Poniedziałek 22 października 2018 | Imieniny: Halki, Kordiana, Kordelii
6°C WIATR:
14ms
08:25 18:31

Rejestracja Zaloguj się
RADIO KWIDZYNIAKÓW
WIRTUALNA WYCIECZKA PO KWIDZYNIE - panoramiczne zdjęcia - KLIKNIJ TUTAJ

Gospodarka > Samorząd

PARKOWANIE TYLKO GODZINĘ

 Na oficjalnej stronie internetowej Miasta Kwidzyna zamieszczono informację, z której dowiadujemy się, że z dniem 15 grudnia br. wprowadzono pierwszą na terenie miasta strefę ograniczonego postoju. Zmianą organizacji ruchu objęta została część ulicy Kościuszki (na wysokości siedziby Starostwa Powiatowego). Jest to takie pierwsze rozwiązanie w naszym mieście, ale już wzbudza uzasadnione wątpliwości. Sam pomysł to teoretycznie ciekawa alternatywa, jednak przegrywa ona z polskimi realiami.

 

Wadą stref ograniczonego postoju jest sztuczne narzucenie maksymalnego czasu postoju. Co ma zrobić interesant, który przyjechał autem spoza Kwidzyna i wie, że jego pobyt w urzędzie wyniesie więcej niż narzucony maksymalny czas postoju? W przypadku strefy płatnego parkowania istnieje po prostu możliwość wykupienia wielogodzinnego czasu postoju.  

 

POD STAROSTWEM

Parkowanie pojazdów wewnątrz strefy jest bezpłatne, jednak ograniczone czasowo do maksymalnie jednej godziny. Ograniczenie to nie dotyczy miejsc postojowych dla osób niepełnosprawnych. Korzystający z parkingów położonych w strefie zobowiązani są do wskazania godziny przyjazdu. W tym celu zaleca się stosowanie tzw. kart zegarowych - służących do rozliczenia czasu postoju pojazdów. Kartę należy ustawić na czas przyjazdu i umieścić w widocznym miejscu za przednią szybą pojazdu. W przypadku, gdy nie mamy dostępu do karty zegarowej dopuszcza się wskazanie godziny przyjazdu w inny nie budzący wątpliwości sposób (np. poprzez zapisanie godziny na kartce papieru).

Kwidzyńska strefa ograniczonego postoju obowiązuje od poniedziałku do piątku, w godzinach od 10.00 do 17.00. Wjazd do strefy został oznaczony znakiem B-39 (strefa ograniczonego postoju) natomiast wyjazd znakiem B-40 (koniec strefy ograniczonego postoju). Za kontrolę przestrzegania nowej organizacji ruchu oraz ewentualną egzekucję wykroczeń odpowiedzialni są Strażnicy Miejscy.  

 

ROTACJA PARKUJĄCYCH

Pomysłodawcy twierdzą, że to rozwiązanie jest odpowiedzią na stale rosnącą ilość pojazdów w naszym mieście. Według nich ograniczona liczba miejsc postojowych w gęsto zabudowanym centrum miasta wymusza zastosowanie rozwiązań zwiększających rotację parkujących. W informacji czytamy: „Nowa organizacja ruchu ma na celu zapewnienie mieszkańcom lepszego dostępu do usług i handlu poprzez zwiększenie ilości wolnych miejsc postojowych. Mamy nadzieję, że zaprezentowane rozwiązanie spotka się z pozytywnym odbiorem mieszkańców i stanowić będzie skuteczną alternatywę dla stref płatnego parkowania stosowanych w innych miastach”.

Wprowadzone rozwiązanie dziwi niektórych mieszkańców, bo w bezpośrednim sąsiedztwie strefy ograniczonego parkowania usytuowany jest wyjątkowo pojemny parking tuż za Starostwem Powiatowym. Zatem nie jest to teren miasta cierpiący na brak wolnych miejsc postojowych. Przecież petenci urzędu nie muszą podjeżdżać pod same drzwi gmachu. Drugą sprawą jest sama skuteczność systemu. Straż Miejska nie potrafi wyegzekwować szeregu innych przepisów dotyczących parkowania w naszym mieście a tu otrzymuje kolejne obowiązki, które zapewne dla nich nie będą priorytetem.  

Ciekawostką zapewne będzie informacja, iż w innych miastach na ten temat najpierw odbywają się konsultacje społeczne. W kwidzyńskich realiach magistrat nawet nie fatygował radnych, bo nikt nie pytał ich o zdanie. Zresztą to nie pierwsze decyzje urzędników, o których rajcy dowiadują się w momencie ich wprowadzenia.

 

 

Strefa ograniczonego postojuUrząd Miejski przygotował dla mieszkańców 15 tys. kart parkingowych, które można odbierać w Informacji Starostwa Powiatowego w Kwidzynie (przy ul. Kościuszki 29B), Biurze Obsługi Ludności Urzędu Miejskiego w Kwidzynie (przy ul. Warszawskiej 19) oraz siedzibie Straży Miejskiej (przy ul. Warszawskiej 14).
Oceń artykuł
Autor: oprac. kasa | Piątek 22 grudnia 2017 | 000 1084
PROGNOZA POGODY KWIDZYNIACY MAM
Prawa autorskie 2010 - 2018 © Puls Kwidzyna | Projekt i wykonanie Studio Siedem