Czwartek 20 czerwca 2019 | Imieniny: Bogny, Florentyny, Bożeny

Rejestracja Zaloguj się
RADIO KWIDZYNIAKÓW
AVIVA - SPRAWDZAMY JAKOŚĆ KWIDZYŃSKIEGO POWIETRZA - KLIKNIJ TUTAJ

Puls Kwidzyna > Wstępniaki

KWIDZYN POTRZEBUJE RADIA (WSTĘPNIAK)

Marek SidorWydawać by się mogło, że w dobie Internetu, który pozwala jego użytkownikom na dokładną selekcję docierających do nich treści, medium takie jak radio powinno znacznie tracić na znaczeniu i popularności. Tak się jednak nie dzieje, ponieważ najnowsze badania KRRiT pokazują, że radia słucha około 3/4 Polaków i wartość ta od wielu lat jest stała. Dlaczego zatem w Kwidzynie ma być inaczej?

Szczerze przyznam, że nie wiem. Miasta w pobliżu nas posiadają swoje rozgłośnie radiowe, które znakomicie uzupełniają przekaz medialny. Jest to przecież najszybszy sposób na dotarcie do mieszkańców z bardzo ważnymi informacjami. Proszę przypomnieć sobie jak to wyglądało za czasów Radia PM, które od razu zdobyło serca słuchaczy. Nikt wtedy nie utyskiwał na jakość i nie porównywał z produkcją ogólnopolską. Kwidzyniacy byli dumni ze swojej rozgłośni, mimo że właścicielem jego była firma prywatna. Kiedy radio przestało nadawać powstała luka, której nikt przez lata nie zdołał wypełnić.

Obecnie mieszkańcy mogą wybierać spośród dwóch telewizji kablowych sowicie opłacanych przez magistrat. Na rynku lokalnym są też trzy wydawnictwa prasowe, a jedno z nich otrzymuje gruby portfel zleceń z kwidzyńskiego urzędu. W ubiegłym roku, w sposób pośredni i bezpośredni, przelana została kasa miejska w wysokości ok. 150 tys. zł na szeroko pojętą działalność wydawniczą. Na dodatek (zupełnie przypadkowo przed wyborami) biblioteka zaczęła wydawać biuletyn informacyjny, którego treści wskazują wyraźnie na iście propagandowy charakter. Uzbierała się zatem spora sumka, która w normalnych warunkach nigdy nie powinna być wydatkowana.

Jak to jest? Trzy gazety lokalne a samorząd miejski jeszcze wbija się ze swoim tytułem (?!). Zadaniem samorządu (poza zadaniami własnymi) jest wchodzenie w ten segment życia publicznego, który nie funkcjonuje, albo jest zaniedbany. Ktoś musi to w końcu powiedzieć, że dofinansowanie działalności niektórych prywatnych firm jest szkodliwe i niszczy uczciwą konkurencję. Taka jest cena niezależności.

Stąd KWW Kwidzyniacy umieścił w swoim programie konieczność utworzenia lokalnego radia, bo rolą samorządu jest inicjowanie a nawet prowadzenie takiej działalności, która służy zaspokajaniu zapotrzebowania społeczności lokalnej na informację, promocję powiatu i gmin znajdujących się na jego terenie, edukację i promocję kultury oraz turystyki. Z brzmienia art. 6 ustawy o samorządzie gminnym wynika domniemanie kompetencji w zakresie zaspokajania zbiorowych potrzeb społeczności lokalnej, po stronie gminy.

Jeżeli zapytamy przeciętnego mieszkańca o to, co chciałby zmienić w naszym medialnym zaścianku? To nikt nie będzie się upominał o utworzenie kolejnej gazety, albo telewizji kablowej, a z radością przyjmie uruchomienie kwidzyńskiego radia. Dlatego taka rozgłośnia musi powstać.

 

Oceń artykuł
Autor: Marek Sidor | Niedziela 7 października 2018 | 000 1166
KWIDZYNIACY MAM PROGNOZA POGODY
Prawa autorskie 2010 - 2019 © Puls Kwidzyna | Projekt i wykonanie Studio Siedem