Sobota 20 kwietnia 2019 | Imieniny: Agnieszki, Czesława, Amalii
3°C WIATR:
7ms
06:31 20:54

Rejestracja Zaloguj się
Festiwal Smaków
AVIVA - SPRAWDZAMY JAKOŚĆ KWIDZYŃSKIEGO POWIETRZA - KLIKNIJ TUTAJ

Gospodarka > Samorząd

KONTRAKT NA KONWENCJI „KWIDZYNIAKÓW”

Różne mieliśmy do tej pory konwencje wyborcze ugrupowań ubiegających się o przychylność swoich wyborców, ale piątkowa KWW Kwidzyniacy okazała się jak na nasze lokalne warunki wyjątkowa. Była obszerna prezentacja programu, był kontrakt z mieszkańcami podpisany przez Sebastiana Kasztelana, a na koniec było jego zaproszenie do odbycia debaty skierowane do urzędującego burmistrza.

 

Bezpartyjne ugrupowanie wyraźnie zaakcentowało uczestnictwo w ich szeregach młodego pokolenia. Prezentację programu wyborczego poprowadził Patryk Guziewicz, a o szczegółach mówił sam kandydat na burmistrza. Bardzo krótkie, ale treściwe przemówienie zaliczył Zbigniew Drelich, który po żywiołowym wystąpieniu Franciszka Galickiego – utrzymał dużą dynamiką przekazu. Sporo braw zebrał Marek Sidor za słowa, że jako ugrupowanie są mentalnie i merytorycznie przygotowani do przejęcia w mieście władzy.

- Kwidzyn budzi się z naszymi marzeniami, bo warto mieć marzenia i móc je realizować. Ogromnie się cieszę, że ubiegając się o fotel Burmistrza Miasta Kwidzyna z ramienia Komitetu Wyborczego Wyborców Kwidzyniacy będę mógł Państwa przekonywać do naszej wizji rozwoju Miasta. Zdaję sobie sprawę z tego, że to bardzo ambitny program, ale tylko ambitne programy zasługują na uwagę – powiedział pretendent do fotela burmistrza.  

Z nowości programowych mógł zaskoczyć pomysł utworzenia Państwowej Szkoły Muzycznej II stopnia, oraz uruchomienia kwidzyńskiego radia. Patryk Guziewicz zwrócił uwagę, iż przygotowany program nie uwzględnia zadań własnych, które są obligatoryjne i wymagają ciągłej staranności w ich realizacji. Przedstawione cele znacznie wybiegały poza „minimum programowe”, co najlepiej było widoczne, gdy Sebastian Kasztelan zadeklarował, że podejmie skuteczne działania w sprawie niszczejących i popadających w ruinę obiektów (w szczególności tych w centrum miasta).

- Chciałbym stanowczo podkreślić, że KWW Kwidzyniacy to oddolna inicjatywa nie związana z żadną organizacją i partią polityczną. Naszą misją jest odpolitycznienie i odpartyjnienie samorządu. Uważamy, że władza musi być transparentna, przejrzysta, uczciwa, dostępna i przyjaźnie nastawiona do mieszkańców. W ostatnim czasie odbyliśmy wiele spotkań i bardzo interesujących rozmów z mieszkańcami Kwidzyna, z których wyłania się jeden podstawowy wniosek. Mieszkańcy Kwidzyna chcą zmiany i oczekują tej zmiany. W rozmowach mieszkańcy nam powtarzają - Kwidzyn potrzebuje zmiany, Kwidzyn stać na zmianę, Kwidzyn zasługuje na zmianę. A my tę zmianę gwarantujemy, bo tylko Kwidzyniacy są realną alternatywą dla obecnej władzy – zadeklarował Sebastian Kasztelan.  


Kontrakt

PROGRAM KWW KWIDZYNIACY

* Hamulcem rozwoju Kwidzyna jest brak mieszkań. Jesteśmy silnym ośrodkiem przemysłowym w tej części regionu, wiele osób przyjeżdża do nas za pracą i chętnie osiedliliby się na stałe, ale nie mogą tego zrobić, ponieważ nie mają gdzie zamieszkać. Nasi pracodawcy narzekają na brak rąk do pracy. Proszę pamiętać, że więcej osób pracujących i mieszkających w Kwidzynie to większe wpływy do budżetu z tytułu podatków. Nie może być tak, że Towarzystwo Budownictwa Społecznego nie spełnia swojego podstawowego zadania jakim jest budowa mieszkań na wynajem, a zajmuje się budową na zasadach komercyjnych, gdzie cena metra kwadratowego to 4340 zł. Ostatni budynek w ramach budownictwa społecznego został wybudowany w 2006 roku, czyli 12 lat temu!!! Ponadto obecna władza nie jest zainteresowana wprowadzeniem w Kwidzynie programu Mieszkanie Plus. Zmienimy to, TBS będzie budował mieszkania na wynajem, doprowadzimy do realizacji programu Mieszkanie Plus, nie zapomnimy również o mieszkaniach socjalnych i chronionych.

* Miejskie ciepło w każdym domu to drugi punkt naszego programu. Do tego niezbędna jest rozbudowa sieci ciepłowniczej. Wpłynie to na znaczną poprawę stanu środowiska i pozwoli na obniżenie kosztów ogrzewania.

* Bardzo ważną deklaracją, z którą idziemy do wyborów jest zwolnienie mieszkańców Kwidzyna (osób fizycznych) z płacenia podatku od nieruchomości, mam tu na myśli lokale mieszkalne, domy, garaże, budynki gospodarcze.

* Kwidzynowi potrzebna jest obwodnica, która połączy drogę krajową 55 od ronda w miejscowości Baldram z drogą wojewódzką 521 (Kwidzyn-Prabuty) i dalej włączy się do drogi krajowej 55 (w kierunku Grudziądza). Powstanie obwodnicy znacznie zmniejszy natężenie ruchu, zwiększy się płynność, zmniejszą się korki, tym samym ograniczy się zanieczyszczenie środowiska i zwiększy się bezpieczeństwo.

* Konieczna jest również modernizacja stadionu miejskiego wraz z utworzeniem tam bazy noclegowej, która pozwoli w pełni wykorzystać potencjał tego miejsca. Na stadionie powstanie pełnowymiarowa bieżnia z oświetleniem i nowoczesny skatepark.

* Nie ma naszej zgody na likwidację „Manhattanu”, targowisko na ul. Słowackiego pozostanie. Pozostawimy tam mały rynek, utworzymy skwer z dużą ilością zieleni, z ławeczkami i fontanną, zadbamy o miejsca parkingowe.

* Modernizacja parku przy ul. Hallera wraz z budową tężni,o których tak dawno już mówił nasz radny Franciszek Galicki. Doświetlimy i obejmiemy monitoringiem park za Urzędem Miejskim.

* Restrukturyzacja komunikacji miejskiej oraz infrastruktury komunikacyjnej jest niezbędna – powstanie długofalowy plan rozwoju publicznego transportu zbiorowego.

* Mobilność rowerowa – płynna i niekolizyjna sieć ścieżek rowerowych okalających miasto.

* Powstanie co najmniej pięcioletni harmonogram remontu dróg i chodników, tak żeby każdy mieszkaniec wiedział kiedy jego chodnik, czy ulica zostaną wyremontowane.

* Powstanie Strategia Rozwoju Turystyki. Zespół katedralno-zamkowy to nasza perełka. Ten pomnik historii musimy wykorzystać do promocji naszego miasta i rozwoju turystyki. Nie może być tak, że na terenie pod gdaniskiem raz w roku odbywa się jakaś impreza (w ubiegłym roku zlot Garbusów, a w tym piknik historyczny). Życie wokół zamku musi tętnić i my to zmienimy.

* Zadbamy również o rozwój infrastruktury historycznej – odbudujemy ratusz i utworzymy Muzeum Kwidzyna oraz poddamy rewitalizacji teren pod gdaniskiem. To będzie zupełnie inne wykorzystanie przestrzeni publicznej.

* Zimą na Placu św. Jana Pawła II powstanie lodowisko, które będzie atrakcją naszego miasta.

* Nie chcemy żeby w Kwidzynie powstało kasyno, mamy zupełnie inny pomysł na zagospodarowanie budynku po kinie Tęcza i po bibliotece. Wychodząc naprzeciw oczekiwaniom młodzieży i ich rodziców wystąpimy do Ministra Kultury z propozycją utworzenia w naszym mieście Państwowej Szkoły Muzycznej II stopnia. Dzięki temu, uzdolniona młodzież, a takiej u nas nie brakuje po ukończeniu Szkoły Muzycznej I stopnia nie będzie musiała wyjeżdżać z Kwidzyna żeby móc dalej się kształcić.

* Powstanie drugi Dom Seniora (dom dziennego pobytu) z przyjazną infrastrukturą, a także wprowadzimy program teleopieki obejmujący osoby starsze i niepełnosprawne.

* Budowa ponadgminnego schroniska dla bezdomnych zwierząt jest wręcz koniecznością. Pozwoli to na kompleksowe rozwiązanie problemu bezdomnych zwierząt. Nie tylko na terenie naszego miasta, ale przy udziale sąsiednich gmin. Ta sprawa nie została uregulowana przez rządzących przez 28 lat funkcjonowania samorządu. Tak dalej nie może być, że w porównaniu do innych samorządów wydajemy ogromne pieniądze, a problem nie jest rozwiązany.

* Zadbamy o aktywną i sprawną komunikację na linii Urząd – Mieszkańcy. Normą będą konsultacje społeczne obligujące samorząd do określonych działań.

* Zwiększymy środki na budżet obywatelski, zadbamy o jego popularyzację wśród mieszkańców, usprawnimy jego działanie, wprowadzimy głosowanie internetowe.

* Będą przeprowadzane cykliczne badania jakości życia i potrzeb mieszkańców.

* Utworzenie lokalnego radia jako kanału informacyjnego jest również niezbędne, tego oczekują mieszkańcy.


Oceń artykuł
Autor: kasa | Niedziela 14 października 2018 | 001 3203
ag
15-10-2018, 09:08
IP: 91.232.175.244
Trzy ostatnie punkty to takie bla, bla, szczególnie radio !
MAM PROGNOZA POGODY KWIDZYNIACY
Prawa autorskie 2010 - 2019 © Puls Kwidzyna | Projekt i wykonanie Studio Siedem