Poniedziałek 25 marca 2019 | Imieniny: Marioli, Dyzmy, Wieńczysława
1°C WIATR:
11ms
06:33 19:06

Rejestracja Zaloguj się
RADIO KWIDZYNIAKÓW
AVIVA - SPRAWDZAMY JAKOŚĆ KWIDZYŃSKIEGO POWIETRZA - KLIKNIJ TUTAJ

Gospodarka > Samorząd

ZOBACZ JAK GŁOSOWALI RADNI

Od września 2015 r. publikujemy imienne wyniki głosowań podczas sesji kwidzyńskiej Rady Miejskiej. Dzięki temu nasi Czytelnicy mogą sprawdzać jak głosowali ich przedstawiciele. Wcześniej było to niemożliwe, ponieważ wszelkie oficjalne materiały (w tym protokoły z sesji) podają jedynie ogólny wynik dla składu całej rady.

 

Obecnie każdy może zajrzeć i sprawdzić jak jego radny pracuje, jak głosował i czy chcemy mieć takiego przedstawiciela w następnej kadencji. Zestawienie obejmuje pakiet uchwał podjętych podczas XXXIX sesji z dnia 22 lutego 2018 r.

Jak głosowali?1) w sprawie upamiętnienia 100-lecia odzyskania przez Polskę Niepodległości

2) zmieniająca uchwałę w sprawie powołania oraz ustalenia składów osobowych komisji stałych Rady Miejskiej w Kwidzynie

3)  w sprawie uchwalenia planu rozwoju i modernizacji urządzeń wodociągowych i urządzeń  kanalizacyjnych będących w posiadaniu Przedsiębiorstwa Wodociągowo–Kanalizacyjnego Kwidzyn Sp. z o. o., z siedzibą w Kwidzynie, na lata 2018-2020

4)  w sprawie przekazania projektu nowego Regulaminu dostarczania wody i odprowadzania ścieków na terenie Miasta Kwidzyna, do zaopiniowania organowi regulacyjnemu, tj. Dyrektorowi Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej w Gdańsku Państwowego Gospodarstwa Wodnego Wody Polskie

5) w sprawie przystąpienia do sporządzenia miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego „OBSZAR ŚRODMIEJSKI III” w Kwidzynie

6) w sprawie przystąpienia do sporządzenia miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego „OBSZAR STAREGO MIASTA” w Kwidzynie

7) w sprawie przystąpienia do sporządzenia miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego „KWIDZYN – ZACHÓD I ”

8) w sprawie przyznania w roku 2018 dotacji na prace konserwatorskie, restauratorskie

i roboty budowlane przy zabytku wpisanym do rejestru zabytków oraz jej wysokości  

9) w sprawie przyznania w roku 2018 dotacji na prace konserwatorskie, restauratorskie

i roboty budowlane przy zabytku wpisanym do rejestru zabytków oraz jej wysokości

10) w sprawie ustalenia trybu udzielania i rozliczania dotacji dla publicznych i niepublicznych placówek wychowania przedszkolnego i szkół, dla których Miasto Kwidzyn jest organem rejestrującym

 

Praktycznie mieliśmy bardzo spokojne obrady. W pakiecie uchwał temperatura została nieco podgrzana w dwóch punktach. Za pierwszym razem radny Franciszek Galicki (KWW Kwidzyniacy) upomniał się o lepsze planowanie miejsc parkingowych w procedowanych miejscowych planach zagospodarowania przestrzennego. Z kolei radna Lidia Bielawska-Karatysz („Jeden Kwidzyn”) nie mogła zgodzić się z niektórymi zapisami odnośnie trybu udzielania i rozliczania dotacji dla przedszkoli i szkół.

Z kolei w punkt komunikaty i oświadczenia wykorzystany został przez radnego Romana Szałapskiego do złożenia wniosku o podjęcie uchwały na następnej sesji o treści: „Rada Miasta Kwidzyna zobowiązuje Pana Burmistrza Kwidzyna do podjęcia wszelkich działań, bez zbędnej zwłoki, zmierzających do uruchomienia w gminie miejskiej Kwidzyn programu Mieszkanie Plus oraz zobowiązujące Pana Burmistrza do informowania Rady na każdej sesji o postępach w tej sprawie”. Całe uzasadnienie tego wniosku publikujemy poniżej.

 

Ciekawostka techniczna

Przewodniczący Klubu KWW Kwidzyniacy – Marek Sidor poinformował radnych, że bieżąca sesja została przez nich nagrana w technice filmu 360 stopni. Jest to zatem pierwsze takie wideo z obrad kwidzyńskich rajców. Zaletą tego rozwiązania jest to, że nie istnieje tu jeden słuszny kadr, w który internauta musi patrzeć. Tu widz sam jest operatorem kamery. Każdy za pomocą myszki kieruje obrazem i ogląda to, co mu się podoba. W tle cały czas trwa akcja. Oglądający nie jest skazany na patrzenie na mównicę, może równie dobrze wodzić wzrokiem za swoimi ulubieńcami lub oglądać podłogę.

Takie pokazowe nagrania są dostępne na oficjalnej stronie Puls Kwidzyna i na innych jej pochodnych nośnikach (You Tube i FB).


 

UZASADNIENIE WNIOSKU

M+ to propozycja dla tych, których nie stać na zakup własnego mieszkania, a równocześnie wysokość ich zarobków jest zbyt duża, by mogli ubiegać się o lokum np. od gminy. W takiej sytuacji jest aż 40 proc. Polaków. Stąd należy wnioskować, że w Kwidzynie jest podobna sytuacja. „Mieszkanie Plus” jest ofertą różnicującą podaż mieszkań.

W Kwidzynie jedynie spółdzielnie mieszkaniowe i w marginalnym zakresie Towarzystwo Budownictwa Społecznego oferują mieszkania dla młodych rodzin. W ten sposób powstał lokalny duopol, który nie jest korzystny dla rodzin, które chcą mieć własne mieszkanie. Brak konkurencji i ograniczona w ten sposób podaż mieszkań może rodzić negatywne skutki, bo takie są konsekwencje istnienia duopolu.

Kwidzyn, zamiast rozwijać się i powiększać ilość mieszkańców - niestety obserwujemy, że notuje odwrotną tendencję. Wielu spośród naszych bliskich musiało wyjechać na emigrację, bo w naszym mieście nie mieli i nadal nie mają szansy na założenie rodziny we własnym M. Głównym powodem jest to, że nie mają tak zwanej zdolności kredytowej w bankach komercyjnych, choć godziwie zarabiają. Jest to chora sytuacja, którą zauważył Rząd PIS - uruchamiając wspomniany już program „Mieszkanie Plus”. Czynsze w takich mieszkaniach plus w miejscowościach podobnych do Kwidzyna mają wynosić od 12 do 14 zł za 1 metr 2. Jest to rynkowa stawka, ale właśnie jest uruchamiany kolejny program rządowy, który przewiduje dotacje do tych czynszów. W ten sposób każdego mieszkańca naszego grodu będzie stać na swoje mieszkanie. Inną zaletą tych koherentnych programów jest to, że wraz z comiesięcznym czynszem będzie spłacana niejako rata za mieszkanie i każdy z czasem stanie się właścicielem mieszkania, które będzie zajmował.

To jest szansa, z której należy skorzystać tak szybko, jak to tylko jest możliwe. Z całą pewnością dzięki takiej możliwości wielu spośród Kwidzyniaków, którzy teraz są z dala od Ojczyzny powróci i zasili naszą lokalną gospodarkę. Nie możemy udawać, że nie ma problemu mieszkań i uczynić wszystko, co tylko daje szansę na zmianę sytuacji. Zatem wniosek jest zasadny i wnoszę jak na wstępie.

Radny Roman Jan Szałapski

Oceń artykuł
Autor: eska | Poniedziałek 5 marca 2018 | 001 4906
wyborca
10-03-2018, 14:55
IP: 83.23.140.79
Adam Hofman powiedział "człowiek z PIS-u wyjdzie ale PIS z człowieka nigdy" choć w jednym się z nim zgadzam
MAM PROGNOZA POGODY KWIDZYNIACY
Prawa autorskie 2010 - 2019 © Puls Kwidzyna | Projekt i wykonanie Studio Siedem