Niedziela 24 marca 2019 | Imieniny: Gabriela, Marka, Gabora
6°C WIATR:
7ms
06:36 19:04

Rejestracja Zaloguj się
RADIO KWIDZYNIAKÓW
AVIVA - SPRAWDZAMY JAKOŚĆ KWIDZYŃSKIEGO POWIETRZA - KLIKNIJ TUTAJ

Puls Kwidzyna > Wstępniaki

HISTORYCZNE PRZYPADKI (WSTĘPNIAK)

Marek SidorAdaptacja zabytków to działanie polegające na ich dostosowaniu do współczesnych funkcji użytkowych – z zasady wymaga rozwiązywania trudnych problemów. W praktyce bowiem prawie zawsze adaptacja wiąże się z ingerencjami w zabytkową substancję i formę obiektu. Często w tym zakresie powstaje spór na linii inwestor – konserwator zabytków, który dla dobra sprawy musi przerodzić się w konsensus.

W ostatnim czasie mamy możliwość obserwowania dwóch inwestycji, które prowadzone są w bliskim wzajemnym sąsiedztwie. Jedna realizowana jest przez miasto Kwidzyn. To budynek dworca PKP, któremu samorząd chce nadać nową funkcję, ale przy zachowaniu starych detali architektonicznych. Tu wypada wspomnieć o zaiste dziwnej symbolice, która „pieczołowicie” odtwarzana jest na elewacji frontowej gmachu (i to właśnie pod ścisłym nadzorem konserwatora zabytków).

Równocześnie trwa przebudowa i modernizacja linii kolejowej na trasie Malbork-Gardeja. Roboty na terenie stacji (wejścia na perony, wiaty peronowe, zadaszenia nad peronami) prowadzi PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. I tak jakoś się składa, że konserwator w ramach zachowania historycznego wystroju tunelu wstrzymał prace wyburzeniowe i nakazał zachowanie w nim starych kafli. Teoretycznie sytuacja bez wyjścia dla PLK, ale dyrektor projektu jest przekonany, że uda się wypracować odpowiednie porozumienie, bo dotychczasowe płytki nie nadają się w zdecydowanej większości do ponownego wykorzystania. Zatem przyjęto, że kolorystyka biało-zielona zostanie zachowana a w miejsce dotychczasowych płytek (posiadających mikropęknięcia i wierzchnią porowatość) wprowadzone zostaną całkowicie nowe materiały.

Wszystko wskazuje na to, że kwidzyński dworzec, który jako jedyny ze wszystkich takich obiektów w Polsce północnej zachował historyczne kafelki i tak będzie musiał się rozstać z wiekową ceramiką. Jest to najlepszy przykład dla władz miasta, iż wątpliwej wartości malowidła umieszczone na detalach historycznych równie dobrze mogą zniknąć i zostać zastąpione godnymi wizerunkami na tak ważnym dla Kwidzyna obiekcie.

Nie chce mi się bowiem wierzyć, że łatwiej jest zmienić historyczny wystrój tunelu składającego się z kilkuset m2 stuletnich płytek ceramicznych niż dostosować do współczesnych wymogów polichromię, która przeszła wcześniejszą metamorfozę. Bowiem historyczne uwarunkowania najpierw uczyniły z czarnego orła albinosa a w okresie kolejnych przemian ustrojowych całkowicie zapomniały o koronie. Coś mi się zdaje, że brak determinacji jest największą przeszkodą w zrobieniu ostatecznego porządku z tak prestiżową sprawą.

Oceń artykuł
Autor: Marek Sidor | Sobota 24 marca 2018 | 001 6087
Gapa
25-03-2018, 13:29
IP: 91.232.175.244
Może jednak 1m2 kafelek da się uratować i gdzieś za szybą przykleić !
MAM PROGNOZA POGODY KWIDZYNIACY
Prawa autorskie 2010 - 2019 © Puls Kwidzyna | Projekt i wykonanie Studio Siedem