Środa 15 lipca 2020 | Imieniny: Włodzimierza, Henryka, Egona

Rejestracja Zaloguj się
RADIO KWIDZYNIAKÓW
AVIVA - SPRAWDZAMY JAKOŚĆ KWIDZYŃSKIEGO POWIETRZA - KLIKNIJ TUTAJ

Kultura > Promocja

ANIMO TUŻ, TUŻ

Ponownie Kwidzyn będzie gościł (między 5 a 10 października) Międzynarodowy Festiwal ANIMO. To już 14 edycja a dziesiąta międzynarodowa. Przypomnijmy początki festiwalu to 2002 rok.

    

ANIMO – to duch, odwaga, zapał, serdeczność… Festiwal właśnie taki jest i dzięki tym przymiotom doczekał się 14 edycji. ANIMO prezentuje repertuar na wysokim poziomie artystycznym. Jest już przyjęte, że promuje różnorodność. Łączy różne rodzaje twórczości: teatralnej, filmowej, muzycznej oraz sztuk wizualnych. Prezentuje interesujące tematyczne wystawy. Odbywają się podczas niego również rozmowy w klubie festiwalowym, w trakcie spotkań w ramach Dyskusyjnego Klubu Teatralnego i proponuje się społeczne dyskusje na temat ważności kultury i jej miejsca w obecnym świecie.

 

„Nie mów głośno o kulturze na prowincji.pl”

To kampania społeczno – kulturalna Międzynarodowego Festiwalu ANIMO Kwidzyn 2015. Czy mają rację bytu imprezy kulturalne dziejące się na głębokiej prowincji? Działania na wysokim poziomie artystycznym? Angażujące i skupiające nie tylko mieszkańców miejsc, w których się zrodziły, i z którymi się utożsamiają, ale również przyjezdnych otwartych na prowincjonalne propozycje?

Czy istotne jest by inwestować w Obywateli, którzy dookreślani są poprzez biesiadne imprezy? Którzy nie mają prawa żądać zbyt wiele, wszak są prowincjonalni. Nie zwiększą statystyk, nie wygenerują dochodów na miarę imprez masowych, nie bywają w odpowiednich kręgach. Nie są widoczni, mimo, że słyszalni.

Grupa ludzi, mieszkańców małego miasteczka - od 14 lat w myśl swoich idei „równość w kulturze”, „na prowincji nieprowincjonalnie”, „sztuka animacji”,„(nie)zależność” walczy o swój festiwal, który jest ważnym wydarzeniem, silnie wrośniętym w krajobraz Kwidzyna. Pomimo, iż stał się on wizytówką Powiśla, każdego roku ANIMO powstaje na nowo.

Jest to nie tylko wyzwanie dla organizatorów nie pozwalające na zastój, ale jest to również dreptanie w miejscu nie sprzyjające rozwojowi, na które festiwal zasługuje. Polska nie lubi małych miasteczek i nie jest dumna ze swoich małych Ojczyzn. Wciąż nie potrafi uwierzyć, że widz prowincjonalny, to tak jak widz z dużego miasta, osoba wymagająca, pragnąca nieograniczonego dostępu do kultury i jej dorobku.

Międzynarodowy Festiwal ANIMO to jedyny w Europie festiwal NGO-sów. To festiwal Sztuki i Ludzi. Zapraszamy na www.animofestival.pl

Oceń artykuł
Autor: sam | Piątek 18 września 2015 | 000 7540
MAM KWIDZYNIACY PROGNOZA POGODY
Prawa autorskie 2010 - 2020 © Puls Kwidzyna | Projekt i wykonanie Studio Siedem