Wtorek 25 czerwca 2019 | Imieniny: Łucji, Wilhelma, Albrechta

Rejestracja Zaloguj się
RADIO KWIDZYNIAKÓW
AVIVA - SPRAWDZAMY JAKOŚĆ KWIDZYŃSKIEGO POWIETRZA - KLIKNIJ TUTAJ

Puls Kwidzyna > Wstępniaki

LIGA RZĄDZI, LIGA RADZI, LIGA NIGDY WAS NIE ZDRADZI (WSTĘPNIAK)

Marek SidorSpecjalnie przeinaczyłem popularny cytat z komediowego filmu, bo on dobrze oddaje atmosferę panującą na spotkaniu radnych PKO i SLD - określanym posiedzeniem rady miasta. Jego uczestnicy pokazali jak się rządzi, jak się radzi, ale i... jak się zdradza ideały. Odbywało się to w obecności przybyłych gości, którzy z nieukrywaną radością przyjmowali kolejne etapy procedowania samozwańczej rady. Wśród nich wyróżniał się senator Leszek Czarnobaj (PO) a nawet wiceprzewodniczący Trybunału Stanu - Jerzy Kozdroń (PO). Temu pierwszemu udzielono głosu, a on wykorzystał to jako okazję do pochwalenia działań 11 radnych (wywodzących się w znacznej mierze z szeregów PO). Przecierałem oczy ze zdziwienia i nie wierzyłem. Bez żadnych ceregieli „wywrócili hełm na lewą stronę”.  

Do tego dochodzi irytująca narracja obozu rządzącego, który przekonuje mieszkańców, że opozycja to warchoły a tylko oni działają w interesie ogółu mieszkańców. Opinię publiczną karmi się informacją o wyjątkowości zaistniałych w Kwidzynie zdarzeń, ale ani słowem nie wspomina się, że przypadków przerwania pierwszej sesji w skali kraju można odnotować wiele. Wystarczy przywołać świeży przykład Krakowa, gdzie dopiero podczas 3-ego posiedzenia I sesji RMK radni wybrali Przewodniczącego Rady Miasta Krakowa. I o dziwo nikt nie płakał tam, że nastąpił paraliż metropolii krakowskiej.  

Zacząłem od „Seksmisji”, lecz film „Rejs” ze scenką przedstawiającą zebranie aktywu i słowa, które tam padły to najlepszy komentarz do kwidzyńskich wydarzeń. Przytoczę zaledwie trzy.

* - Na każdym zebraniu jest taka sytuacja, że ktoś musi zacząć pierwszy.

* - Przejdźmy od słów do czynów. Chciałem powiedzieć kilka słów.

* - Stwierdzam, że głosowanie, które tu się odbywa w poważnych instytucjach, uważane byłoby za nieważne. Są trzy metody głosowania. Pierwsza przez aplauz. Znaczy, że wszyscy głosują. Druga metoda… Kulkami. Są kulki czarne i czerwone, które otrzymuje każdy głosujący… Yyyy… Przepraszam białe i czarne, które otrzymuje każdy głosujący… Czarna za – lub odwrotnie: czarna za… Yyyy… Czarna przeciw – biała za lub odwrotnie. Jest trzecia metoda przez podniesienie rąk. Ta metoda jest najdoskonalsza.

- No... świetnie, ale jaką metodą wybierzemy metodę głosowania?  

 

Któż zatem uprawia politykę? Dla mnie ci, którzy pod własne potrzeby kroją stanowiska w radzie i na siłę zmniejszają ilość dotychczas funkcjonujących komisji z 10 (słownie: dziesięciu) do 5 (słownie: pięciu). Ponieważ przy swoim stanie osobowym nie są w stanie obsadzić funkcji przewodniczących poszczególnych komisji (nie chodzi tu tylko o ilość, ale również o predyspozycje potencjalnych kandydatów). I tu bardzo ważna uwaga dla mieszkańców - praca radnego w kilku komisjach nie wpływa na wysokość diety (dlatego oszczędności z tego powodu nie wchodzą w ogóle w rachubę).  

Wszyscy kandydaci na radnych KWW Kwidzyniacy (podczas kampanii wyborczej) chlubili się brakiem przynależności do partii politycznych, lecz teraz to samorządowcy z legitymacjami partyjnymi oskarżają nas o uprawianie polityki. Takie to nastały czasy, że swoją profesję najbardziej zainteresowani wytykają innym (?!).  

Przy okazji zarzucają nam chęć zdobycia prezydialnych stołków, które nonstop grzeją pod swoimi siedzeniami. Jeżeli stołki te mają służyć jedynie do siedzenia i pobierania większych diet, to rzeczywiście ubieganie się o nie, nie ma sensu. W moim przekonaniu kluczowe stanowiska są bardzo istotne dla organizacji pracy samej rady, a przy zagwarantowaniu pełnej reprezentacji w prezydium wytwarza się zdecydowanie lepsza atmosfera współpracy. Poza tym „Kwidzyniacy” startowali z określonym programem wyborczym, którego jak najwięcej elementów będziemy chcieli wprowadzić w trakcie pięcioletniej kadencji. Z pozycji „szarych” radnych będzie to bardzo utrudnione zadanie.  

Dzisiejsze dywagacje zakończy inżynier Mamoń: - No i panie, kto za to płaci? Pan płaci, pani płaci, my płacimy. To są nasze pieniądze proszę pana. Społeczeństwo.

Oceń artykuł
Autor: Marek Sidor | Piątek 14 grudnia 2018 | 005 4866
obserwator
14-12-2018, 13:30
IP: 62.233.216.174
Frajerem jesteś Sidor. Mogłeś przez chwilę coś ugrać, ale tylko płacz Ci został. Jesteś gorszy od tych z ekipy rządzącej bo sam nie wiesz czego chcesz. Za małe masz jajeczka żeby się z prawdą zmierzyć? Pytanie z tych retorycznych.
Ucho od śledzia
14-12-2018, 16:10
IP: 77.254.88.223
"Mogłeś przez chwilę coś ugrać" to typowa mentalność Polaczka, gdzie nie liczą się inni ani zasady, a jedynie własny interes. I jak tu ma być dobrze skoro tak nisko upadliśmy.
obserwator
14-12-2018, 20:13
IP: 78.88.104.116
No, to proszę sobie wyobrazić że polityka jest właśnie taką grą, której konsekwencje wpływają na życie zwykłych ludzi. Z tego co zrozumiałem to, że uciekając się do wykorzystania wątpliwych kruczków prawnych, Sidor chciał zmienić zasadę powoływania na stanowiska w radzie. Inaczej mówiąc, niczym doświadczony pokerzysta, rozdał swoje karty na stół i ogłosił początek gry. Po chwili opuścił jednak stolik, zostawiając resztę graczy i teraz się dziwi, że kiedy wrócił do stolika to już nie ma z kim dalej grać. I jak tu ma być dobrze skoro opozycja nie potrafi wykorzystać przewagi?
analityk
14-12-2018, 20:42
IP: 46.77.148.35
Z tego co przeczytałem w papierowym wydaniu PK, to zasada wyłączenia radnego z głosowania ma miejsce, gdy dotyczy to również jego interesu faktycznego. Od roku 2008 ten zapis funkcjonuje w przyjętych uchwałą zasadach postępowania w sprawach etyki radnego. Stąd fałszywa jest teza obserwatora, że Sidor chciał zmienić zasadę powoływania na stanowiska. Ta zasada została dawno wprowadzona i nic nie trzeba było zmieniać, a radny Sidor tylko upomniał się o jej przestrzeganie.
taki nikt
14-12-2018, 21:21
IP: 5.173.0.235
A pani Kasia może mówić "... mój mąąążżż jest z zawodu opozycjonistą"- też cytat z wiadomego filmu
KWIDZYNIACY MAM PROGNOZA POGODY
Prawa autorskie 2010 - 2019 © Puls Kwidzyna | Projekt i wykonanie Studio Siedem