Wtorek 21 sierpnia 2018 | Imieniny: Joanny, Kazimiery, Wiktorii
18°C WIATR:
18ms
06:34 21:00

Rejestracja Zaloguj się
RADIO KWIDZYNIAKÓW
WIRTUALNA WYCIECZKA PO KWIDZYNIE - panoramiczne zdjęcia - KLIKNIJ TUTAJ

Zdrowie i uroda > Natura

DROGA DO ZDROWIA, CZYLI NIE TAKI DIABEŁ STRASZNY

TWÓJ WŁASNY ELIKSIR MŁODOŚCI

Od wielu lat naukowcy starają się odkryć cudowny środek, który wpłynie na poprawę naszego zdrowia oraz wydłużenie życia. Bezskutecznie. Kolejne próby stworzenia uniwersalnego leku nie przynoszą żadnych wymiernych korzyści. Mimo to tracimy nie tylko pieniądze, ale przede wszystkim czas na poszukiwanie tego, co każdy z nas posiada od urodzenia – swojego własnego eliksiru młodości.

 

Największym, a zarazem najprostszym błędem jaki popełniamy jest to, że staramy się leczyć skutki, zamiast zastanowić się nad przyczynami, które do nich prowadzą. Gdyby istniał magiczny „lek na wszystko,” byłby on jedynie próbą odpowiedzi na pogarszający się stan naszego zdrowia. Kiedy się urodziliśmy nasz organizm był niczym nieskażony, czysty i zdrowy. W miarę upływu czasu zaniedbaliśmy go, przez co zakłócone zostało jego prawidłowe funkcjonowanie. Naszym celem jest więc powrót do czystości. Nie powinniśmy szukać nowej drogi do zdrowia, lecz wrócić na tą, z której w pewnym momencie zboczyliśmy. 

 

Zrób to sam

 

Nie ma ustalonej reguły, wzoru na powrót do zdrowia. W dzisiejszych czasach sporo nagromadziło się jednak ludzi, którzy tytułują się specjalistami w tej dziedzinie. Coraz częściej słyszy się o polecanych przez nich ścisłych dietach, morderczych ćwiczeniach oraz różnego rodzaju odżywkach, tabletkach i suplementach diety. Zgubiliśmy chyba sens w tym wszystkim. Nasze zdrowie i życie jest zbyt cenne, żeby oddawać je w ręce innego człowieka. Kto zadba o nas lepiej niż my sami? 

 

Najlepszym dietetykiem jest Twoja krew

 

Często spotykamy się z osobami, które stosują ustalone diety, określające już nie tylko co jeść, ale również w jakich porcjach i w jakich godzinach. Pomijając cele jakim hołdują, należy zwrócić uwagę, że nie ma uniwersalnej diety dla wszystkich. Nie ma nawet jednej diety, która będzie odpowiednia dla dwóch osób. Zasób wiedzy, którym dysponują specjaliści od spraw żywienia, dotyczy jedynie terminologii i metodologii badań spożycia żywności. Nie ma natomiast odniesienia do jej wykorzystania w indywidualnym przypadku, jeśli dietetyk nie zna organizmu swojego pacjenta. Niepodważalnym jest fakt, iż żaden dietetyk nie zna naszego organizmu lepiej od nas.

Najlepszym dietetykiem jest więc nasza krew. To ona sprawia, że nasz organizm funkcjonuje w określony sposób i to ze względu na jej właściwości oraz funkcje musimy spożywać pokarm. To jakich witamin i składników mineralnych potrzebuje nasza krew jest natomiast uwarunkowane przez to jaki tryb życia prowadzimy. Osoba, która wykonuje ciężką pracę fizyczną potrzebuje solidnej dawki energii, przy jednoczesnym zminimalizowaniu objętości przyjętego pokarmu tak, aby jej organizm był silny, ale nie przeciążony nadmierną ilością pożywienia. Osoba, która prowadzi siedzący tryb życia, potrzebuje zdecydowanie mniejszych dawek witamin i minerałów, ponieważ w ciągu dnia nie ma na co ich spożytkować. Cały sens właściwego odżywiania ogranicza się więc do tego, aby jeść tylko tyle pokarmu ile potrzebuje nasz organizm. Wszak „jemy po to by żyć, a nie żyjemy po to by jeść”.

 

Wysiłek fizyczny – lekarz, którego masz zawsze pod ręką

 

W czasach, w których na szeroką skalę, jednak z różnym skutkiem, rozwinęła się kulturystyka, wysiłek fizyczny błędnie utożsamiany jest z ciężkimi i wyczerpującymi zmaganiami na siłowni. Otóż, o wiele efektywniejszym wyjściem są ćwiczenia, które nie wymagają wzmożonego wysiłku, a którym możemy poddawać się wykonując czynności dnia codziennego. Prowadząc aktywny tryb życia sprawiamy, że każdy nasz dzień jest jedną długą serią ćwiczeń. Ruch i wysiłek fizyczny jest wpisany w nasze istnienie. Przykładem niech będzie serce – najważniejszy mięsień, który pracuje nieustannie, rozprowadzając krew po całym organizmie. Warto więc wziąć przykład z naszego serca i w podobny sposób zadbać o pozostałe nasze mięśnie. Zmuszając je do regularnego, ale umiarkowanego wysiłku - wpływamy nie tylko na poprawę naszej sylwetki, o co wiele osób zabiega, ale przede wszystkim na nasze zdrowie. Ponadto osoby aktywne fizycznie są zdecydowanie bardziej odporne na różnego rodzaju wirusy i choroby.

 

Samemu sobie bądź dietetykiem i trenerem

 

Przy odpowiednio ukształtowanej diecie i regularnym wysiłku fizycznym, towarzyszącym nam każdego dnia, jesteśmy w stanie aktywować swój wewnętrzny eliksir młodości, którym jest nasz organizm. Aby to osiągnąć nie potrzeba konsultacji z dietetykiem ani trenerem. Żyć długo i zdrowo - oznacza być samemu dla siebie dietetykiem i trenerem. Nie warto też czekać na odkrycie eliksiru młodości, wystarczy po prostu być nim. Ot cały sekret.   

 

 

Oceń artykuł
Autor: Patryk Żaglewski | Czwartek 23 maja 2013 | 000 7104
KWIDZYNIACY MAM PROGNOZA POGODY
Prawa autorskie 2010 - 2018 © Puls Kwidzyna | Projekt i wykonanie Studio Siedem