Poniedziałek 25 marca 2019 | Imieniny: Marioli, Dyzmy, Wieńczysława
0°C WIATR:
11ms
06:33 19:06

Rejestracja Zaloguj się
RADIO KWIDZYNIAKÓW
AVIVA - SPRAWDZAMY JAKOŚĆ KWIDZYŃSKIEGO POWIETRZA - KLIKNIJ TUTAJ

Puls Kwidzyna > Kronika policyjna

ŻYWA POCHODNIA NA ULICY

W poprzednią środę, po godz. 10-tej przechodzący w okolicach dworca autobusowego mogli być świadkami niecodziennego widoku. Z terenu byłych zakładów ZEM Polmo wybiegł mężczyzna, na którym paliła się odzież. Żywa pochodnia przemieszczała się w stronę ulicy Kościuszki, gdzie została zatrzymana przez kwidzyniaka, który chciał udzielić ofierze pierwszej pomocy. W następstwie tych działań udało się poszkodowanego zatrzymać a następnie przewieźć do szpitala specjalistycznego.


 Nie były to jedyne następstwa tego zdarzenia, bo jak się okazało płonący mężczyzna chwilę wcześniej spowodował spadek napięcia w elektrycznej sieci miejskiej, co mogli zauważyć w tym czasie liczni mieszkańcy Kwidzyna.
- Dyżurny KPP w Kwidzynie w dniu 1 października otrzymał zgłoszenie o mężczyźnie, który był poparzony. Ze wstępnych ustaleń wynikało, że mężczyzna ten usiłował dokonać kradzieży przewodów metalowych z rozdzielni transformatorowej, usytuowanej na terenie byłych zakładów ZEM Polmo – informuje nas sierż. Anna Filar-Cielątkowska, p.o. rzecznika prasowego KPP Kwidzyn. - W trakcie kradzieży uległ porażeniu prądem i poparzeniu, a następnie oddalił się z terenu niedostępnego dla ogółu. U zbiegu ulic Konopnickiej i Kościuszki został zabrany przez karetkę pogotowia i przewieziony do szpitala specjalistycznego.

W stacjach transformatorowych następuje rozdzielanie energii elektrycznej przy różnych poziomach napięć. Kontakt człowieka z taką instalacją może spowodować rozległe oparzenia, a nawet spalenia kończyn i innych części ciała ludzkiego, często kończące się śmiercią na skutek rażenia skojarzonego (prąd łuku elektrycznego przepływa przez ciało ludzkie). Rażenia skojarzone zdarzają się w stacjach elektroenergetycznych wysokiego napięcia nawet wtedy, gdy człowiek zbliży się do urządzenia elektroenergetycznego na odległość, przy której możliwe jest przebicie warstwy izolacyjnej powietrza. Wtedy następuje wyładowanie iskrowe, które inicjuje wystąpienie łuku elektrycznego pomiędzy tym urządzeniem i najbliższą od urządzenia częścią ciała ludzkiego. W przypadku, który opisujemy mężczyzna miał bezpośredni kontakt z wewnętrzną stacją transformatorową.

 

Oceń artykuł
Autor: oprac. eska | Czwartek 9 października 2014 | 002 11720
Pam Mateusz
12-05-2015, 22:27
IP: 89.229.218.106
R.I.P.
czarek
29-02-2016, 21:38
IP: 31.61.140.30
Czarek Jasiński jest z tobą będzie godnie nosił twoja ksywę spoczywaj w pokoju


MAM PROGNOZA POGODY KWIDZYNIACY
Prawa autorskie 2010 - 2019 © Puls Kwidzyna | Projekt i wykonanie Studio Siedem