Czwartek 20 czerwca 2019 | Imieniny: Bogny, Florentyny, Bożeny

Rejestracja Zaloguj się
RADIO KWIDZYNIAKÓW
AVIVA - SPRAWDZAMY JAKOŚĆ KWIDZYŃSKIEGO POWIETRZA - KLIKNIJ TUTAJ

Puls Kwidzyna > O tym warto wiedzieć

GŁOSUJEMY ZA POMOCĄ CZTERECH KART

Państwowa Komisja Wyborcza przedstawiła zupełnie nowe wzory kart, gdzie utrzymano zróżnicowanie w kolorystyce, ale jedynie na tle nazwisk kandydatów. Zatem wszystkie karty będą białe a naszą uwagę będziemy musieli zwrócić na kolor tła zamieszczonego przy nazwiskach kandydatów.

 

Kwidzyn został podzielony na cztery okręgi wyborcze i to w nich będziemy wybierali swoich radnych. Karta do głosowania w wyborach do rad gmin w gminach liczących powyżej 20 000 mieszkańców drukowana jest na papierze koloru białego, z tym że nazwiska kandydatów drukowane są na szarym tle. Do rad powiatów drukowana jest na papierze koloru białego, z tym że nazwiska kandydatów drukowane są na żółtym tle. Z kolei do sejmików województw drukowana jest na papierze koloru białego, z tym że nazwiska kandydatów drukowane są na niebieskim tle.

Karta do głosowania w wyborach wójta, burmistrza, w których głosuje się na więcej niż jednego kandydata, drukowana jest na papierze koloru białego, z tym że nazwiska kandydatów drukowane są na różowym tle. Kandydatów na burmistrza znajdziemy na karcie ułożonych alfabetycznie i w jednej kolumnie (wszystkie będą takie same w czterech okręgach wyborczych).

Zatem uważajmy, bo w lokalu wyborczym dostaniemy cztery karty do głosowania w kolorze białym, ale różniące się tłem przy samych nazwiskach. Taka zmiana w zróżnicowaniu kart będzie wymagała też większej uwagi członków komisji obwodowych.

Przypominamy, że przy nazwisku wybranego kandydata należy postawić „x”. Znak ten przy większej liczbie nazwisk albo jego brak oznaczać będzie, że głos jest nieważny (przy wyborze wójta, burmistrza). W przypadku głosowania na radnego postawienie znaku „x” przy kandydatach z różnych list oznaczać będzie głos nieważny. Jednak postawienie znaku „x” przy kilku kandydatach z jednej listy wzbogaci tego, który w tych wyborach dostanie najwięcej głosów.


Oceń artykuł
Autor: oprac. eska | Piątek 5 października 2018 | 000 1198
KWIDZYNIACY MAM PROGNOZA POGODY
Prawa autorskie 2010 - 2019 © Puls Kwidzyna | Projekt i wykonanie Studio Siedem