Kultura > Wydarzenia
II FESTIWAL KWIDZYŃSKA WIOSNA MUZYCZNA ZA NAMI
Międzynarodowy festiwal organizowany przez fundację Phasma-Music może okazać się doskonałym narzędziem promocyjnym naszego miasta. Od dwóch lat w kościele oo. Franciszkanów Św. Trójcy w Kwidzynie mają miejsce wyjątkowe koncerty. Pomysłodawczynią całego przedsięwzięcia jest kwidzynianka dr Iwona Glinka - solistka, pedagog, artystka nagraniowa i wykonawczyni nowej i eksperymentalnej muzyki.
Ideą nadrzędną Międzynarodowego Festiwalu Kwidzyńska Wiosna Muzyczna jest prezentacja najciekawszych interpretacji muzyki od dawnej aż po dzisiejszą z wykorzystaniem oryginalnego instrumentarium, a także propagowanie muzyki klasycznej i nie tylko wśród mieszkańców miasta Kwidzyna i powiatu kwidzyńskiego. Po drugiej edycji festiwali widać wyraźnie, że organizatorzy potrzebują zdecydowanie większego wsparcia lokalnego samorządu (i nie chodzi tu tylko o kwestie finansowe), bo bez tego trudno będzie realizować jeden z ważniejszych celów, jakim jest nawiązanie współpracy z lokalnymi artystami, młodzieżą i dziećmi. Również jeszcze lepiej można wykorzystać ten unikatowy produkt przy promocji miasta Kwidzyna i jego dziedzictwa kulturowego.
W tym roku organizatorzy włączyli w program imprezy I Międzynarodowy Konkurs Kompozytorski im. Witolda Szalonka. Wybór patrona konkursu był zamierzony, ponieważ komponował obszernie na flet, a ponadto uczył orkiestracji męża Iwony. Było to znakomite posunięcie, ponieważ do Kwidzyna przybyła plejada znakomitych muzyków z różnych stron świata (z Iranu, Wielkiej Brytanii, Grecji, Kolumbii, Hiszpanii, Włoch, Kanady, Japonii i Chin). Jury składało się także z członków z różnych krajów. Wśród jurorów był Dariusz Przybylski, jeden z najbardziej obiecujących młodych polskich kompozytorów. Przez dwa dni pasjonowaliśmy się wyrafinowanymi dźwiękami serwowanymi przez kwidzyniankę grającą na flecie w towarzystwie Gdańskiego Trio Stroikowego. Głosującej publiczności najbardziej przypadł do gustu utwór „White Hole” na flet, obój, klarnet i fagot - autorstwa Franciszka Araszkiewicza.
W kolejnych dniach odbyły się koncerty „Barokowo i romantycznie na skrzypcach i organach” (popis dwóch wirtuozów – Marka Hartt-Palmera i Romana Peruckiego), „aḗr+phōnḗ” (czarowanie dźwiękami wiolonczeli i akordeonu przez Annę Sawicką & Elżbietę Rosińską, czyli Duo Sopot), „Barok vs Współczesność” (solowy koncert Iwony Glinki w Hospicjum im. św. Wojciecha), a także „Projekcja Muzyki Wizualnej”. Ten ostatni to wyjątkowy projekt, w skład którego wchodzą kompozycje Michaila Travlosa awangardowo wplecione w obraz. Na sam koniec festiwalu Zespół Flażoletowy złożony z muzyków wywodzących się z kwidzyńskich placówek SP nr 2, SP nr 4, SP nr 6, również ze Szkoły Podstawowej w Lubieszewie – przeniósł nas w irlandzkie klimaty.
A gdzie korzenie?
Iwona Glinka, pochodząca z Kwidzyna, przeprowadziła się do Aten w 1995 roku po ukończeniu Akademii Muzycznej w Gdańsku. Uzyskała liczne stypendia w Niemczech, we Włoszech i we Francji. Po ponad 20 latach intensywnych koncertów orkiestrowych i solowych, po uzyskaniu tytułu doktora muzyki w Akademii Muzycznej w Krakowie, Iwona Glinka wraz ze swoim greckim mężem postanowiła poświęcić swój czas i wysiłek na promocję muzyki współczesnej poprzez organizowanie festiwali oraz różnych wydarzeń muzycznych.
W 2016 roku wraz z mężem kompozytorem Michailem Travlosem założyła Fundację Phasma-Music, organizację non-profit, która w zeszłym roku zorganizowała pierwszy Festiwal Wiosny Muzycznej w Kwidzynie. Prawdopodobnie miało to istotny wpływ na uzyskanie przez Iwonę Glinkę tytułu „Osobowość roku” w plebiscycie organizowanym przez Dziennik Bałtycki.
Jaka przyszłość?
- Przyznaję, że o wiele łatwiej byłoby zorganizować festiwal w Grecji. Jednak uważam ten wysiłek za rodzaj, powiedzmy, patriotycznego obowiązku. A jeśli władze miasta znów nam pomogą, to z pewnością zorganizuję trzecią edycję festiwalu. Już mam pomysł na wykorzystanie jazzu w kolejnej odsłonie, ale jak zwykle w bardzo eksperymentalnej formule – powiedziała Iwona Glinka.
Wyniki I Międzynarodowego Konkursu Kompozytorskiego im. Witolda Szalonka
Pierwsza nagroda: Dimitrios Mantzirakis (Grecja)
Druga nagroda: George Holloway (UK) & Kong Zhixuan (Chiny)
Trzecia nagroda: Christopher Bochmann (Wielka Brytania)
Wyróżnienia: Ali Afshari (Iran)
Jaime Belmonte Caparros (Hiszpania)
Franciszek Araszkiewicz (Polska)
Nagroda publiczności: Franciszek Araszkiewicz (Polska)


- NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE:
- MISS INTERNETU (rozpoczeliśmy... (65350)
- Modernizacja linii kolejowej (64087)
- POMAGAMY 5-LETNIEJ AMELCE (61199)
- Patrycja Jarzynka - 15 lat - Prabuty (56330)
- Karolina Chmielecka - 18 lat - Sztum (55635)
- NAJWYŻEJ OCENIANE:
- OSTATNIE KOMENTARZE:
- WIĘCEJ