Wtorek 2 czerwca 2020 | Imieniny: Erazma, Marianny, Marzanny

Rejestracja Zaloguj się
RADIO KWIDZYNIAKÓW
AVIVA - SPRAWDZAMY JAKOŚĆ KWIDZYŃSKIEGO POWIETRZA - KLIKNIJ TUTAJ

Puls Kwidzyna > Wstępniaki

WYSZŁO JAK ZAWSZE (WSTĘPNIAK)

Marek SidorCzy jednostki samorządu terytorialnego uporały się już z nowelizacją i stosują przepisy zmienionych ustaw na początku ubiegłego roku? W zdecydowanej większości mają to już za sobą. Niestety, nasz Kwidzyn popadł w bezczynność legislacyjną i nie zdołał przez tak długi okres czasu zrobić porządku w tak ważnej dla funkcjonowania gminy materii. Krótko mówiąc (i to bardzo łagodnie) – zapisy istniejącego Statutu Miasta Kwidzyna i Regulaminu Rady Miejskiej w Kwidzynie nie są w wielu przypadkach do ustaw dostosowane…  

Dla nikogo nie jest tajemnicą, że w samorządzie decyduje większość, która nadaje ton wszelkim zmianom. Taka większość niepodzielnie rządzi naszym miastem od wielu lat i tylko od niej zależy dynamika transformacji. Opozycja może prosić, żądać, tupać nóżkami, a siła sprawcza zrobi swoje, albo nic nie zrobi. Tak też było z naszym upominaniem się o dostosowanie zapisów regulaminowych do obowiązujących od dawna ustaw. Czasu było aż nadto, aby zrobić „porządek legislacyjny” i to jeszcze w poprzedniej kadencji. Zabrakło jednak wyobraźni rządzącym i pozwolono radnym zapaść w sen zimowy w samym środku lata.  

Nastała nowa rada, która w posagu otrzymała zadanie zmodernizowania nieaktualnych zapisów. Pomimo nadzwyczajnego zdynamizowania prac (częste posiedzenia) komisji za to odpowiedzialnej - idzie to jak krew z nosa. Wszyscy przeszli nad tym do porządku dziennego a przecież znaczna część wymogów obowiązuje od początku obecnej kadencji, a dodatkowo były one awizowane kilka miesięcy wcześniej. W ten oto sposób ważne sprawy stały się mniej ważnymi. Irytujące jest również to, że część radnych delegowanych do pracy przy regulaminach nie posiada ani wymaganej wiedzy ani tym bardziej doświadczenia. Trochę głupio jest mnie o tym pisać, lecz widząc pierwsze owoce to czuję się w pełni usprawiedliwiony z tego dyskomfortu.

Oceń artykuł
Autor: Marek Sidor | Czwartek 4 lipca 2019 | 001 2130
gapa
05-07-2019, 13:29
IP: 91.232.175.244
Po działaniach polityków w Warszawie to czy nam jest potrzebne to co nazywamy samorządem, wszystko podciągnąć pod wojewodę , bo to chociaż sprawdzone z czasów PRL i PZPR !
MAM KWIDZYNIACY PROGNOZA POGODY
Prawa autorskie 2010 - 2020 © Puls Kwidzyna | Projekt i wykonanie Studio Siedem