Sobota 30 maja 2020 | Imieniny: Feliksa, Ferdynanda, Zdzisława

Rejestracja Zaloguj się
RADIO KWIDZYNIAKÓW
AVIVA - SPRAWDZAMY JAKOŚĆ KWIDZYŃSKIEGO POWIETRZA - KLIKNIJ TUTAJ

Puls Kwidzyna > O tym warto wiedzieć

BURMISTRZ CZEKA NA SUGESTIE MIESZKAŃCÓW

Szanowni Państwo !!!


Od 1 lipca 2013 r. wejdzie w życie ustawa z dnia 1 lipca 2011 r. o zmianie ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. z 2012 r., poz. 391). Zgodnie z nową regulacją wszystkie gminy w Polsce będą odpowiedzialne za odbiór odpadów od swoich mieszkańców. W praktyce właściciele nieruchomości nie będą już podpisywać umów z firmami zajmującymi się wywozem odpadów, a jedynie wnosić osobiście, poprzez zarządcę nieruchomości lub spółdzielnię mieszkaniową opłatę z tytułu odbioru odpadów na rachunek Urzędu Miejskiego w Kwidzynie. Wpływy z tytułu opłat nie będą mogły zostać przeznaczone na inne cele niż organizacja sprawnego systemu odbioru odpadów, ich utylizacji oraz zapewnienie funkcjonowania sieci punktów zbiórki selektywnej (np. na sprzęty RTV lub AGD lub inne odpady niebezpieczne). Podmiot gospodarczy, który będzie odbierać od Państwa odpady zostanie wybrany w drodze przetargu publicznego zorganizowanego przez Urząd Miejski w Kwidzynie
Wysokość opłat za odbiór odpadów będzie wynikać ze stawek, które zostaną ustalone uchwałą Rady Miejskiej w Kwidzynie spośród czterech, przewidzianych przez ustawodawcę, możliwości jej naliczenia:

1. jako ryczałt od nieruchomości
2. w wysokości zależnej od powierzchni lokalu mieszkalnego
3. w wysokości zależnej od ilości zużytej wody w danej nieruchomości
4. w wysokości zależnej od liczby osób zamieszkujących nieruchomość

Czekamy na Państwa sugestie dotyczące wyboru poszczególnej metody określania stawki drogą telefoniczną pod numerem 55 64 64 783.


Burmistrz Kwidzyna
Andrzej Krzysztofiak


Oceń artykuł
Autor: JK | Piątek 16 listopada 2012 | 009 12697
eliza
16-11-2012, 11:15
IP: 83.12.226.218
wysokość oplat za wywóz nieczystości powinien być liczony od liczby osób zameldowanych w danym lokalu , teraz są już wypadki że w lokalu o tej samej powierzchni zanieszkują 2-3 osoby a w innym zamieszkuje 6 osób która rodzina tworzy wiecej odpadów i do tego nie prowadzi rzadnej segregacji
mieszkanka osiedla zatorze Ii
kowalski
16-11-2012, 16:56
IP: 89.229.216.122
Ja także uważam, że od ilości mieszkańców zameldowanych w gospodarstwie domowym. Rodziny wielodzietne w doskonałej większości mieszkają w małych mieszkaniach, a ci "bogatsi" czasem pojedynczo w dużych domach. Czyli może dojś do sytuacji, że bogaci znowu dźwigną większoś kosztów. Tym bardziej w sprawach śmieci przelicznik powinien by za ilośc osób w danym gospodarstwie domowym. Stosunek zużytej wody jest najgłupszym rozwiązaniem, bo ludzie wodę kradną, a przelicznik będzie potęgował potrzebę "obniżenia" kosztów... Może ryczałt byłby sensowny, ale niestety na czym polega ten system nie jest w artykule wyjaśnione.
X
19-11-2012, 07:22
IP: 78.9.126.18
Bzdura! A co w wypadku, gdzie mieszka dużo więcej ludzi niż jest zameldowanych. Ta metoda jest najlepsza do kombinatorstwa. Ilość zużytej wody jest chyba najbardziej sensowny - i nie da się oszukać, im więcej lokatorów tym więcej wody, a jednocześnie śmieci produkują.
AC
20-11-2012, 15:36
IP: 89.229.211.138
Opłata za wywóz i utylizację śmieci powinna być opłacana w sklepie, w którym kupujemy dany towar. Powinna byc doliczona opłata utylizacyjna np. 1 czy 2 grosze od butelki, bananów, lodówek czy ziemniaków. Opłata może być oczywiście uzalezniona od towaru i kosztów utylizacji. Zresztą kilkuzłotową opłatę za utylizację sprzętu AGD opłacamy już w sklepie i jest on wliczony w cenę towaru. Opłaty takie raz w miesiącu sklep przelewałby na konto miasta lub wybranej firmy zajmującej się śmieciami. Taki sposób ściągania opłat za wytwarzanie śmieci jest niezależny od ilości zużywanej wody, czy liczby mieszkańców lub też powierzchni mieszkania. Ten wytwarza śmieci, kto kupuje i zużywa towary. Kto kupuje towary płaci więc opłatę za wywóz śmieci. Proste. Nic więcej nie trzeba. I wtedy śmietniki mogą być otwarte, a nie zamykane na kłódki. I nie ważne gdzie wyrzucę moje śmieci. Firma zajmująca się wywozem śmieci dostanie pieniądze za porządek na śmietnikach i będzie je musiała sprzątać.

W.
21-11-2012, 23:58
IP: 89.229.209.179
X ma rację. Widać to w spółdzielniach. Zameldowany jest właściciel, który faktycznie mieszka gdzie indziej lub wyjechał, a w mieszkaniu faktycznie gnieździ się stado, którego nie da się policzyć. Z wodą też kicha, bo ci co mają domki używają wody do podlewania ogródków czy trawników i nie ma to nic wspólnego z produkcją śmieci tylko z utrzymaniem zieleni i właściwie jest społecznie pożądane. Ryczałt od nieruchomości spowoduje sytuacje gdy samotnie mieszkający staruszek, któremu ledwie starcza na przeżycie zostanie zmuszony do płacenia za nieswoje śmieci. A jak go nie stać, to komornik go zlicytuje i pod most wysiedli. Jak ktoś wyjechał za pracą, to mieszkanie stoi puste i nikt w nim śmieci nie generuje, więc za co ma płacić. AC zwrócił uwagę na istotną rzecz. Mianowicie kupując dobra płacimy coś co pokazuje Biedronka jako KGO (koszt gospodarki odpadami). Jakieś 3 lata temu kazano nam płacić w sklepach za reklamówki bo zaśmiecają środowisko. Wiele lat temu podniesiono ceny napojów w butelkach PET, co tłumaczono kosztami recyklingu. Znaczy się politycy złodzieje już raz kazali za coś płacić i chcą znowu. Zawsze im mało. Nowa ustawa w ogóle nie powinna powstać. Poprzedni system miał swoje wady, ale jakoś funkcjonuje. I wcale nie było syfu na ulicach tak jak to widać w krajach tzw. Unii.
W.
22-11-2012, 00:00
IP: 89.229.209.179
Śmieci w rowach i w lasach? Sam znam historię jak chłopu przywieziono śmietnik na podwórko, wciśnięto umowę i udzielono instruktażu co mu wolno tam wrzucić. Okazało się, że właściwie niczego. No to po staremu do rowu a pojemnik stoi pusty. Regularnie przyjeżdża śmieciarka i cieszą się chłopaki, że dźwigać nie muszą a właściciel ma kasę za nic. AC porusza problem kłódek na śmietnikach. Jak ich nie ma to jakieś krasnoludki podrzucają swoje śmieci. Ich wygląd wskazuje, że pochodzą z działalności gospodarczej (zwykle kartony i odpadki ze sklepów). Poczekamy, zobaczymy co władza wymyśli. Należy się spodziewać, że będzie drożej i gorzej.
Kris
22-11-2012, 23:39
IP: 217.98.92.83
Sprawa jest bardzo prosta i oczywista- im więcej osób jest w mieszkaniu tym więcej wytwarza codziennych odpadów.Uzależnianie ilości odpadów od wielkości lokalu to jakaś totalna bzdura.Przy takiej filozofii,samotna babcia mieszkająca w np. w 200 m mieszkaniu zapłaci za śmieci całą emeryturę !!!
Również zestawienie z ilością zużytej wody to jakaś kompletna paranoja!!!
Proponuję zobaczyć jak w innych miastach to rozwiążą - Kwidzyn nie musi być zawsze pierwszy bo to staje się już u nas obsesją
przy okazji różnych innych inicjatyw.
Ewa
23-11-2012, 21:54
IP: 46.205.87.153
Jak widzę różne są sugestie. Najbardziej nie zgadzam się z jedną - żeby wysokość opłat zależała od zużytej wody w danej nieruchomości.
Bzdury większej sobie nie słyszałam. Co ma piernik do wiatraka!
Ja osobiście mam duże rachunki za wodę - z różnych przyczyn. nie będę się tu nad nimi rozwodzić.
Natomiast odpady segreguję, dzięki czemu ich duża część odbierana jest ode mnie za darmo. Dlaczego więc mam ponosić wyższe koszty z tytułu większego zużycia wody?! Przecież za wodę i ścieki płacę!!!
Według mnie wysokość opłat za śmieci powinna być zależna od liczby osób zamieszkujących nieruchomość.
Cóż. Trudny orzech do zgryzienia. Mam nadzieję, że nasi Włodarze nie połamią zębów. Pozdrawiam.
przemyślenia
25-11-2012, 12:53
IP: 89.229.216.122
Myślę, że każdy z nas jest gdzieś zameldowany. Ludzie kombinują składając oświadczenia o nieprzebywaniu danych osób lub nie wykazując ich obecności w domu. Natomiast rzeczą niezależną jest kwestia zameldowania. Wystarczy wprowadzic opłaty od ilości osób zameldowanych w gospodarstwie wg ewidencji ludności w UM Kwidzyn, a nie wg wykazu z ZUMu i to chyba spowoduje wyeliminowanie w sposób maksymalny kombinatorów. Do końca nigdy nie da się wyeliminować kombinatorstwa, to już my jako Polacy mamy w genach. Ja wiem, że wtedy szum podniosą ci, którzy są aktualnie za granicą, ale jeśli decydujesz się na pozostawienie zameldowania (często ponosząc też koszty administrowania, czynszu,etc.) to także z konsekwencją opłat za śmieci. Po prostu stanie sie to wtedy tak oczywiste jak np. opłaty za utrzymanie zieleni czy sprzątanie części wspólnych. Uważam, że obciązenie wg ilości osób zameldowanych w gospodarstwie domowym niesie najbardziej sprawiedliwy system, z najmniejszą ilością możliwości kombinowania, oszukiwania lub możliwości pokrzywdzenia kogokolwiek
MAM KWIDZYNIACY PROGNOZA POGODY
Prawa autorskie 2010 - 2020 © Puls Kwidzyna | Projekt i wykonanie Studio Siedem