Sobota 29 lutego 2020 | Imieniny: Romana, Oswalda, Cyryla

Sport > Szkolny

KWIDZYŃSCY KOSZYKARZE MISTRZAMI POMORZA

Energa Basket Cup

Zakończyły się finały województwa pomorskiego w koszykówce dziewcząt i chłopców, w ramach Energa Basket Cup - największego w Polsce programu koszykarskiego przeznaczonego dla dzieci ze szkół podstawowych. Program ma na celu propagowanie zdrowego, aktywnego stylu życia wśród dzieci. Organizatorem turnieju był Szkolny Związek Sportowy, a patronem i mecenasem programu - Grupa Energa.

Igrzyska Młodzieży Szkolnej Minikoszykówki Dziewcząt i Chłopców są największym zorganizowanym systemem rozgrywek koszykówki dla uczniów szkół podstawowych. W tegorocznej edycji programu prowadzonej od września udział wzięło ponad 5,5 tys. młodych zawodników (z ponad 470 szkół całego województwa). W finałach województwa pomorskiego, które odbyły się 7 i 8 maja w Pucku - zmierzyło się ze sobą po sześć najlepszych zespołów dziewcząt i chłopców, wyłonionych z wieloetapowych rozgrywek z Pomorza. Znakomitym kunsztem koszykarskim popisały się dziewczęta z Sierakowic. Silna okazała się także drużyna chłopców ze Szkoły Podstawowej nr 6 w Kwidzynie, która wywalczyła mistrzostwo województwa, pokonując szesnastoma oczkami reprezentację SP 1 ze Starogardu Gdańskiego - 47:31.

Emocje dziewcząt

Finałowe rozgrywki dostarczyły emocji zarówno samym uczestnikom turnieju jak i widzom. W pierwszej fazie turnieju dziewcząt, reprezentantki Sierakowic z dużą przewagą wygrywały mecze. Najpierw pokonały koleżanki z Gdańska (57:12), a następnie zwyciężyły Słupsk (47:2). W meczu o I miejsce wygrały z reprezentantkami Gdyni (35:21), które wcześniej dość łatwo pokonały reprezentantki z SP 4 z Kwidzyn (25:8) i Starogard Gdański (31:5).

Kwidzyniacy górą

Rozgrywkom chłopców towarzyszyły jeszcze większe emocje. Zwycięzcy tegorocznych finałów wojewódzkich z SP 6 Kwidzyn, zaprezentowali wysoki poziom. W pierwszej fazie turnieju pokonując kolegów Słupsk (39:21) oraz chłopców z Rumi (44:15), a następnie w meczu o I miejsce zwyciężyli zespół ze Starogardu Gdańskiego (47:31).

- Mieliśmy szczęście przy losowaniu, a w meczu o pierwsze miejsce trafiliśmy na zespół, z którym byliśmy w stanie nawiązać równą walkę. Rozegraliśmy przepiękne zawody, graliśmy zespołowo, w odpowiednich momentach potrafiliśmy bardzo dobrze skontrować. Muszę pochwalić chłopców za ich olimpijski spokój oraz szanowanie piłki – mówi Maciej Walenczewski, trener zwycięskiej drużyny chłopców z Kwidzyna.

Drużyny, które stanęły do rywalizacji o tytuł mistrza województwa, zaczęły od rozgrywek dzielnicowych i gminnych, a następnie eliminowały kolejnych rywali na szczeblu powiatowym oraz rejonowym. Do finału zakwalifikowało się po 6 najlepszych drużyn dziewcząt oraz chłopców.

Zespoły, które zmierzyły się w finale, w wyniku losowania zostały podzielone na dwie grupy (po trzy drużyny w każdej). Zwycięzcy grup zagrali o miejsce I. Drużyny, które wywalczyły miejsce drugie w grupach zagrały o miejsce III, a drużyny które zajęły miejsce trzecie w grupach rywalizowały o miejsce V.

Dziewczęta z SP w Sierakowicach oraz drużyna chłopców ze Szkoły Podstawowej nr 6 w Kwidzynie będą reprezentować swoje województwo w krajowym finale Energa Basket Cup, który odbędzie się pod koniec maja w Gdańsku.

Do walki o tytuł Mistrza krajowego w rozgrywkach Energa Basket Cup stanie wówczas po 16 zespołów dziewcząt i chłopców – mistrzowie i mistrzynie poszczególnych województw.

Klasyfikacja końcowa dziewcząt:

1. SP Sierakowice

2. SP 14 Gdynia; 3. SP 3 Słupsk; 4. SP 1 Starogard Gdański; 5. SP 4 Kwidzyn; 6. SP 8 Gdańsk

Klasyfikacja końcowa chłopców:

1. SP 6 Kwidzyn

2. SP 1 Starogard Gdański; 3. SP 14 Gdynia; 4. SP 3 Słupsk; 5. SP Gdańsk de La Salle; 6. SP 1 Rumia

Kwidzyniacy

Skład zwycięskiej drużyny SP 6 Kwidzyn: Jakub Pajewski, Kacper Kasprzyk, Filip Stryjewski, Michał Stępień, Bartosz Piowczyk, Krzysztof Białkowski, Kacper Benderski, Michał Oleksy, Piotr Walenczewski, Michał Piełuć, Bartosz Karaś, Jakub Krzywdziński, Jakub Cichorek; opiekunowie: Magdalena i Maciej Walenczewscy
Autor: oprac. eska | Wtorek 15 maja 2012 | 000 3739