek do opozycji, o której marzy pan i ja – myślę, że jesteśmy tu zbieżni, że nie tak ma być”.

Takie słowa padły w dniu 30 września 2019 r. na sali narad Starostwa Powiatowego, ale kilka dni wcześniej (dokładnie 26 września) rządzący naszym miastem przyjęli swoją skromną większością Statut Miasta Kwidzyna, w którym wprowadzili ograniczenia ilościowe i czasowe wystąpień radnych. Na znak protestu 10 radnych opozycji nie wzięło udziału w głosowaniu. Powodem był zaproponowany i ostatecznie przegłosowany przez większość PKO-SLD m.in. zapis § 37 wspomnianego statutu:

- Czas wystąpienia klubów radnych na sesji nie może trwać dłużej niż 10 minut.

- Radny może zabierać głos w sprawie będącej przedmiotem obrad dwukrotnie, z tym że czas każdego wystąpienia nie może trwać dłużej niż 5 minut.

- Czas wypowiedzi „ad vocem” nie może trwać dłużej niż 1 minutę.

Oceń artykuł
Autor: Marek Sidor | Środa 16 października 2019 | 000 1613
MAM KWIDZYNIACY PROGNOZA POGODY
Prawa autorskie 2010 - 2020 © Puls Kwidzyna | Projekt i wykonanie Studio Siedem