Poniedziałek 22 października 2018 | Imieniny: Halki, Kordiana, Kordelii
6°C WIATR:
14ms
08:25 18:31

Rejestracja Zaloguj się
RADIO KWIDZYNIAKÓW
WIRTUALNA WYCIECZKA PO KWIDZYNIE - panoramiczne zdjęcia - KLIKNIJ TUTAJ

Puls Kwidzyna > O tym warto wiedzieć

SONDA WŚRÓD MŁODYCH MIESZKAŃCÓW

Swego czasu wydawany miesięcznik „Puls NFP” w roku 1997 opublikował wyniki sondażu, dotyczącego opinii mieszkańców Kwidzyna. Zadano wtedy pytanie o chęć wyprowadzenia się z naszego miasta. Co ciekawe wyniki pokazały, że zaledwie 24 proc. ogółu ankietowanych wyraziło chęć przeprowadzki. Natomiast 83 proc. mieszkańców po 40 roku życia chciało pozostać w Kwidzynie. Dziś, obserwując masową emigrację kwidzyniaków na zachód i do większych miast w Polsce - można wywnioskować, że jest zupełnie odwrotnie. Postanowiliśmy dlatego kolejny raz zadać to pytanie – czy warto mieszkać w Kwidzynie?

 

 Justyna Jaros, 23 lata

- Nie chciałabym wyprowadzać się z Kwidzyna. To piękne miasto, w którym sporo się dzieje. Mieszkam tu od urodzenia i jest mi tu dobrze, lecz coraz trudniejsza sytuacja na rynku pracy skłania do przemyśleń. Sądzę, że jest to miejsce bez perspektyw dla młodych ludzi (jak zresztą w całym kraju), ciężko jest stanąć na własne nogi, dorobić się czegoś. Wielu moich znajomych szuka pracy, a ci, którzy już ją mają, to nie mogą być w 100 proc. samodzielni, ponieważ za mało zarabiają. A my nie chcemy być zależni - chcemy mieć możliwość godnych zarobków i godnego życia, bez wsparcia rodzin. A to w mojej ocenie na dzień dzisiejszy jest niestety mało możliwe.

 

 Monika Błachuta, 26 lat

- Kwidzyn jest ładnym i zadbanym miastem – tutaj chyba każdy się ze mną zgodzi. Ale jeżeli miałabym taką możliwość to chciałabym się wyprowadzić ze względu na rynek pracy i ogólne perspektywy. Mam własny zakład fryzjerski i zauważyłam, że z roku na rok jest coraz gorzej (jeśli chodzi o ilość klientów). Ludzi nie stać na takie usługi i coraz częściej robią to w domach, na własną rękę. Dodatkowo mam poczucie, że Kwidzyn nie wspiera małych firm. Chciałabym przenieść się do dużego miasta w Polsce, gdzie są większe możliwości - nie tylko jeśli chodzi o rozwój firmy, ale również łatwą możliwość dalszego kształcenia się. Zauważyłam, że w naszym mieście młodzi ludzie się po prostu nudzą. Niewiele jest tu wydarzeń godnych ich uwagi. Dlatego przy ewentualnej przeprowadzce brałabym pod uwagę również inicjatywy społeczne i kulturalne, jakie mają miejsce w danym mieście.

 

Agata Piotrowska, 18 lat

- Niedługo wyjadę na studia, ale po ich ukończeniu zaplanowałam, że wrócę do Kwidzyna i nadal będę tu mieszkać. Kwidzyn ma ten plus, że jest małym, zadbanym, uroczym i spokojnym miastem. Wbrew pozorom wiele tu się dzieje, ale mało komu chce się o tym dowiedzieć, albo zaangażować. Naprawdę lubię to miasto, ale obawiam się, że w przyszłości i tak będę musiała pomyśleć o zmianie miejsca zamieszkania ze względu na pracę. Młodzi ludzie, zaczynający karierę nie mają tu perspektyw, by poszerzać swoje horyzonty. Nie mogą liczyć na pracę zgodną z ich wykształceniem, czy zainteresowaniami, a tym bardziej taką, którą by lubili. Chwytają się czegokolwiek... a i stanowiska „na kasie” w supermarkecie nie jest teraz tak łatwo dostać. Dlatego ludzie, którzy inwestowali w siebie poprzez edukację nie mają motywacji, aby pracować w Kwidzynie, na stanowisku nieadekwatnym do ich umiejętności i za najniższą krajową. Obserwując znajomych, którzy wyjechali za granicę, gdzie w fabryce zarabiają po pięć razy więcej - nie widzą sensu tkwić tu dalej i praktycznie wegetować.

 

Dominika Dulek, 25 lat

- Kwidzyn jest ładny jeżeli chodzi o układ przestrzenny, zieleń – nie widziałam wielu takich miejsc. Mieszkam tu od urodzenia, bardzo lubiłam dotychczas to miasto i pamiętam, że jak na początku studiowałam to przyjeżdżałam do Kwidzyna często. Niestety uległo to zmianie. Moim zdaniem miasto zaczęło umierać i ma niewiele do zaoferowania młodym mieszkańcom. Dlatego mam zamiar się wyprowadzić. Będąc w moim wieku człowiek myśli o tym, żeby się ustatkować i znaleźć miejsce pracy, w którym mógłby się realizować i zarabiać nienajgorsze pieniądze, a w Kwidzynie, z tego co zauważyłam, nie ma zbyt wielu takich ofert pracy.

Oceń artykuł
Autor: oprac. Karolina Piotrowska | Piątek 22 marca 2013 | 000 9098
PROGNOZA POGODY KWIDZYNIACY MAM
Prawa autorskie 2010 - 2018 © Puls Kwidzyna | Projekt i wykonanie Studio Siedem