Sobota 19 stycznia 2019 | Imieniny: Henryka, Mariusza, Erwina
-1°C WIATR:
11ms
08:48 17:01

Rejestracja Zaloguj się
RADIO KWIDZYNIAKÓW
AVIVA - SPRAWDZAMY JAKOŚĆ KWIDZYŃSKIEGO POWIETRZA - KLIKNIJ TUTAJ

Puls Kwidzyna > Wstępniaki

MOWA CIAŁA (WSTĘPNIAK)

Marek SidorLudzkim pragnieniom i stanom emocjonalnym, mimo że wyrażanym najczęściej za pośrednictwem słów, towarzyszy bezgłośny, ale niezwykle wymowny język ciała, czyli ekspresja niewerbalna. Niektóre myśli nie zostałby odpowiednio zilustrowane, gdyby nie pomoc gestów. Jednak nie dla wszystkich jest to oczywiste.

„To grożenie palcem to chyba symptom pana klubu. Przed chwilą były uwagi do pana Drelicha. Przed chwilą zachował się pan podobnie grożąc pani Justynie palcem. To naprawdę niestosowne. Proszę tego nie bagatelizować. Może w pańskiej kulturze i pańskim środowisku jest to rzecz normalna. Mnie to raziło” - powiedział do mnie z mównicy burmistrz Andrzej Krzysztofiak.

Zapomniał jednak (albo nie chce pamiętać), że w debacie publicznej wykorzystywanie mowy ciała jest bardzo ważnym elementem przekazu. Przytoczę z podręcznika psychologii pewien cytat:

„Polityk, będący dobrym oratorem, jest w stanie przekonać do swoich racji setki ludzi, używając dobrze dobranych, choć czasem banalnych argumentów i gestów świadczących o jego zaangażowaniu oraz uczciwości. Ważne dla słuchaczy sprawy wyrażane są za pomocą gestów kojarzących się z siłą. Mają one moc, podkreślającą degradację politycznych przeciwników oraz narzucanie własnej, jedynej słusznej opinii. Wśród tych czynności najczęściej spotykane są zaciskanie pięści, skierowanie palca w uczestników audytorium, grożenie palcem oraz ruchy ustawionej pionowo dłoni przecinającej powietrze, wykonywane na znak odrzucenia poglądów rywali. Przytykając czubek kciuka do czubka palca wskazującego, polityk przechodzi precyzyjnie do sedna swojej wypowiedzi. Pragnie uświadomić, że to w jego rękach znajduje się prawda, że to on „trzyma” ją pomiędzy swoimi palcami”.

W uzupełnieniu dodam specjalnie przygotowany kolaż (collage) ze zdjęć. Kompozycja z różnych fotografii wskazuje również inne środowiska używające takiej formy przekazu, których raczej Pan Burmistrz nie posądziłby o brak kultury.

 

collage SIMARcollage SIMAR (fot.: salon24.pl, wp.pl, interia.pl, rmf24.pl)

Oceń artykuł
Autor: Marek Sidor | Niedziela 13 maja 2018 | 002 5650
Bobas
18-05-2018, 20:20
IP: 78.53.139.1
Coś mi się zdaje, że odwołał się Pan do tego samego podręcznika lub bardzo zbliżonrgo do tego, z którego korzystali Hitler i Musolini. Jak oni skończyli, powszechnie wiadomo, więc wszystko przed Panem.
Marek Sidor
18-05-2018, 20:35
IP: 95.40.7.98
Coś mi się zdaje, że to Wyższa Szkoła Europejska im. ks. Józefa Tischnera.
PROGNOZA POGODY KWIDZYNIACY MAM
Prawa autorskie 2010 - 2019 © Puls Kwidzyna | Projekt i wykonanie Studio Siedem