Wtorek 26 maja 2020 | Imieniny: Filipa, Pauliny, Eweliny

Rejestracja Zaloguj się
RADIO KWIDZYNIAKÓW
AVIVA - SPRAWDZAMY JAKOŚĆ KWIDZYŃSKIEGO POWIETRZA - KLIKNIJ TUTAJ

Puls Kwidzyna > O tym warto wiedzieć

VISHING PO KWIDZYŃSKU

Fantazja złodziei nie zna granic. Fałszywi policjanci próbowali na terenie Kwidzyna wyłudzać pieniądze w niespotykany dotąd na naszym terenie sposób. Twierdzili, że prowadzą działania antyhakerskie. Znane nam zdarzenie miało miejsce w ubiegły wtorek, kiedy do jednej hurtowni zadzwonił telefon i poproszono do rozmowy osobę obsługującą firmowe przelewy.

 

Działania owych „policjantów” polegały na tym, że udając funkcjonariuszy prowadzących działania antyhakerskie usiłowali namówić swoich rozmówców do określonych działań (tzw. vishing, czyli wyłudzanie danych podczas rozmowy telefonicznej). Twierdzili, że konto bankowe jest zagrożone przez przestępców. Osoby do których zadzwonili oszuści nie dały się nabrać i poinformowały kwidzyńską policję, ale przez dłuższy czas były w nieprzyjemny sposób inwigilowane.  

Z naszych ustaleń wynika, że osoby które dzwoniły podając się za policjantów, informowały swoich rozmówców, że ich konta bankowe są zagrożone przez hakerów i mogą one zostać wyczyszczone. Następnie, przestępcy nakłaniali swoich rozmówców do przekazania im danych, które są niezbędne do przeprowadzania wszelkich operacji bankowych. Posiadając jednocześnie login i hasło, w praktyce przejmują kontrolę nad dostępem do konta. W kolejnych krokach są w stanie zlecić przelewy i wyprowadzić środki ofiary.

- Wszystko to było bardzo denerwujące, bo podający się za policjantów wywierali na nas nacisk psychiczny. Informowali, że nieoznakowane samochody stoją w pobliżu hurtowni i z nich obserwują całą okolicę. „Policjant” żądał podania loginu i hasła do serwisu bankowości internetowej, bo jeśli tego nie zrobimy, to za chwilę znikną wszystkie pieniądze z naszego konta – relacjonuje nam właścicielka hurtowni.  

Vishing zwykle opiera się na zastosowaniu różnych metod socjotechnicznych do skłonienia rozmówcy do zrealizowania planu przestępcy. Wbrew pozorom tak banalna próba oszustwa nie jest wcale mało efektywna. W jednej z kampanii odnotowanej w 2015 r. na terenie hrabstwa Hertfordshire w Wielkiej Brytanii, na 1 200 osób aż 11 zgodziło się wydać rzekomym policjantom swoją kartę płatniczą i PIN.  


Jeśli chodzi o „walkę z hakerami” policja przypomina, że nigdy nie informuje o swoich działaniach telefonicznie. Nigdy nie prosi o przekazanie pieniędzy nieznanej osobie. Nigdy też nie namawia do zaangażowania naszych pieniędzy do jakiejkolwiek akcji.  

W sytuacjach gdy podejrzewamy, że ktoś próbuje nas okraść czy oszukać policja zaleca korzystać z następujących wytycznych:

- bezwzględnie stosować zasadę ograniczonego zaufania, szczególnie w sytuacjach wymagających naszej pomocy finansowej;

- informować policję o każdej próbie oszustwa;

- konsultować się z najbliższymi w przypadku kontaktu osoby potrzebującej naszych pieniędzy (np. fałszywego wnuczka);

- nie przekazywać osobom podającym się za funkcjonariuszy służb mundurowych żadnych środków pieniężnych i kosztowności;

- prosić o wylegitymowanie się osoby podającej się za funkcjonariusza – do czego ma obowiązek – ze stopnia, imienia i nazwiska, miejsca pełnienia służby czy też identyfikatora kadrowego. Podane dane radzimy zapisać, aby następnie potwierdzić, czy dana osoba to naprawdę funkcjonariusz.  

Policja zaznacza również, że lepiej wyjść na człowieka podejrzliwego, niż stracić dorobek całego życia. Pamiętajmy także, aby nie udzielać przez telefon żadnych informacji dotyczących danych personalnych, numeru PESEL, serii dowodu osobistego, numerów kont bankowych, haseł do nich, itd. Nie opowiadajmy nieznajomym o swoich planach życiowych i nie rozmawiajmy z nimi o członkach rodziny.  

O wszystkich próbach wyłudzenia pieniędzy natychmiast poinformujmy policję, korzystając z numeru alarmowego 997 lub 112. Nie obawiajmy się, że alarm może okazać się fałszywy.

Oceń artykuł
Autor: oprac. eska | Czwartek 29 listopada 2018 | 000 1552
MAM KWIDZYNIACY PROGNOZA POGODY
Prawa autorskie 2010 - 2020 © Puls Kwidzyna | Projekt i wykonanie Studio Siedem